Aké mlieko dať dieťaťu, materské alebo umelé?
27. 6. 2010, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:17)

Zdroj: Shutterstock
Materské mlieko je ľahko stráviteľné, nezaťažuje tráviaci systém a dieťatko menej často bolí bruško. Navyše dojčené deti sú vraj inteligentnejšie.
Materské mlieko je vždy čerstvé, primerane teplé, bez baktérií, má najideálnejšie zloženie, nie je nutná žiadna špeciálna príprava.
Dojčením zabezpečuje mamička pre svoje dieťa ideálnu výživu vždy a všade. Pri cestovaní alebo pri návšteve nepotrebuje so sebou nosiť nijaké pomôcky.
Keď mamička dojčiť nemôže
Ak z nejakého dôvodu mamička nemôže dojčiť svoje dieťa, určite z toho nemusí mať psychickú traumu. Podľa odborníčky na výživu MUDr. Kataríny Babinskej umelá dojčenská výživa musí spĺňať prísne hygienické normy kladené na tento druh potraviny, preto ich možno považovať za vysokokvalitné výrobky, ktoré poskytujú detskému organizmu všetky zložky potrebné pre rast a vývin. Vyrábajú sa najmä z kravského mlieka, ktorého zloženie sa upravuje, aby sa priblížilo zloženiu materského mlieka a prispôsobilo potrebám dieťaťa.
Keďže materské mlieko sa mení s vekom dieťatka, aj umelé náhrady sa predávajú v rozdielnom vekovom období. Odborníci sa stále snažia zloženie umelej dojčenskej výživy zdokonaľovať. V náhradných je napríklad oveľa viac železa, než sa nachádza v samotnom materskom mlieku. Doposiaľ sa však nepodarilo vyrobiť umelé mlieko so všetkými prednosťami materského mlieka, ktoré by mohlo úplne nahradiť dojčenie.
Menej mlieka neznamená koniec dojčenia
Aj keď sa mamičke tvorí menej mlieka, nie je to dôvodom na odstavenie dieťatka. Dieťa by malo denne vypiť približne 150 – 180 ml mlieka/1 kg telesnej hmotnosti na deň. Novorodencom sa odporúča podávať mlieko vždy, keď chcú. Niektoré bábätká sú horší jedáci. Pre dieťa je výhodou, ak sa podarí udržať dojčenie dlhšie.
Prečo treba dieťatko dojčiť?
• zabezpečuje správny telesný, duševný a sociálny vývoj
• dojčené detičky sú inteligentnejšie, majú IQ o 8,3 bodu vyššie
• zaisťuje odolnosť proti infekčným chorobám
• zabraňuje vzniku rozvoja alergie
• znižuje nutnosť hospitalizácie dieťaťa
• znižuje riziko náhleho úmrtia
• dojčením sa znižujú chorobnosť a úmrtnosť dojčiat
• dojčené deti menej trpia chorobami dýchacích ciest, zápalom stredného ucha, infekciami tráviaceho traktu (hnačky)
• dojčenie má pozitívny vplyv na správny vývin sánky a zubov
• v dospelosti je nižší výskyt vysokého tlaku krvi, arterosklerózy, infarktu, obezity
Špeciálne mlieka
Sú určené deťom so zdravotnými problémami a pre nedonosené deti. Mali by sa podávať iba na základe odporúčania detského lekára. Detičkám ohrozeným zvýšeným rizikom alergie (napríklad, ak sú alergickí rodičia alebo súrodenec) sú určené umelé mlieka označované ako hypoalergénne. Mlieko so zníženým obsahom laktózy sa podáva deťom, ktoré trpia na neznášanlivosť mliečneho cukru. Antirefluxné mlieko s obsahom zahusťujúcich látok (zemiakový škrob, výťažok z karuby) je určené pre deti trpiace refl uxom. Porucha sa prejavuje „grckaním“ po jedle alebo spätným návratom potravy do úst.
Kravské a kozie mlieko NIE!
Kravské mlieko sa deťom do 1 roka vôbec nemá podávať, jeho zloženie nezodpovedá potrebám detského organizmu a predstavuje aj hygienické riziko, pri predčasnom podaní môže spôsobiť vznik alergie. Kozie mlieko je ešte menej vhodné na výživu dojčiat, ak je dieťa alergické na kravské mlieko, veľmi často sa u neho prejaví aj alergia na kozie mlieko, preto pre deti s potravinovou alergiou nie je vhodnou náhradou.
Viete, že...
• dojčené dieťa nepotrebuje ani vodu alebo čaj, materské mlieko nahradí aj dennú potrebu tekutín?
• každá matka môže dojčiť, je len malá skupina mamičiek s geneticky podmienenou neschopnosťou tvorby mlieka?
• väčšina ťažkostí, ktoré sa vyskytnú pri dojčení, sa dá vyriešiť? Poraďte sa so sestrou.
• najčastejšou príčinou, prečo mamičky dojčia krátko, je strach z nedostatku mlieka?
• tvorba mlieka sa v niektorých prípadoch môže oneskoriť pri mamičkách, ktoré rodili cisárskym rezom?
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!