Aj vám robí problém POSUN ČASU? Máme super radu, ako sa rýchlo dostať do normálneho stavu
3. 11. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:11)

Zdroj: Shutterstock
Hodiny sme si posúvali 30. októbra o hodinu späť z 3.00 na 2.00 hodinu a nastavili sme si zimný čas. Po tejto zmene majú mnohí problém so spánkom a s biorytmom, nevedia sa sústrediť a pociťujú väčšiu únavu. Toto vám pomôže!
Napriek tomu, že sa čas posúva z dôvodu úspory elektrickej energie, veľa ľudí na túto zmenu nereaguje pozitívne a objavujú sa u nich najrôznejšie zdravotné komplikácie. Dobrou správou je, že prechod na zimný čas je menej náročný, lebo telo dostáva akoby jednu hodinu navyše. No každý v sebe ukrýva vlastný biorytmus a čím je zima bližšie, podľa vedy sa funkcie tela čoraz viac spomaľujú, takže aj táto zmena je v súlade s prirodzeným biorytmom.
Čo hovoria štatistiky
Zmeny času spôsobujú viac nehôd. Štatistiky zaznamenávajú až 8-percentný nárast dopravných nehôd hneď v pondelok po zmene času. Štúdia Barnes v roku 2009 zase skúmala pracovné úrazy baníkov hneď po zmene času. Zistila až 5,7-percentný nárast úrazov. Podobné údaje boli aj na iných pracoviskách. No a pozor na infarkty. Je tu zvýšené riziko vzniku infarktov, čo potvrdila švédska štúdia z roku 2008. Infarkt sa pritom môže objaviť u ľudí hlavne v prvých troch dňoch, čo nastane zmena času. Ako sa tomu všetkému vyhnúť?
Užite si slnko
Len čo sa rozvidnieva, telo vie, že je čas prebudiť sa. Ak ho chcete preprogramovať, hneď ráno po zmene času choďte von, napríklad sa prejdite pred prácou.
Ukladajte sa skôr
Už hodinu pred spaním by ste mali zhasnúť svetlá, zatiahnuť závesy či žalúzie, aby ste predišli problémom so zaspávaním a s udržaním spánku. V spálni si zakážte mobilné telefóny. Rovnako sa neodporúča večer cvičiť. Dbajte na pravidelnosť, teda choďte v rovnakú hodinu spať a v rovnakom čase vstávajte.
Zdroj: Shutterstock
Zmena času nás vie potrápiť, ale prechod na ten zimný je jednoduchší. Lebo dostávame akoby hodinu k dobru.
Upravte stravu
Banány, ovsené produkty, napríklad vločky, a paradajky stimulujú produkciu hormónov, ktoré pomáhajú zlepšiť spánok. Vyhýbajte sa tiež alkoholu a nepite kávu neskoro popoludní. Počas dňa si doprajte dostatok tekutín. Je prirodzené, že s ubúdajúcim slnkom máme menej energie a nič sa nám nechce, ale strava a tekutiny to dokážu čiastočne vyrovnať.
Nepríjemnosti odznejú
Dobrou správou je, že tieto nepríjemnosti z posunu času o pár dní, prípadne o dva, tri týždne odznievajú. Ak však pretrvávajú aj po niekoľkých týždňoch, treba sa už poradiť s lekárom.
Viete, že...
… od roku 1916 máme na slovenskom území zmenu času, a to sme boli ešte súčasťou Rakúsko-Uhorska? Každoročne však táto zmena funguje od roku 1979. A minimálne do roku 2026 sa v štátoch EÚ nebude meniť.