Diéty nie sú nič pre vás, ale chceli by ste schudnúť? Vyskúšajte tieto jednoduché triky, budete prekvapené, čo sa stane.

Ak ste si mysleli, že diéta a chudnutie k sebe neodmysliteľne patria, potom ste sa mýlili. Naopak. Slovo diéta by sa malo používať snáď len v spojitosti so zdravím, kedy vám ju nariadi lekár. Ale ak chcete zhodiť nejaké kilogramy, musíte robiť tieto veci.

Schudnúť môžete aj bez diéty, pomôže vám týchto 8 trikov.
Zdroj: Shutterstock

Jedzte jednu potravinu maximálne raz denne

Samozrejme, to platí okrem zeleniny, tú jedzte, koľkokrát denne chcete. Ale ak ste mali na raňajky pečivo, potom si dajte na večeru nejaké iné sacharidové celozrnné jedlo. Teda napríklad hnedú ryžu alebo quinou. Ide o to, aby sa vám v jedálničku niektoré potraviny zbytočne neopakovali. Tým, že budete mať rozmanitý jedálny lístok, získate oveľa viac živín, ktoré potrebujete, a tiež ich vaše telo oveľa lepšie využije. Bude viac rezistentné voči škodlivým látkam.

 

Strukoviny si dajte aspoň štyrikrát týždenne

Ak budete jesť aspoň štyri porcie strukovín týždenne, pôjde vám chudnutie rýchlejšie. Ľudia, ktorí sa takto stravovali, schudli za štyri týždne viac ako tí, ktorí sa strukovinám vyhýbali. A to nielen vďaka vláknine, ktorá v strukovinách je, ale aj vplyvom antioxidačných látok, ktoré sa v nich nachádzajú. Okrem iného tiež zo štúdie totiž vyšlo, že milovníci strukovín majú nižšie hladiny zápalových markerov, ktoré sú spojené s obezitou.

Schudnúť môžete aj bez diéty, pomôže vám týchto 8 trikov.
Zdroj: Shutterstock

Spite osem a pol hodiny

Áno, naozaj spánok ovplyvňuje našu hmotnosť. Len si väčšina z nás neuvedomuje, ako rýchlo sa to môže stať. Už štrnásť dní kvalitného spánku totiž dokáže napraviť neduhy. Štúdia z Annals of Internal Medicine sledovala dve skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli chudnúť, a mali tak upravený jedálniček. Jedna skupina spala osem a pol hodiny a druhá päť a pol. Obe skupiny za tú dobu schudli o rovnaké množstvo kilogramov. Ale tým, ktorí spali viac, išlo z tukov dole dvakrát toľko než tým druhým.

Zabudnite na polotovary a soľ

Vaša vyššia hmotnosť môže byť spôsobená aj zadržiavaním vody, preto by ste sa mali snažiť sa toho vyvarovať, prípadne to napraviť. Jedným z dôvodov, prečo vaše telo v sebe zadržiava vodu, je aj to, že jeme potraviny s vysokým obsahom soli. Na prvý pohľad - alebo skôr teda chuť - je jasné, že by ste sa asi mali vyvarovať takých jedál, ako sú niva alebo zemiačiky. Ale bez toho, aby ste si to uvedomovali, soľ sa skrýva aj v polotovaroch a vo vopred spracovaných potravinách.

Schudnúť môžete aj bez diéty, pomôže vám týchto 8 trikov.
Zdroj: Shutterstock

Stavte na vysoko intenzívny intervalový tréning

Ak chcete schudnúť čo najrýchlejšie, potom skúste prechádzky, ktoré sú normálne tiež skvelé na zlepšenie fyzickej kondície a zhodenie kilogramov, vymeniť za vysoko intenzívny intervalový tréning. Pri ňom hodinové cvičenie scvrknite do dvadsiatich minút. Čím väčšiu aktivitu počas krátkej doby vyviniete, tým rýchlejšie sa začnú tuky spaľovať. To v prípade, keď cvičíte. Rovnako tak ale môžete vysoko intenzívny intervalový tréning aplikovať napríklad na beh. Rozdeľte si ho na jednotlivé úseky a striedajte rýchlosť. Takže napríklad minútu pobežíte na maximum svojich možností, potom minútu pôjdete pomalšie. Tento pomer 1: 1 je ideálny, ale ak ste začiatočník, môžete začať napríklad na 1: 2.

Vyhnite sa cestovinám, sušienkam a sladkostiam

No áno, je jasné, že je to pravda stará ako chudnutie samo, ale skutočne: ak sa chcete čo najrýchlejšie zbaviť prebytočných kíl, mali by ste zásadne obmedziť - alebo lepšie úplne vynechať - všetky potraviny, ktoré obsahujú rafinovaný cukor. Popri tom, že sa veľmi rád ukladá do tukov, ktoré potom rastú, a my tak s nimi, navyše môže zadržiavať vodu v tele. Možno sa budete čudovať, o koľko ste schopní schudnúť za dva týždne, ak biely cukor úplne vysadíte. Dajte si ale pozor na to, kde všade sa skrýva. Často aj tam, kde by ste ho nečakali.

Schudnúť môžete aj bez diéty, pomôže vám týchto 8 trikov.
Zdroj: Shutterstock

Skladajte jedlo z tretín

Na rozdiel od diéty tu je dôležité veľa jesť. Ale správne. Každé jedlo, ktoré zjete, by malo byť ideálne zložené z tretín. Jedna sú sacharidy (ale komplexné), druhá zelenina a tretia bielkoviny. A trocha tuku. V konkrétnej podobe to vyzerá tak, že si napríklad na obed dáte kurací steak (bielkoviny a tuk) s porciou prílohy a zeleniny. Takto podobne by malo vyzerať každé jedlo, ktoré denne zjete. Na tom, či budú tri alebo päť, nezáleží. Dôležité je, aby to vyhovovalo vám a nemali ste hlad. Je tu totiž riziko: čím častejšie počas dňa jete, tým častejšie máte možnosť sa prejesť. Takže radšej trikrát a kvalitne ako päťkrát a zle.

Jedzte denne hrsť orechov

Bohužiaľ, pražené a solené arašidy sa do toho nepočítajú. Ale budete jesť denne hrsť mandlí, máte väčšiu pravdepodobnosť, že schudnete rýchlejšie. To totiž vyšlo zo štúdie, kedy ľudia, ktorí si denne dali hrsť orechov, vo výsledku schudli viac ako tí, ktorí sa o ne ochudobnili. A to pritom v ostatných ohľadoch mali všetci rovnaké jedálničky. Za vyskúšanie to rozhodne stojí! Ale pozor - musíte mať dostatočne silnú vôľu, aby sa napríklad nestalo, že zjete celé vrecúško počas chvíľky. To potom budú mať mandle opačný účinok. Stále to sú to totiž tuky, aj keď tie zdravé, ktoré potrebujeme.

Schudnúť môžete aj bez diéty, pomôže vám týchto 8 trikov.
Zdroj: Shutterstock