Reklama

Ak vášmu telu chýba 1 lacná vec, kilá navyše začnú rýchlo pribúdať: Všímajte si varovné signály

Čo sa deje, ak nepijeme dosť vody

Zdroj: shutterstock

Reklama

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

O tom, aký dôležitý je pitný režim najmä v lete, všetci dobre vieme. No aj tak nastanú dni, keď sa nám dostatočné množstvo vody nepodarí vypiť. Ako to vyzerá, keď nám chýbajú tekutiny?

Ľudské telo tvorí prevažne voda, jej nedostatok organizmus znáša zle. Voda tvorí približne dve tretiny našej telesnej hmotnosti. Tekutiny si telo nedokáže vytvárať samo, preto ich potrebuje prijímať zvonka. V lete je dostatočný prísun tekutín dôležitejší ako inokedy. Ak máte pocit, že pijete dostatočne, lebo ste vypili ráno pohár vody, v práci kávu, doma pohár mlieka, mýlite sa. Toto nie je správny prístup k zavodneniu organizmu.

Pite na zdravie

Denne by ste mali prijať 1,5 až 2 litre vody. Prečo? Je to nevyhnutné na optimálnu funkciu vašich orgánov. Zároveň prepočet množstva vody závisí od vašej hmotnosti. Ráta sa 0,4 l vody na 10 kg hmotnosti. Takto si svoju dennú potrebu vody viete ľahko vyrátať. Vždy však myslite na to, že káva, mlieko ani alkohol sa do tohto množstva nerátajú. Prijímajte tekutiny pravidelne, a to 7 až 8 pohárov za deň.

Každý to má inak

Nemožno pre všetkých určiť jednotné množstvo, koľko vody treba vypiť. Množstvo tekutín závisí od mnohých iných faktorov.

Zdroj: shutterstock

Pri fyzickej aktivite zvýšte príjem vody.

Čo ovplyvňuje príjem tekutín?

1. Pohlavie
2. Vek
3. Telesná teplota a hmotnosť
4. Aktuálny stav tekutín v tele
5. Momentálny zdravotný stav
6. Akútne či chronické ochorenie
7. Strava
8. Alkohol
9. Teplota a vlhkosť prostredia
10. Telesná aktivita, fyzická záťaž

Toto sú hlavné zásady

Z nedostatku sa priberá
Ak si strážite svoju štíhlu líniu, mali by ste spozornieť dvojnásobne. Nedostatok tekutín totiž spôsobuje zvyšovanie hmotnosti. Ako je to možné? Lebo vaše telo zadržiava vodu „do zásoby“, a tak dochádza k zväčšovaniu buniek. Dôsledkom toho je zvyšovanie hmotnosti. Preto, ak cvičíte, je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. Pohyb, zdravá a vyvážená strava a pitný režim sú základom úspešného zhadzovania kíl. Okrem toho, ak máte málo tekutín, vaša pleť starne rýchlejšie. 

Zdroj: shutterstock

Nedostatok tekutín spôsobuje aj opuchy nôh.

Pohárik hneď zrána?
Pohár vody nalačno je zázrak. Osvieži a naštartuje organizmus a látkové premeny v ňom. Môžete si doň vytlačiť šťavu z citróna a uvidíte, že vás naštartuje na celý deň.

Ako sa stráca voda
Možno to ani netušíte, ale určité množstvo vody stratíte z tela počas svojho bežného dňa prostredníctvom kože alebo dýchaním. Ďalšie množstvo stratíte stolicou, močom, potením. Pri vysokých teplotách, keď sa viac potíme, alebo pri športe stratíme ešte viac vody. Ľudský organizmus vylúči asi 2,3 až 2,5 litra vody, preto je nutné, aby sme toľko aj prijali.

Voda pri chorobe
Každé ochorenie je iné a potreba množstva tekutín sa pri nich mení. Pri infekčných ochoreniach, keď sú prejavy vracanie, horúčka a hnačka, treba dôsledne dbať na zvýšený príjem vody. Z tela sa totiž nekontrolovateľne strácajú tekutiny, a ak ich nedoplníme, organizmus je dehydrovaný.

