Reklama

Ako sa naučiť korčuľovať? Tu je zopár tipov

Reklama

Zima nemusí byť obdobie, ktoré pretrpíte na gauči pod dekou! Na korčuliach si užijete veľa zábavy a navyše sa zbavíte aj kíl navyše. Tak do toho!

Ako sa ľahko naučiť korčuľovať

1. Skúste sa v obutých korčuliach najskôr prechádzať po zemi.

2. Keď v nich dokážete chodiť na suchu, snažte sa v nich rovno stáť a udržať rovnováhu. Skúste robiť drepy – dívajte sa stále pred seba.

3. Dôležité je naučiť sa, ako padať. Nepadajte dopredu na ruky, pretože sa môžete zraniť a vykĺbiť si prsty či zápästie. Najlepšie je spadnúť na zadok.

4. Po páde sa treba postaviť. Zo zeme vstávajte takto: dajte sa na štyri, nohy si položte na rovnakú šírku ako ruky. Skúste sa najskôr zdvihnúť do drepu a potom sa vyrovnajte.

5. Naučte sa robiť tento pohyb: odrazíte sa dopredu jednou nohou, jemne do boku, nie úplne rovno a druhú nohu pomaly prisúvajte. Tento pohyb vás začne pomaly posúvať dopredu, opakujte ho pomaly toľkokrát, kým vám to nepôjde plynulo. Postupne začnite pridávať viac sily, odrážajte sa silnejšie a rýchlejšie, začnite jemne zohýbať kolená.

6. Naučte sa zastaviť. Ak chcete zastaviť, prestaňte pohybovať jednou nohou, zvrtnite ju kolmo oproti druhej nohe (špičkou von) a jemne ju ťahajte po ľade. Toto vás spomalí a postupne zastavíte.

Bezpečnosť je prvoradá!

Ak sa chystáte korčuľovať na zamrznutom jazere, uistite sa, že ľad je dostatočne pevný. Mal by mať hrúbku minimálne 15 cm, čo sa niekedy ťažko odhaduje. Prírodné zamrznuté jazerá vždy navštevujte viacerí a dávajte si pozor na okrajové plochy, kde vteká alebo vyteká voda z jazera.

Čo na seba

Pri športovaní v zime sa využíva princíp troch vrstiev:

1. spodná bielizeň alebo termobielizeň,

2. vrstva – izolačná, ako napríklad športová mikina,

3. a nakoniec bunda, ktorá má termoizolačné vlastnosti a ochráni pred zimným vetrom.