Môže! Hoci sa ženská menštruácia nemení, mení sa svet, technológie aj to, ako ženy rozmýšľajú. Naše staré mamy kedysi prečkali svoje dni nepohodlne s handričkou medzi nohami, my už máme „vymoženosti“ ako vložky a tampóny. Hoci sú veľmi pohodlné, majú krídelká a sú anatomicky tvarované, nie sú rozhodne ekologické a ani zdravotne to s nimi nie je celkom „kóšer“.

Testy zloženia dokazujú, že intímne hygienické pomôcky sa bielia chlórom a obsahujú viaceré chemikálie aj syntetické vlákna, ktoré sa dotýkajú našich najintímnejších miest, teda vnútorných slizníc. Navyše sa na tampóne veľmi rýchlo a úspešne množia baktérie. Sú ženy, ktoré nemôžu tampóny používať vôbec, pretože majú potom nepríjemné zápaly alebo iné gynekologické problémy.

Vedeli ste, že prvý menštruačný kalíšok vznikol už v roku 1937?
Vedeli ste, že prvý menštruačný kalíšok vznikol už v roku 1937?
Zdroj: Shutterstock

Super vec alebo nič  pre vás?

Určite ste už o tejto vecičke počuli. Niektoré ženy si menštruačný kalíšok nevedia vynachváliť a k vložkám a tampónom by sa už nikdy nevrátili. Pre iné je to stále tabu alebo im je vrcholne nepríjemná predstava zavádzania kalíška a vylievania krvi. Lebo presne takto to funguje. Máte jeden alebo ideálne dva kalíšky, ktoré nosíte počas celého trvania menštruácie, po niekoľkých hodinách kalíšok vytiahnete, vylejete, opláchnete vodou a nasadíte znova. Krčíte práve nosom a hovoríte fuj? Skúste čítať ďalej. Menštruačné kalíšky si nachádzajú čoraz viac fanúšičiek (a to im vôbec nerobíme reklamu!). Nedajú na ne dopustiť blogerky, vlogerky, vznikajú o nich facebookové skupiny...

Vedeli ste, že…

... menštruačný kalíšok nie je moderný vynález? Vznikol už v roku 1937 a vymyslela ho žena, herečka Leona W. Chalmers. Príchod vojny a nedostatok gumy však jej podnikanie zabrzdili  a kalíšok opäť dostal šancu až  o mnoho rokov neskôr.

Z vlastnej skúsenosti youtuberky 

Oslovili sme autorku prvej slovenskej vegánskej kuchárky a youtuberku Nikoletu Kováčovú, známu ako Surová dcérka, ktorá natočila o menštruačných kalíškoch video. Odpovedala pre vás na najpraktickejšie otázky. Pravdivo a z vlastnej skúsenosti.

Prečo ste sa rozhodli pre  používanie kalíška?

Kalíšok je pre mňa ekologickejšia a etickejšia voľba, keďže som si vybrala kalíšok z materiálu, ktorý sa už netestuje na zvieratách.

Povedzme, že sa rozhodnem kúpiť si kalíšok a skúsiť to. Ako by som si mala vyberať? Podľa čoho?

Väčšina značiek ponúka dve veľkosti – menšiu pre ženy pred  30 a prvým tehotenstvom a väčšiu po 30 a pôrode. Niektoré značky ponúkajú väčšie veľkosti aj pre ženy, ktoré majú silnejšie krvácanie. Okrem toho je dobré mať možnosť porovnať si hmatom viac kalíškov. Mne vyhovujú tie, ktoré sú z mäkších materiálov a ohybnejšie. Lepšie mi sedia, prispôsobia sa a zadržia krv.

Na čo by mala byť žena, ktorá ešte s kalíškom nemá skúsenosti, pripravená?

Oproti klasickým tampónom, ktoré už sú vo svojom finálnom tvare, treba kalíšok zložiť, aby sa dal ľahko zaviesť. Spôsobov, ako ho zložiť, je viac a veľakrát aj to ovplyvňuje, ako dobre žene sadne. Takže sa pripravte na skúšanie skladania. Inak sa nie je čoho báť, s tréningom sa žena naučí správne ho zavádzať aj vyťahovať.