Starších menej smädí
Keďže seniori nepociťujú smäd tak intenzívne, často ich treba upozorňovať, aby pili. Zároveň dochádza k tomu, že sa pitiu vyhýbajú. Súvisí to s ich zdravotnými problémami, napríklad častejšie močenie u mužov a inkontinencia u žien.

Špeciálny režim pre tehotné
Samozrejme, tehotné ženy by nemali zabudnúť na príjem vody. Často trpia zápchou a hrozí im aj dehydratácia. Voda je dôležitá aj pre dojčiace matky kvôli tvorbe materského mlieka. Tehotné by sa však mali vyhnúť minerálkam s vysokým obsahom minerálov a solí. Tie totiž zvyšujú tlak a zhoršujú opuchy nôh.

Pili sme dosť?
Zistíte to podľa farby moču. Je oranžový alebo skôr tmavý? Pri nedostatočnom príjme tekutín je moč tmavší a môže viac páchnuť. Bude ho možno i menej. Správna farba moču je bledožltá. Ďalej to zistíte aj podľa pokožky, ak je nedostatočne hydratovaná, je suchšia a menej pružná.

Ktorá voda je naj
Častou otázkou ohľadom tekutín je, ktorá voda je pre naše telo najlepšia, najzdravšia. Odpoveď je jednoduchá. Pramenitá a čistá voda z vodovodu. Taktiež voda pre deti, dojčenská alebo filtrovaná voda. Dobrá je aj stolová a minerálna voda. Tu sa však treba zamerať na tie minerálne vody, ktoré majú nízku mineralizáciu. Nezaostávajú ani čaje. Vyberajte ovocné, bylinné čaje alebo zelené a biele. Do pitného režimu môžete zahrnúť zeleninové a ovocné šťavy riedené vodou.

Čo s letom?

Koľko tekutín teda vypiť počas horúcich letných dní? Správne by ste mali vypiť viac ako 2,5 litra vody denne, dokonca až 3 litre. Samozrejme, pitný režim je nutné prispôsobiť vašej fyzickej aktivite, počas horúčav to platí dvojnásobne.

Zdroj: shutterstock

Tehotné ženy často trápi zápcha a hrozí dehydratácia, preto treba zvlášť dbať na príjem vody.

Aké tekutiny obmedziť?

● energetické nápoje
● kolové nápoje
● alkohol
● sladené nápoje

Nadbytok vs dehydratácia

Kedy je priveľa problém
Intoxikácia, teda otrava vodou je možná. Naše obličky potrebujú vodu na svoje správne fungovanie, teda odvádzanie toxínov a odpadových látok. Nedostatok vody obličkám škodí. No nadmerné pitie obličky zaťažuje a trpia tiež. Je nebezpečné pre tých, ktorí trpia cukrovkou, a pre ľudí s poškodením obličiek. V extrémnych prípadoch kombinácia veľkého množstva vody a soli spôsobuje opuchy organizmu. Ak telo zadržiava vodu, organizmus sa môže intoxikovať. Vo všeobecnosti by ste naraz nemali vypiť väčšie množstvo vody ako pol litra. Z dôvodu zastavenia vyprázdňovania žalúdka sa potom voda nedostane na správne miesta.

Príznaky otravy vodou

● vracanie
● zmätenosť
● bolesť hlavy
● vysoký vnútrolebečný tlak
● opuch mozgu
● porucha vedomia až kóma

Kedy je naozaj málo?

Nedostatok vody vedie k zhoršeniu zdravotného stavu. Náhla strata tekutín a jej nedostatočnénahradenie sa dokáže v organizme rýchlo prejaviť. U niektorých ľudí, najmä u tých starších dochádza k zníženému vnímaniu pocitu smädu a vtedy treba počúvať signály tela.

Príznaky dehydratácie

● bolesť hlavy
● búšenie srdca
● ospalosť
● suchá pokožka
● únava, kolaps, mdloba
● tmavý moč a močenie  menšieho množstva
● strata výkonnosti
● podráždenie

V horšom prípade aj

● bolesť brucha, najmä  v okolí žalúdka
● zhoršenie chronických ochorení
● porucha funkcie obličiek

Autor článku

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.