Reklama

Ach, tie alergie!

Senná nádcha patrí k najčastejšej forme alergie

Zdroj: Shutterstock

Reklama

A je to tu opäť. Pre niekoho začiatok najkrajšieho obdobia v roku, pre alergikov čas kýchania, slzenia, začervenaných očí, tečúceho nosa, škriabania v hrdle. Skrátka, pohroma. V prípade, ak s tým nič neurobíte.

Trápi každého druhého

Alergia trápi už takmer polovicu ľudí. Alergénom sa nevyhneme: sú všade, v nábytku, vo vzduchu, ktorý dýchame, v potravinách. Máme pre vás však minimálne dve dobré správy: Nie ste v tom samy a s alergiami sa možno naučiť celkom slušne žiť. Alergia sa dnes už dá účinne liečiť. Senná nádcha, alergia na psy či mačky už nemusia obťažovať váš život.

Je čas na desenzibilizáciu

Vyslovil váš lekár názor, že vaše dlhotrvajúce problémy môžu súvisieť s alergiami na peľ či trávy? Máte doma už odporúčanie k alergiológovi, ale stále si neviete nájsť čas? Je tu obdobie peľových alergií. Urobte tak ešte teraz, inak zbytočne stratíte rok, počas ktorého ste sa už mohli liečiť. Práve teraz je totiž najvyšší čas zájsť k alergiológovi a začať s tzv. desenzibilizáciou. Je to liečebná metóda, pri ktorej špecialista najprv vykoná kožné testy, pomocou nich zistí konkrétny alergén a na základe toho zostaví individuálnu vakcínu. Tá sa musí podávať v období, keď nič nekvitne, formou injekcií alebo kvapiek obsahujúcich alergén, ktorý odhalili testy.

Ako v detektívke

Alergické ochorenia s nami hrajú dokonalú hru na skrývačku, väčšinou sa ponášajú na nevinné ochorenia, ako je prechladnutie, podráždená pokožka či žalúdočná nevoľnosť. Pri súčasnom množstve látok, ktoré vyvolávajú alergiu, vypátrať, čo nám spôsobuje problém, nie je vôbec jednoduché.

Pozorujte sa: píšte si denník

Prv ako sa vyberiete k lekárovi, mali by ste sa pozorovať. Niekoľko týždňov si zapisujte do denníka, kedy a aké príznaky sa u vás objavili, čo ste v tom čase jedli a s akými látkami ste sa dostali do styku. Keď sa istý čas budete sledovať, určite zaznamenáte celkom konkrétne súvislosti, ktoré vám naznačia príčinu vašich ťažkostí. Ak máte nejaké príznaky, je dobré vedieť, či sa objavujú len v určitom období, alebo pravidelne. Napríklad, ak si všimnete, že sa vám dýchanie vždy zhorší, keď si ľahnete do postele, alebo kýchate vždy len na chalupe. Alebo po práci v záhrade sa vám pod kolenami objaví nepríjemný ekzém, ktorý svrbí.

Všetky takéto súvislosti sú pre lekára dôležité, pomôžu mu odhaliť príčiny, ktoré vaše problémy vyvolali. O to presnejšie terapeutické opatrenia môže lekár pre vás zvoliť. „Pacientov a rodičov alergických detí treba niekedy opakovane vyzývať, aby si spomenuli na stravovanie, na možné vyvolávače alergií. Preto ich často vyzývam, aby si doma v pokoji rozmysleli a napísali, čo im môže vyvolávať alergické prejavy. V ambulancii u lekára si nemusia na všetko spomenúť,“ radí imunologička MUDr. Mária Šustrová.

Často vonku kýchate a slzíte? Dajte si u alergiológa urobiť testy. Možno budete prekvapené, na čo všetko ste alergické. Môžu sa objaviť kedykoľvek

Alergie sa objavujú v ktoromkoľvek veku, najmä však medzi 8. až 20. rokom, na rôznych orgánoch a systémoch. Môže sa objaviť dokonca aj po päťdesiatke, keď by ste to už vôbec nečakali.

Aj stres spúšťa alergie

Životný štýl vo vyspelých krajinách v posledných desaťročiach má veľký vplyv na alergické ochorenia. Samozrejme aj stres, náš uponáhľaný život, je vyvolávačom alergií. Je známe, že napríklad ak sú v strese astmatici, zhorší sa ich stav, môžu dostať astmatický záchvat. Vplyvom stresu sa môže zhoršiť i kožný nález, napríklad u študentov pred skúškami. Aj niektoré prejavy na zažívacom trakte veľmi často súvisia so zvýšeným stresom.