Ako často musím kalíšok meniť a ako ho udržiavať?

Kalíšok sa odporúča sterilizovať vo vriacej vode pred prvým a každým ďalším použitím. Meniť ho stačí každých 8 až 12 hodín, záleží, aká silná je menštruácia.

Poďme si to zhrnúť. V čom vidíte tri najväčšie výhody a tri najväčšie nevýhody?

Vnímam hlavne výhody. Kalíšok mi šetrí peniaze aj čas, lebo ho mám vždy poruke a nemusím nakupovať iné potreby. Keďže nemám veľmi silné krvácanie, stačí, keď ho mením dvakrát denne. Cítim sa s ním v bezpečí celý deň, ale aj v noci. K nevýhodám patrí to, že mi trvalo dlhšie, kým som sa ho naučila správne zavádzať. Vtedy som pre istotu ešte používala vložky. Vyťahovanie a umývanie kalíška môže byť trochu nepohodlné, a ak si nedám pozor, môžem sa zašpiniť, ale záleží na praxi. Niekedy zabudnem kalíšok hneď po skončení používania sterilizovať, takže potom to robím narýchlo, keď už ho potrebujem, ale to je vec nastavenia.

Youtuberka Surová dcérka natočila video o používaní menštruačného kalíška.
Youtuberka Surová dcérka natočila video o používaní menštruačného kalíška.
Zdroj: archív N.K.

 

Ako na to pre začiatočníčky?

1 Vyberte si správnu veľkosť kalíška – menší, ak ste ešte nerodili alebo mávate slabšiu menštruáciu, väčší, ak ste rodili, prípadne mávate silnejšie krvácanie.
2 Správne zavedenie vyžaduje cvik. Začnite trénovať radšej mimo menštruácie. Najlepšie posediačky alebo keď čupíte vo vani alebo v sprche. Nájdite si svoj spôsob skladania a vkladania. Ideálne je zložiť ho do písmena U a zaviesť. Kalíšok sa v pošve roztiahne a vytvorí podtlak. Jeho tesnenie ešte skontrolujte tak, že prejdete po okrajoch prstami. Nesmie vás nič tlačiť. Nevzdávajte to v tejto fáze, chce to len trochu trpezlivosti.

Tohto sa nebojte
Niektoré ženy desí predstava, že sú niekde v nákupnom centre na spoločných záchodoch a potrebujú si vyprázdniť kalíšok. Ale ako? Vyliať ho do umývadla a pred všetkými preplachovať? Bŕ, to asi nie! Tie, ktoré používajú kalíšok už dlhšie, radia vyliať obsah do záchoda a kalíšok prepláchnuť vodou, ktorú máte pri sebe vo fľaške, alebo pretrieť vlhkými utierkami určenými na lekársky silikón. Vzhľadom na to, že kalíšok sa naplní až po niekoľkých hodinách, je málo pravdepodobné, že by ste vyprázdňovanie museli riešiť práve na verejných záchodoch. Pohodlne si to môžete nechať na doma.

Inak platí
1 Kalíšok vždy po vyliatí prepláchnite vodou a znova zaveďte. Odporúča sa aj sterilizovať prevarením na začiatku periódy.
2 Po skončení cyklu ho opäť vydezinfikujte prevarením vo vode a uložte do vrecúška (dodáva sa spolu s kalíškom).

Tampóny a kalíšok sa zavádzajú podobne, je na zváženie, čo je výhodnješie.
Tampóny a kalíšok sa zavádzajú podobne, je na zváženie, čo je výhodnješie.
Zdroj: Shutterstock

 

Napísali ste k téme

Gabika (32): Kalíšok som si kúpila asi pred dvoma rokmi a trvalo mi až 5 cyklov, kým som sa ho naučila ako-tak zaviesť. Potom som však mala pocit, že mi tlačí na močový mechúr, lebo sa mi chcelo stále na malú. Určite ho neodsudzujem, ale pre mňa to nie je.

Katarína (43): Snažím sa rozmýšľať ekologicky aj ekonomicky a s kalíškom som to skúsila a už by som nemenila. Je to úžasný vynález. Tampón by som si do seba už nikdy nedala, toto sa mi zdá oveľa hygienickejšie.