Ako je to s menštruáciou? Musíme naozaj trpieť?
19. 3. 2011, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:51)

Zdroj: Archív
Je menštruácia prirodzená alebo škodlivá? Teraz sa o nej niečo dozviete, ale v každom prípade platí, že silné a bolestivé krvácanie treba liečiť.
Niektoré z nás menštruáciu prežijú bez väčších ťažkostí, no mnohé si pre silné bolesti musia brať dokonca voľno v práci. A je ich naozaj dosť. Podľa štatistík trpí silným krvácaním takmer 50 percent žien. Len málo z nich však s týmto problémom zájde za lekárom, hoci podľa nich ženám prináša aj mnohé riziká.
„Je to častejší výskyt cýst na vaječníkoch, polypy v dutine maternice či chudokrvnosť,“ tvrdí gynekológ-pôrodník profesor Miroslav Borovský, ktorý zastáva názor, že menštruáciu možno elegantne „zrušiť“.
Je zbytočná a neprirodzená
Tvrdia to mhohí gynekológovia 21. storočia. Pôvodný vzorec rodiť, dojčiť, rodiť už dávno neplatí. Ani nebude. Ktorá žena by chcela rodiť po celý život? „Pred šesťdesiatimi až sto rokmi ženy vôbec nemenštruovali. Buď boli tehotné, alebo dojčili a následne boli opäť tehotné, a to prakticky až do prechodu. Klasických menštruačných cyklov zažili len minimum alebo nemenštruovali vobec,“ argumentuje profesor Borovský.
Z vývojového hľadiska je teda pravidelná menštruácia, ktorá trvá od puberty po menopauzu, podľa mnohých lekárov neprirodzená. Dnešná žena porodí jedno, dve, vo výnimočných prípadoch tri deti. Dojčí skôr krátko a zvyšok života sa každý mesiac trápi s menštruáciou. A to je podľa lekárov dnes veľký medicínsky a civilizačný problém. Podľa štatistík má len 10 percent žien menštruačné krvácanie v norme. U ostatných je buď slabé (hypomenorea), alebo príliš silné (hypermenorea). Medzi ďalšie poruchy patrí príliš silné a príliš dlho trvajúce krvácanie (menorágia) a bolestivé krvácanie (dysmenorea).
Môže nám aj škodiť
Argument, že počas menštruácie sa telo ženy očisťuje, nemá podľa modernej medicíny žiadny racionálny podklad. Mnohí gynekológovia neváhajú tvrdiť, že je od určitého veku vlastne zbytočná a v určitom zmysle aj škodlivá. „V súčasnosti štúdie dokazujú, že keď žena začne menštruovať už v 11 rokoch, do dovŕšenia 55 rokov má asi o 50 percent vyššie riziko karcinómu prsníka, vaječníkov a tela maternice v porovnaní so ženou, ktorá menštruuje od 16 do 45 rokov.
Platí priama úmera: čím menší počet
Nie je obmedzenie proti prírode? Niekoľkoročné štúdie vraj nepreukázali žiadne riziko vzniku hormonálnej poruchy, naopak, prejavili sa údajne skôr pozitívne vedľajšie zdravotné účinky. Redukcia menštruačných cyklov je určená najmä pre ženy stredného veku, ktoré už rodili. Mladším ženám a dievčatám, ktoré ešte nerodili, sa redukcia menštruácie odporúča len výnimočne pri liečbe silných a bolestivých menštruácií a predmenštruačného syndrómu. Lekár ju môže navrhnúť aj na liečbu závažného gynekologického ochorenia endometriózy (výskyt sliznice maternice v iných tkanivách), ktorá zapríčiňuje zrasty, bolesti a neplodnosť. V takýchto prípadoch má hormonálna antikoncepcia a umelá redukcia menštruačných cyklov pozitívny liečebný efekt.
Čo ponúka medicína?
- Nehormonálnu liečbu
Nesteroidné antiflogistiká, napríklad známe ružové tabletky.
- Hormonálnu liečbu
Vnútromaternicové teliesko na 5 rokov, kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, ktorá obsahuje prirodzený estrogén a diogenest, alebo liečbu pomocou gestagénov. Treba zájsť za svojím gynekológom.
- Chirurgickú liečbu
Ide o odstránenie výstelky maternice (známe ako kyretáž, výškrab) či dokonca odstránenie celej maternice (hysterektómia). Tieto nepríjemné operácie nastupujú v krajnom prípade, keď už žena neplánuje mať deti, alebo nereaguje na stanovenú hormonálnu liečbu.
Iný pohľad
Podľa tradičnej čínskej medicíny je zásah do menštruačného cyklu škodlivý. „Užívaním hormónov sa zahusťuje krv a vznikajú cysty, myómy či silné krvácanie,“ povedala nám terapuetka čínskej medicíny Marcela Klevarová. Čo je vlastne silný menzes? Silné menštruačné krvácanie je stav, keď krvná strata tvorí okolo 80 ml na jeden cyklus. Je jasné, že to nebudete merať. Ako teda zistíte, čo je už priveľa? Za jeho známky možno považovať menštruačné krvácanie, ktoré preteká cez vložky alebo tampóny každú hodinu, potreba meniť hygienické vložky aj v noci a menštruácia, ktorá obsahuje veľké krvné zrazeniny.
Kedy treba spozornieť
Menštruačný cyklus by mal trvať 28 dní, plus mínus päť dní. Ak je kratší ako 22 alebo trvá viac ako 35 dní, ide o poruchu. Nebezpečné je najmä skrátenie cyklu. Optimálna dĺžka menštruácie je tri až päť dní. Ak žena krváca dlhšie, tiež to nie je v poriadku. Silná alebo dlhá menštruácia signalizuje ochorenia od zápalu až po rakovinu. Radšej choďte k lekárovi zbytočne ako neskoro.