Liečbu nechajte na lekára

V lekárňach dostať bez predpisu viacero prípravkov na zmiernenie alergických reakcií. Mali by však byť len ako voľba prvej pomoci. Neliečte sa nikdy samy. So všetkými alergiami sa treba obrátiť na príslušného kožného odborníka alebo priamo na špecialistu alergiológa. Možností, ako alergie liečiť, je viacero, vhodný typ liečby určí vždy lekár. Samozrejme, záleží najmä na type alergie a jeho prejave. Podľa toho sa nasadí lokálna alebo celková liečba. „Možnosti liečby alergií sú rôzne, záleží na tom, ktorý systém je postihnutý. Iný terapeutický prístup je pri alergiách postihujúcich kožu, iný pri alergiách s prejavmi na zažívacom či dýchacom trakte alebo pri kombinácii viacerých orgánov, “ hovorí doc. Mária Šustrová zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Celoživotná záležitosť

Liečba alergie je dlhodobá a systematická. Zvyčajne ide o celoživotnú záležitosť, ktorú ak budete ignorovať, môže vyústiť do vážnejších problémov ako astma, chronický zápal dutín alebo ekzém. Alergiológovia upozorňujú predovšetkým na fakt, že alergie treba liečiť celoročne. Moderná liečba antihistaminikami prináša úľavu pre alergikov najmä preto, že znamená zmenu kvality ich života. Hlavnou výhodou liekov novej generácie je fakt, že majú omnoho menšie vedľajšie účinky, pacienti si na ne nevytvárajú návyk a môžu ich užívať po celý rok s úspešnými výsledkami.

Fajčíte? Tušíte, čo tým spôsobujete?

Viete, že 20 až 30 percent detskej astmy je dôsledkom pasívneho fajčenia? Dokonca aj fajčením napáchnuté šatstvo a vlasy tiež môžu spôsobiť ťažkému alergikovi problémy. Podobné nedávno zažila 23-ročná Betka, ktorá sa už niekoľko rokov lieči na astmu. Na rodinnom výlete u príbuzných v Rakúsku bola nútená stráviť 4 dni v silne zafajčenom prostredí.

Jednoducho, nik z tuhých fajčiarov jej nevyšiel v ústrety, a tak, ak nechcela sedieť vonku, musela dýchať jedovatý dym. Fajčilo sa dokonca aj v reštaurácii, kde sa konala celodenná rodinná oslava.

Už po dvoch dňoch sa jej výrazne zhoršil stav, v deň odchodu strávila celé odpoludnie vonku, pretože to už nemohla vydržať. Po návrate na Slovensko jej lekárka zdesene spľasla rukami. Výsledok: trojnásobne zvýšená dávka liekov a nepríjemný verdikt, že jej stav je horší ako na začiatku liečby a dokonca môže trvať aj rok, kým sa dostane „do normálu“.


Obrázok sa dá rozkliknúť vo väčšom formáte.

Aj alergie sa menia. Čo je „in“?

Alergie začali spúšťať už aj nové alergény. V poslednom období sa v súvislosti s alergiou začalo hovoriť najmä o tzv. alergiách dneška. Dnes sú totiž alergie iné ako kedysi, a teda je potrebné zohľadniť to pri ich liečbe.

Nebezpečné hapčí

Rapídne sa zvyšujúci počet alergických ochorení spôsobuje, že sa z alergie stáva strašiak 21. storočia. Štúdie jednoznačne preukázali, že ide o civilizačnú chorobu, ktorá je následkom nesprávnej životosprávy a bezprostredne súvisí s modernou dobou. Niektoré alergie sú síce genetického pôvodu, teda ich vznik nemôžme ovplyvniť, ale väčšinu nových alergií spôsobuje nezdravý životný štýl, škodlivé návyky a znečistené životné prostredie.

Pele nás ničia takmer celý rok

Alergie sa neprebúdzajú iba na jar spolu s kvitnúcimi kvetmi, ale práve teraz si ich najviac ľudí uvedomuje. Zasiahnuť vás však môžu v ktoromkoľvek ročnom období. Jarné mesiace sú preukázateľne najťažšou skúškou pre ľudí trpiacich alergiou. Skorá jar, teda od februára do apríla, je obdobím, keď sa v ovzduší nachádzajú peľové zrná drevín, teda stromov. Koncom jari a začiatkom leta je zase vo vzduchu množstvo peľu tráv a bylín, najmä burín. Pritom na alergickú reakciu stačí 10 až 20 peľových zŕn rozptýlených v jednom kubickom metri vzduchu. Na Slovensku však peľová sezóna trvá prakticky po celý rok.

Alergia na pírsing

Aj pírsing môže vyvolať vážne alergické reakcie. Prejavuje sa vyrážkami a červenými škvrnami. Nikel môže byť aj tam, kde by ste to netušili. Pridáva sa do mnohých iných kovov, aj do zlata či striebra, do pracích práškov a farieb. Alergie na nikel sa môžu vyskytovať po kontakte s bižutériou, ale aj so zipsom, s gombíkmi, so sponami na opasku, s rámom na okuliare či rôznymi nástrojmi, ako sú nožničky, pinzety, kliešte, príbor.

Latexový syndróm

Alergia na latex sa často objavuje aj po gynekologických vyšetreniach a stáva sa rizikovým faktorom pri pôrode, anestézii a všetkých chirurgických výkonoch. Viac ako polovica pacientov s latexovou alergiou má aj potravinové alergické reakcie po rôznych druhoch najmä tropického ovocia, označované ako tzv. latexový ovocný syndróm. Ide najmä o banány, avokádo, kivi, gaštany či hlávkový šalát.

