Nová americká štúdia priniesla výsledky, ktoré vlastne až tak neprekvapili. Podľa nej až 2 z 5 ľudí si určili vážnu, ale nesprávnu diagnózu po tom, čo si našli symptómy na vyhľadávači Google. Výskum, na ktorom sa podieľalo 2 000 Američanov, zistil, že 43 % z nich pátralo po svojich príznakoch na internete a uverilo, že ich diagnóza je oveľa vážnejšia ako bola v skutočnosti.

Minimálna spoľahlivosť

Z výsledkov veľmi jasne vyplýva, že pátranie po chorobách a symptómoch na internete môže narobiť viac zla ako úžitku. Všetci, ktorí sa samodiagnostikovali online, totiž uviedli, že pri vyhľadávaní príznakov sa veľmi báli o svoje zdravie. A výsledky, ktoré našli, boli spoľahlivé asi na 40 %, uvádza sa v štúdii.

Ľudia sa lekárom vyhýbajú

Našťastie, výsledky štúdie neboli len znepokojivé. Podľa nej 51 % opýtaných uviedlo, že ak cítia, že niečo nie je v poriadku, vyhľadajú odborníka. Menej uspokojivé bolo zistenie, že až 6 z 10 dospelých ľudí sa lekárom vyhýbajú. Ako dôvody uviedli, že si zdravotnú starostlivosť finančne nemôžu dovoliť, lekári im neveria, keď im hovoria o príznakoch, alebo na návštevu nemajú čas. Opýtaní zároveň uviedli, že to, čo by ich povzbudilo chodiť k lekárom, je ľudskejší prístup zo strany doktorov, aj to, aby im výsledky podávali zrozumiteľnejšie.

Strácate čas

Problém samodiagnózy prostredníctvom Googlu sa týka aj Slovákov. Mnohí namiesto toho, aby si vyhradili čas a zašli za špecialistom, trávia hodiny vyhľadávaním a stresovaním z často nesprávnej diagnózy. Lekári sa zhodujú, že vzdelávať sa na internete môže byť fajn, ale jediné, čo vám potvrdí či vyvráti obavy, je objektívne vyšetrenie. Navyše, pri tápaní na internete strácate drahocenný čas, aby mohla byť vaša diagnóza reálne podchytená a liečená.

Anketa: Stanovili ste si niekedy diagnózu pomocou internetu?

Dada (46)

V istom období som bola unavená, bez energie, triasli sa mi ruky, cítila som úzkosť. Snorila som na internete celé hodiny. Až vyšetrenie ukázalo, že za tým bola nedostatočná činnosť štítnej žľazy.

Evka (32)

Bola som na internete stále, keď som sa pokúšala otehotnieť, a večne som si čítala, čo mám a nemám cítiť a ako zistím, že už… Nakoniec, keď sa to stalo, som nemala žiaden príznak až do 8. týždňa tehotenstva.

Gabriela (44)

Keď začnete pátrať po chorobách na internete, máte pocit, že máte všetky známe príznaky.  V mojom prípade sa mi vďaka vyšetreniu uľavilo. Bolo to v skutočnosti menej hrozné ako to, čo som si predstavovala.