Do akej krvnej skupiny patríte? TIETO majú väčšiu šancu vyhnúť sa rakovine, demencii aj trombóze!

U ľudí so špecifickými krvnými skupinami je menšia šanca na vznik určitých ochorení. Vedci zistili, ktoré krvné skupiny sú v prípade demencie, trombózy či rakoviny tie "šťastnejšie".

Vedecké štúdie preukázali, že niektoré krvné skupiny zohrávajú pri vzniku chorôb a zdravotných problémov významnú úlohu, najmä čo sa týka problémov s počatím, Alzheimerovej choroby či dokonca rakoviny. Málokto vie, že krvné skupiny sa od seba líšia kombináciou cukru a bielkovín. Existujú 4: A, B, AB a 0. 44 % Britov má krvnú skupinu 0, 42 % A, 10 % B a len 4 % majú AB.

Impotencia

Podľa čerstvých vedeckých štúdií sa u mužov so skupinou 0 objavuje impotencia 4-krát zriedkavejšie, než u majiteľov iných krvných skupín. Zaujímavé je tiež to, že podľa výskumov univerzity v Toronte majú ľudia s "nulkou" odolnejší organizmus voči malárii. Podľa vedcov je príčinou to, že ľudské imunitné bunky ľahšie rozoznajú nakazené krvné bunky skupiny 0 a dokážu tak rýchlejšie reagovať. Imunita je však len jednou zo súčastí tohto procesu.

Aké choroby vám viac hrozia podľa krvnej skupiny?
Zdroj: Shutterstock

Plodnosť

Krvná skupina má vplyv aj na ženský organizmus. Vedci si myslia, že ženy so skupinou A sú oveľa plodnejšie ako tie, ktoré majú nulu. Podľa výskumov yaleskej univerzity z roku 2011 si vedci pri 560 ženách okolo 35 rokov všimli, že majiteľky skupiny 0 čelili dvakrát väčšiemu riziku neplodnosti než ostatné.

Demencia

Nulová skupina však má jednu veľkú výhodu. Zdá sa, že sa pri nej zriedkavejšie objavujú ochorenia mozgu, napríklad obávaný Alzheimer. Vedci z univerzity v Sheffielde zistili, že ľudia s nulovou krvnou skupinou majú väčšiu sivú mozgovú kôru (mozog v tejto svojej časti spracováva informácie), ktorá je kľúčovým prvkom pri rozvoji reči, koordinácie a udržania rovnováhy. Na druhej strane, riziko vzniku demencie môžu znížiť aj majitelia iných krvných skupín, ak sa budú neustále vzdelávať, venovať sa pohybu a zdravému životnému štýlu.

Trombóza

Podobná je situácia aj pri vzniku krvných zrazenín. Dánski a švédski vedci na základe výsledkov krvných vyšetrení 1,5 milióna ľudí prišli na to, že "nulky" majú o 30 % nižšie riziko vzniku trombózy. Najväčšie riziko hrozí "béčku", ale príčina zatiaľ nie je jasná.

Aké choroby vám viac hrozia podľa krvnej skupiny?
Zdroj: Shutterstock

Rakovina

Krvná skupina 0 môže ochrániť aj pred vznikom nádorových ochorení, najmä rakovinou žalúdka či pečene. Diéta podľa krvných skupín by v skutočnosti nemala slúžiť na redukciu hmotnosti, ale podporiť správne fungovanie organizmu. Vedci z torontskej univerzity sledovali v roku 2014 1400 účastníkov prieskumu, ktorí držali takúto diétu. Zistili, že zdravotný stav týchto ľudí sa počas diéty výrazne zlepšil.