Ambrózia

V Európe napríklad rapídne narastá alergia na ambróziu. Táto burina sa rýchlo rozširuje aj v osídlených oblastiach a je zvlášť nebezpečná, pretože jediná rastlina vyprodukuje za sezónu milióny peľových zŕn. Existujú dva druhy ambrózie, ktoré spôsobujú alergikom problémy – ambrózia malá (bežná) a ambrózia obrovská.

Zákerná čierna farba

Medzi alergiami nie je zriedkavosťou ani alergia na tkanivá a látky oblečenia. Hovorí sa najmä o čiernej farbe. Tá obsahuje farbivá, na ktoré ľudská pokožka často nepriaznivo reaguje. Preto sa odporúča čierne oblečenie, najmä čiernu spodnú bielizeň vyprať pred použitím v odvare z dubovej kôry.

Tzv. ženská alergia na kovy

V súčasnosti stúpa precitlivenosť na kobalt a chróm, predovšetkým na nikel. Alergií na nikel pribúda a nejaký typ má už takmer 30 percent populácie, napríklad na jedno- a dvojeurové mince. „Prejavy alergií sú rozmanité: od malých pupencov a pľuzgierikov až po mokvanie, a to nielen v mieste kontaktu s kovom, ale aj na vzdialenejších miestach. Hojenie je niekedy veľmi pomalé a prevencia, žiaľ, veľmi ťažká. Pacient sa v priebehu ochorenia môže stať alergickým aj na iné súčasti, prípadne i lieky. Napríklad základnú alergiu na nikel môžu zhoršiť kamilkové obklady, propolisová tinktúra, peruánsky balzam, niektoré pracie prášky, farby, krémy, guma,“ hovorí MUDr. Anna Doležalová. Zaujímavé je, že tento druh alergie býva oveľa častejší u žien. Svoju úlohu tu možno zohráva ich častejší kontakt s kovovou bižutériou, nosením náušníc a iných ozdôb, používanie kovových gombíkov, zipsov. Okrem toho sú viac v kontakte s pracími práškami či farbami, ktoré obsahujú kovy Pri precitlivenosti na kovy možno mnohé predmety nahradiť inými materiálmi, napríklad z plastických hmôt. Ak sa nedá inak, predmety sa dajú natrieť ochranným lakom alebo zakryť návlekmi.

Čo si treba uvedomiť

Je to choroba na celý život.
Alergia sa nedá vyliečiť za týždeň ako chrípka.
Neliečená senná nádcha s vysokou pravdepodobnosťou časom prerastie do astmy.
Dôležitá je najmä kontinuálnosť, teda celoročná liečba.

Máte alergiu na včely? Čo robiť, keď vás pichne

Bodnutie včely je bolestivé a pálivé, ale nebezpečné je iba pre alergikov. Najčastejšia reakcia je začervenanie a bolestivý opuch. Jeho nebezpečenstvo je aj v tom, že tak ako opúcha smerom von, môže opúchať aj dovnútra. To je nebezpečné napríklad v okolí tepny alebo žily na krku, kde môže spôsobiť smrť zadusením. Ďalším nebezpečenstvom je prudká reakcia organizmu, ktorá vyústi až v takzvaný anafylaktický šok. Ten sa môže, ak nie je včas poskytnutá odborná lekárska pomoc, končiť smrťou.
Čo robiť?
Opuch, ktorý svrbí, je dobré potierať napríklad gélom proti alergii. Dobré je tiež prehltnúť tabletku lieku proti alergii. Pri ťažkom priebehu alergie je nevyhnutná lekárska pomoc a aplikácia lieku do žily.

Ak máte plný nos: pomôže aj akupresúra

Keď pocítite svrbenie v nose, ktoré naznačuje začiatok sennej nádchy, masírujte si akupresúrne body po bokoch nosa. Tlačte zospodu smerom hore na malé kostné plôšky po bokoch nosa (miesta, kde sa zväčša opierajú okuliare). Môžete zatlačiť aj na chrupavku v strede nosa. Masírujte asi minútu. Ďalší bod je medzi obočím. Masírujte ho tiež minútu. Palce potom priložte na miesto, kde sa končia vnútorné konce obočia. Oboma prstami naraz masírujte miesta ďalšiu minútu.

Tipy pre sezónnych alergikov

- Zatvárajte okná – najväčšia koncentrácia peľu je medzi 11. a 16. hodinou, takže snažte sa vetrať ráno,
- nedávajte schnúť ani vetrať posteľnú bielizeň na balkón,
- zo spálne odstráňte aj nekvitnúce bytové rastliny,
- v aute si radšej zapnite klimatizáciu,
- vychádzky do prírody vo vašom alergickom období nie sú pre vás vhodné,
- podľa možností si naplánujte dovolenku pri mori alebo na horách,
- plyšové hračky sú plné roztočov, vyperte ich alebo dajte na noc do mrazničky,
- uprednostnite prípravky, ktoré prešli alergiologickými testmi.