Reklama

Ako (NE)CVIČIŤ počas MENŠTRUÁCIE? Odborníčky odporúčajú vhodný TRÉNING pre každú FÁZU cyklu!

Selective,Focus,Of,Beautiful,Trainer,Smiling,While,Performing,Zumba,With

Zdroj: LightField Studios

Reklama

Prekonať sa a ísť na tréning aj počas menštruácie alebo si dopriať relax?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Najkrajšie PLESOVÉ inšpirácie priamo z červeného koberca : Dámy, máte už svoje ŠATY snov?

    Ako rešpektovať svoje telo s ohľadom na cyklus?

    Určite ste si všimli, že naša výkonnosť a kondícia počas cyklu kolíše. O téme ženského cyklu a cvičenia sme sa rozprávali s trénerkou Jankou Šimkovičovou, ktorá je autorkou prevratného programu FEMINI zameraného čisto na ženy a expertkou na výživu Barbarou Svieženou.

    Zdroj: Natália Jakubcová

    Jana Šimkovičová a Barbara Sviežená

    Janka a Barbara sa zhodujú, že mnoho vecí, ktoré nás počas ženského cyklu trápia, vieme ovplyvniť stravou a pohybom – vieme si pomôcť. Ak prispôsobíme svoje fungovanie a cvičenie perióde, samy časom zistíme, že počúvať svoje telo a jeho potreby sa naozaj oplatí. Nie je tajomstvom, že menštruačný cyklus výrazne vplýva na fyzickú a duševnú pohodu. Ak sa aj snažíme o vyrovnaný výkon a identický spôsob života počas celého cyklu, je to v podstate nemožné a fyziologicky neprirodzené. Periodicita a premenlivosť k ženám patria odnepamäti a čím skôr sa potreby tela naučíme rešpektovať, tým sa nám bude žiť jednoduchšie.

    Zdroj: Natália Jakubcová

    Veľa vecí, ktoré nás počas cyklu trápia, vieme ovplyvniť stravou a pohybom.

    Ako na hojdačke
    Počas cyklu sa mení hladina a koncentrácia hormónov v tele, čo vplýva nielen na fungovanie vaječníkov a maternice, ale tiež aj na rôzne ďalšie procesy v tele a psychike. Nie je preto ničím nezvyčajným, že sa raz cítite hore a raz dole, raz pri sile, inokedy unavené a bez energie,“ vysvetľuje sympatická inštruktorka a zakladateľka online platformy na cvičenie Supershape Jana Šimkovičová. Zjednodušene povedané, jednotlivé fázy menštruačného cyklu priamo vplývajú na náš výkon.

    Zdroj: Natália Jakubcová

    Mesačný cyklus vplýva na našu energiu a výkonnosť.

    Kedy máme energie na rozdávanie?
    Podľa expertky na výživu Barbary Svieženej nárast energie môžeme sledovať najmä v druhej fáze menštruačného cyklu: Od menštruácie smerom k ovulácii nastupuje príliv energie, vitality a sily, zvyšuje sa vytrvalosť a klesá potreba spánku. Je to obdobie pred ovuláciou – hovoríme o folikulárnej fáze. Po ovulácii dochádza smerom k menštruácii k jej postupnému odlivu.“

    Zdroj: Natália Jakubcová

    V období pred ovuláciou cítime nárast energie.

    Počas menzesu spomaľte
    Má zmysel prekonať sa a cvičiť, aj keď sa na to v danom období necítime? Odpoveď odborníčky je jasná. Najdôležitejšie je dbať na potreby svojho tela. „Čím viac rešpektujeme vnútornú dynamiku a premenlivosť, tým viac vieme pre seba vyťažiť aj z cyklu,“ prízvukuje Barbara Sviežená, ktorá často radí ženám, aby telu dopriali najmä lásku a pozornosť – v každej fáze cyklu. Ak sa bavíme o menštruácii, vhodné je prežiť pár dní bez štandardnej dynamiky, spomaliť a netlačiť na seba.

    Aké cvičenie je vhodné v jednotlivých fázach cyklu?

    Ako cvičiť počas menštruácie?
    Ak si chcete dopriať pohyb, stavte na jogu, fyzio cvičenia, pomalú chôdzu alebo vedomú meditáciu. Počas krvácania telo nezaťažujte pohybom, rovnako tak ani alkoholom, kofeínom, ťažkými jedlami alebo množstvom živočíšnych potravín, zhodujú sa odborníčky.

    Zdroj: shutterstock

    Počas menštruácie si doprajte jogu a meditáciu.

    Ovulácia praje tancu
    Zaujíma vás, aké cvičenie je vhodné pri ďalších fázach? Vo folikulárnej fáze pred ovuláciou môžete zaradiť silovo – kondičný tréning, fit box alebo tabatu. Ovulačná fáza preferuje hravý pohyb, tanec a dynamickú intenzitu pohybu, vhodné sú aj kolektívne športy alebo cvičenie v skupinách.

    Zdroj: shutterstock

    Ovulácia praje tancu a hudbe.

    Výbušný tréning skrotí PMS
    Počas PMS sa zvyšuje bazálny metabolizmus, s ktorým súvisí potreba zvýšeného energetického príjmu. Ak túto potrebu vedome ignorujete, telo si vyžiada svoje napríklad vo forme zvýšenej chuti na sladké. Vo fáze PMS si rozhodne doprajte aktivitu. Čím viac, tým lepšie, samozrejme, s ohľadom na potreby tela. Stavte na výbušný, dynamický pohyb, ktorý telo zbaví stresu a nervozity. Ideálny je beh, hiit či tabata, prípadne vedený tréning brucha na uvoľnenie svalov.

    Zdroj: shutterstock

    Výbušný tréning zbaví telo napätia pred menštruáciou.

    Nechoďte proti sebe
    Žijeme vo svete, kde je ťažké poľaviť. Zameranie na cieľ a výkon vytvára ilúziu, že sa musíme udržiavať v v hektickom tempe. Barbara Sviežená nás však vracia k tomu, aby sme rešpektovali prirodzenú krehkú rovnováhu ženy, ktorú zrkadlí práve náš cyklus: „Je ako 4 ročné obdobia prírody vyjadrený v 4 fázach mesiaca. Učí nás vnímať sa, načúvať tomuto prílivu a odlivu našich síl a nastaviť si náš osobný rytmus. V našom programe učíme ženy plne prijať každú svoju tvár, rešpektovať ju, podporiť ju, a tak plne vyjadriť svoju ženu vo svete,“ uzatvára odborníčka.