Ako si poradiť, keď uši neposlúchajú
13. 8. 2009, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: Shutterstock
Čistenie uší patrí k pravidelnej hygiene, ale ak sa vykonáva nesprávne, môže spôsobiť nemalé zdravotné komplikácie.
Odborníci radia uši radšej nečistiť. Dôvod? Šetrným čistením nič nepokazíte, ale horlivosťou môžete narobiť viac škody než úžitku. Nesprávna technika čistenia zvukovodu môže viesť k poraneniu bubienka alebo sluchových kostičiek. Tiež môžete horšie počuť či sa vám môže vytvoriť zátka, ktorá upchá zvukovod a bude tlačiť na bubienok.
Ucho sa čistí aj samo
Ucho má samočistiacu funkciu a dokáže sa prečisťovať aj bez našej väčšej pomoci. Vo zvukovode sa usadený maz pohybuje smerom von, takže stačí po kúpeli ucho vytrieť rohom uteráka.
Keď tam vletí mucha
Občas sa stáva, že sa ucho upchá aj hmyzom. V tomto prípade nemá zmysel odkladať návštevu lekára, pretože keď sa hmyz vo zvukovode začne hýbať, dochádza k veľkým bolestiam.
Tip po návšteve kúpalísk
Ak máte potrebu ucho vyčistiť, vypláchnite ho zmesou vody a octu, ktorý pokožka veľmi dobre znáša a zároveň zabráni množeniu choroboplodných zárodkov. Navyše tak obnovíte i kyslé prostredie vonkajšieho ucha. Podobnú službu urobia aj dve kvapky glycerínu či peroxidu vodíka. Táto metóda sa odporúča, najmä ak ste pravidelným návštevníkom veľkých kúpalísk či znečistených jazier.
Absolútne nevhodné
Zabudnite na „dospelácke“ zlozvyky čistenia ucha ihlicami na pletenie, zápalkami a ďalšími tenkými predmetmi. Nielenže si ucho nevyčistíte, ale naopak zatlačíte všetok maz a nečistoty ďalej do zvukovodu. Upchaté ucho bude veľmi bolieť, najmä vo chvíli, kedy sa vám doň dostane voda.
Triky na vyrovnávanie tlaku
Radí otorinolaryngológ MUDr. Branislav Hron:
Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako sa zbaviť, prípadne vyhnúť zaľahnutiu v ušiach u detí i rodičov:
- vyhnite sa cestovaniu lietadlom počas nádchy, infekcie ucha a prínosových dutín
- v lietadle žujte žuvačku, prípadne cmúľajte cukrík
- zívajte alebo prehĺtajte
- chyťte si nos a dýchajte ústami, potom ich zavrite a vyfúknite
- počas prudkého vzostupu alebo poklesu kŕmte dieťa z fľašky alebo mu dajte cumeľ
Náš tip: Ušné sviečky
Ak máte zaľahnuté v ušiach, použite šetrný a jemný prostriedok, akým sú ušné sviečky. Odporúčajú ich aj ušní lekári. Ušné sviečky majú priaznivý účinok pri bolestiach v ušiach, dlhotrvajúcich bolestiach uší a hlavy, pri miernych formách zápalu stredného ucha, svrbení v uchu, hučaní v ušiach, pri pocite tlaku v ušiach a hlave, migréne, akútnej a chronickej nádche a mnohých iných ťažkostiach. Dostať ich bežne v lekárni. Vhodné sú aj ušné kvapky, vyrobené výhradne z prírodných látok.