Z dotyku na zápästí možno odvodiť oveľa viac než len to, či máte v poriadku srdce. Skúsení lekári dokážu zistiť všetky potrebné informácie o zdravotnom stave pacienta, ale aj jeho citové bloky či vrodené duševné a citové dispozície. Niektorí sú dokonca schopní určiť aj konkrétne druhy vírusov, baktérií či prítomnosť nádoru.
Tušíte, aký máte pulz?
Viem, koľko úderov mám za minútu, ale to je všetko. Ajurvéda rozoznáva až 108 základných typov ľudského pulzu, ktoré pripomínajú pohyb jednotlivých zvierat, napríklad hadí či labutí... Môže byť rýchly, pravidelný, prerušovaný, studený, horúci, skákavý, vyvážený, chladivý, strácajúci sa a podobne... V Indii existujú lekári, ktorí dosiahli v tejto metóde také majstrovstvo, že pulz používajú už len ako jedinú diagnostickú metódu. Na jej zvládnutie treba roky praxe a zasvätenie žijúcim učiteľom, ktorý metódu dobre ovláda. Využila som možnosť zájsť za indickým lekárom Robinom Rajom, ktorý v súčasnosti pôsobí v bratislavskom centre Ajurganesh. V Indii vyštudoval klasickú aj ajurvédsku medicínu a už odmalička ho do nej zasväcoval starý učiteľ v susedstve, ktorý ho učil aj sanskritský jazyk. To sa mu neskôr zišlo, lebo všetky skriptá o ajurvéde sú práve v tomto jazyku. Ak som sa však nazdávala, že o technike merania pulzu sa dozviem niečo, čo sa dá opísať na papieri formou článku, mýlila som sa.
Načúvanie je intímna záležitosť
„To sú veci, ktoré sa nijako nedajú opísať slovami. To, čo cíti klient, cítim aj ja, to sa nedá vysvetliť... A pokiaľ budete mať zapnutý diktafón, nemôžem pracovať,“ striktne ma odmietol a vysvetlil dôvody. „Môj starý učiteľ mi radil, aby som pri príchode klienta nič nehovoril, len ho pozoroval. On dokázal bez jedinej otázky hneď zistiť, či má depresiu, problém s maternicou alebo chrbticou... Ja to robím inak, na pacienta sa pozriem, neviem síce hneď, o aký problém ide, ale viem vycítiť jeho najslabšiu časť, kde sa môžu alebo sa už akumulujú problémy.“ Načúvanie pulzu je veľmi hlbokým prienikom do osobnosti pacienta, je to doslova intímna záležitosť. Pulz nikdy neklame, podáva pravdivý obraz o naj skrytejších pocitoch, vášňiach, návykoch, úchylkách, o ktoré sa možno pacient ani nechce s nikým podeliť. „Preto lekár musí rešpektovať pacientovo súkromie a musí si vypýtať dovolenie, či sa o nich budú rozprávať.“
Ako sa to robí po ajurvédsky
Nakoniec sa mi podarilo doktora Robina presvedčiť aspoň na malú ukážku, ako sa to robí. Požiadal ma, aby som sa uvoľnila, položil si moju dlaň do svojej tak, aby jeho zápästie bolo mierne ohnuté. Nie veľmi, aby sa tepna príliš nenaťahovala, ani málo, aby nebola povolená. Môj pulz počúval asi minútu so zavretými očami a potom mi prezradil, čo si vypočul. „Asi pred siedmimi rokmi ste mali veľmi veľké stresy a zdravotné problémy.“ Naozaj. Presne v tom čase som v priebehu dvoch mesiacov absolvovala operáciu vaječníkov a moja dcéra náročnú operáciu močového mechúra. Tu máte dnes veľký problém. Ukázal na moju pravú obličku, tu ste mali nedávno veľké bolesti. Je to tak, v pravej obličke mám kameň a nedávno som mala krutú koliku. A tak ďalej. Zostala som na chvíľu bez slov.
Aké problémy majú Slováci?
Doktor Robin tvrdí, že v porovnaní s Indmi sme viac vystresovaní. „Veľmi veľa chorôb súvisí práve so stresom. Chcete veľa stihnúť, byť silní, ale nie ste. Vzniká nervozita a podráždenosť. Je preto nevyhnutné zmierniť tempo,“ hovorí doktor a dodáva, že tiež treba začať dbať na to, čo si dávame na tanier. Všetko sa totiž začína a končí v tráviacom trakte. Každá bolesť, fyzický či psychický problém majú svoj pôvod v tom, čo konzumujeme a ako sa naše telo dokáže vyrovnať s trávením. Za mnohé naše problémy môže aj to, ako je naše telo zanesené nečistotami. Keď sa ich nezbavíme, problém nevyriešia ani tie najlepšie a najdrahšie lieky. „Veľmi dôležitá je aj masáž hlavy, ktorú treba v prvom rade odblokovať. Tam sa nám hromadia všetky stresy, nervy. Vyhľadávajú nás ľudia, ktorých trápia migrény, s ich liečením máme výborné výsledky.“
Čo sa ešte dozviete
Ak sa rozhodnete zveriť ajurvédskemu lekárovi, pri vstupnej prehliadke určí, ktorá z troch dóš u vás prevláda, vatha (vzduch), pitta (oheň) a kapha (voda), určí, ktorá je zvýšená a podľa toho nastaví liečbu. Aj na Slovensku existujú kvalitné centrá ajurvédy, kam sa môžete obrátiť. Liečba býva úspešná aj tam,kde predchádzajúce terapiezlyhali. Musí ju však naordinovať a robiť odborník.
Ajurvéda pomáha pri:
- kožných a gynekologických problémoch
- migrénach
- obezite
- problémoch s trávením,dýchaním
- nespavosti a neurózach
- neplodnosti
4 ajurvédske tipy
- Jedzte len vtedy, keď ste predchádzajúce jedlo strávili, teda po 3 až 6 hodinách.
- Najväčšie jedlo dňa konzumujte medzi 10. a 14. hodinou.
- Pokrm si vychutnávajte, nikdy nejedzte postojačky a rýchlo.
- Pri stravovaní je dôležité aj množstvo. Jedna porcia sa má zmestiť do dvoch dlaní.