Reklama

Ako na problémy s močovým mechúrom pri skleróze multiplex pomocou intermitentnej katetrizácie?

Ilustračné foto

Zdroj: Coloplast

Reklama

Tvorba moču a jeho vylučovanie von z tela môže na prvý pohľad vyzerať ako jednoduchý, automatický proces, ktorému nie je potrebné venovať špeciálnu pozornosť.

V skutočnosti sa ale jedná o veľmi zložitý proces, ktorý vyžaduje dokonalú súhru hlavne vylučovacej a nervovej sústavy. Túto súhru však môže narušiť neurologické ochorenie, ako je napríklad skleróza multiplex (SM).

SM poškodzuje štruktúru mozgu a miechy, narušuje komunikáciu močového mechúra a dolných močových ciest s centrami riadiacimi proces močenia, ktoré sú v mieche a v mozgu uložené. Preto až 80% ľudí žijúcich s diagnózou SM trpí poruchami močenia už od začiatku ochorenia a po 10 rokoch trvania SM už majú urologické problémy takmer všetci pacienti. U 2% – 12% môžu byť urologické problémy dokonca prvými príznakmi SM a u 2% tiež jedinými problémami, ktorými sa u nich SM prejavuje1.

Poruchy močenia u ľudí s SM sa môžu prejavovať rôzne – buď ako neschopnosť udržať moč (inkontinencia), alebo naopak ako neschopnosť úplne vyprázdniť svoj močový mechúr (retencia).

Problémy s močením netreba podceňovať!

Pri SM stále platí, že včasné určenie diagnózy a začatie adekvátnej liečby mnohonásobne zvyšuje účinnosť liečby a prognózu pacienta. Keďže poruchy močenia sú často prvým signálom začínajúceho ochorenia SM, je na zamyslenie, že mnohí pacienti tieto problémy zatajujú, neriešia ich s urológom a hľadajú nejaké jednoduché a diskrétne riešenie napr. pomocou inkontinenčných vložiek v lekárni. Takouto cestou si môžu spôsobiť vážnejšie poškodenie dolných močových ciest, močového mechúra či dokonca obličiek.

Zdroj: Coloplast

Ilustračné foto

Ak už má človek diagnostikovanú SM a lieči sa u svojho neurológa, je potrebné – či už má súčasne aj poruchy močenia, alebo nie, aby aspoň raz ročne podstúpil kontrolné vyšetrenie aj u urológa. Urológ tak môže porovnať zmeny močovej sústavy a reagovať na obtiaže spôsobené postupujúcim ochorením. Ak sa liečite na SM, nepodceňujte problémy s močením a včas vyhľadajte urológa, ktorý sa o vás bude starať. Nespoliehajte sa na to, že neurológ, ktorý lieči vašu SM vás automaticky odošle na urologické vyšetrenie!

Možné efektívne riešenie: Čistá intermitentná katetrizácia (ČIK)

Účinným riešením pre ľudí, ktorí nedokážu prirodzene a kompletne vyprázdňovať svoj močový mechúr, môže byť čistá intermitentná katetrizácia. Táto metóda zahŕňa pravidelné cievkovanie močového mechúra za účelom jeho úplného vyprázdnenia. Katéter zostane zavedený v dolných močových cestách iba počas niekoľkých minút, je jednorazový a po použití sa zlikviduje.

Ako ČIK funguje?

ČIK je jednoduchá a bezpečná metóda, ktorú je možné vykonávať doma alebo na inom vhodnom mieste. Odporúča sa cievkovanie 4-krát až 6-krát denne podľa pokynov lekára. Ide o jednoduchú a bezpečnú procedúru, ktorú môže po zaškolení od zdravotníckeho personálu vykonávať sám pacient, alebo jeho rodinný príslušník.  Moč môže byť pomocou katétra vypustený do toalety, fľaše, alebo zberného vrecka na moč, pripojeného priamo na katéter.

Veľmi vhodné je používanie jednorazových močových katétrov potiahnutých hydrofilnou vrstvou, ako sú katétre SpeediCath®. Táto vrstva zaisťuje hladký a klzký povrch umožňujúci jednoduché zavedenie a vytiahnutie katétra a v porovnaní s nepotiahnutými katétrami tak minimalizuje riziko podráždenia močovej rúry a znižuje pravdepodobnosť vzniku infekcií močových ciest.

Výhody ČIK

Pravidelné a dôkladné vyprázdnenie močového mechúra pomocou ČIK pomáha minimalizovať riziko vzniku infekcií močových ciest, poškodenia obličiek a ďalších komplikácií. Táto metóda sa najviac podobá normálnemu močeniu, čo prispieva k pohodliu a lepšej kvalite života pacientov.

Čistá intermitentná katetrizácia je efektívna metóda, ktorá pomáha pacientom dôkladne vyprázdniť močový mechúr a minimalizovať riziká spojené s retenciou moču. Ak máte problémy s vyprázdnením svojho močového mechúra, poraďte sa s urológom o možnostiach tejto liečby a o tom, ako ju správne vykonávať. Problémy s vyprázdňovaním močového mechúra nemusia byť neriešiteľné!

Ako a kde sa dá ČIK naučiť?

Spoločnosť Coloplast v spolupráci so Slovenskou urologickou spoločnosťou spustila koncom roka 2019 projekt takzvaných ČIK centier. ČIK centrum je odborné urologické pracovisko (urologická ambulancia, alebo súčasť nemocničného urologického oddelenia), ktoré je  reprezentované urológom a urologickou sestrou. Urológ zodpovedá za správnu diagnostiku porúch močenia a rozhoduje o tom, či je ČIK pre pacienta vhodnou liečebnou metódou. Urologická sestra – v roli trénera, oboznámi pacienta so správnym postupom ČIK, pomôže mu s výberom vhodného jednorazového katétra a naučí ho katéter správne používať.

Zdroj: Coloplast

Ilustračné foto

V súčasnosti na Slovensku pracuje 23 takýchto ČIK centier, ktoré sú rovnomerne rozložené a pokrývajú celú republiku. Sú určené predovšetkým pre dospelých, ale v rámci Bratislavy pracuje aj špecializované ČIK centrum pre deti.

Mapku aktívnych ČIK centier aj s kontaktmi nájdete na stránke www.coloplastkontakt.sk v rubrike „močový mechúr“

Spracoval: Mgr. Peter Chmelko, Coloplast Slovakia s.r.o.
PM-33340

Referencie:
1.      Močové dysfunkce u pacientů s roztroušenou sklerózou.  MUDr. Eva Burešová, MUDr. Aleš Vidlář, Ph.D. Urologická klinika LF UP a FN Olomouc, Urol. praxi, 2014; 15(5): 241–243
2.      Sfinkterové poruchy u pacientů s roztroušenou sklerózou, MUDr. Miroslava Ryšánková, Urologická klinika LF UK a FN Hradec Králové, Neurol. praxi 2016; 17(5): Suppl D: 50–55

PR článok