Ako posilniť imunitu proti vírusom? Robte TOTO a neoľutujete! Dodržujte najmä TENTO bod...
7. 2. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:03)

Zdroj: shutterstock
Koronavírus spôsobil celospoločenskú paniku. Trúfa si predovšetkým na slabších a seniorov a najmä na tých s oslabenou imunitou. Pre nás to znamená, že len posilnením odolnosti organizmu sa mu dá postaviť.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Rešpekt pred týmto ochorením je zrejmý. Istotne nie je dobré nákazu bagatelizovať, pretože s vírusom a jeho všetkými možnými dôsledkami doteraz nikto nemá dostatočné skúsenosti. Zatiaľ sa ukazuje, že v najväčšom nebezpečí sú chorí ľudia či tí s oslabeným imunitným systémom, pričom táto definícia sedí aj na tých, ktorí sa s vlastnou odolnosťou zahrávajú nevhodnou životosprávou.
Nedostatočná imunita
Náš spôsob života sa dramaticky zmenil. Máme najmä menej pohybu a času stráveného vonku na čerstvom vzduchu, jeme menej rýb, ovocia, zeleniny, ale viac mäsa, cukru a rafinovaného jedla. Disponujeme nákladnými medikamentmi, z ktorých mnohé síce zachraňujú život, ale zároveň sú „predátormi živín“. Pre strach z rakoviny vychádzame na slnko natreté vrstvou krému, no na vitamíne D stojí celý náš imunitný systém.
Naštartujteobranyschopnosť
Je isté, že ak sa koronavírus alebo akýkoľvek iný, podobný patogén pokúsi ohroziť organizmus s dobre fungujúcim imunitným systémom, pravdepodobne sa mu podarí vyvolať mierne ochorenie, prípadne žiadne. Čo je najdôležitejšie? Dobre jesť, dobre spať a zbaviť sa stresu, hovoria odborníci. Vieme, že pre väčšinu ľudí je nákaza koronavírusom skôr nepríjemnosť než niečo, čo môže byť nebezpečné alebo ohrozovať život. Vyvážená strava je teda základ. Rovnako dôležité je však znížiť stres, ktorý zvládne potlačiť aj ten najlepšie vybudovaný imunitný systém. A to, čo vaša imunita miluje, je kvalitný spánok.
Zdroj: shutterstock
Bojujte proti vírusom
Sú ženy imúnnejšie?
Aj keď SARS postihol viac žien ako mužov, podľa štúdie uverejnenej v Annals of Internal Medicine bola úmrtnosť mužov až o 50 percent vyššia. Muži oveľa viac umierali aj počas epidémie španielskej chrípky v roku 1918. Podľa vedcov tu pôsobí niekoľko faktorov, z ktorých niektoré sú biologické a iné majú korene v životnom štýle. Pri vyvolaní imunitnej odpovede proti infekciám sa muži javia ako slabšie pohlavie a ženy s vírusmi bojujú lepšie. Svoju rolu v tomto smere zohráva aj životný štýl, ktorý je u muža všeobecne menej kvalitný. Napríklad od začiatku vypuknutia epidémie úradníci verejného zdravotníctva zdôrazňujú dôležitosť častého a dôkladného umývania rúk, aby sa zabránilo infekcii. Lenže niekoľko aktuálnych štúdií preukázalo, že muži, a dokonca aj tí v zdravotníctve, venujú umývaniu rúk oveľa menej pozornosti než ženy. Rovnako sa menej zaujímajú o zloženie stravy. A menej spia...
Spánok ako posilňovač
Mnoho odborníkov hovorí o dôležitosti kvalitného spánku v súvislosti s podporou imunity a bojom s vírusovými nákazami. Dostatočný spánok je jedným z najlepších spôsobov, ako môžete zlepšiť svoju imunitu a brániť sa pred vírusmi a chorobami. Ide o prirodzený imunitný posilňovač. Na to, aby prebehol kompletný spánkový cyklus, je nutné spať aspoň osem hodín, počas ktorých sa vyplavujú dôležité hormóny potrebné na tvorbu buniek imunitného systému. Spánok podporuje produkciuT-buniek, čo sú biele krvinky, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu v reakcii imunitného systému na vírusy. Ich aktivácia je dôležitým krokom, aby si telo poradilo s útočníkmi.
Životu nebezpečný stres
Ako nás ohrozuje chronický stres? Už na začiatku 80. rokov dvaja vedci – psychologička Janice Kiecolt-Glaser a imunológ Ronald Glaser – v tejto súvislosti skúmali študentov medicíny. Zistili, že ich imunita každoročne významne klesala vplyvom bežného stresu z trojdňovej skúšky. Skúmané osoby mali v tom čase menej prirodzených bojovných buniek, ktoré sú schopné účinne sa stretnúť s vírusovými infekciami, a častejšie podliehali ochoreniam. Nie nadarmo sa o strese hovorí ako o zabijaku imunity.
Začarovaný kruh
Aktuálne na nebezpečenstvo spojené so stresom poukazuje profesorka z americkej Northwestern University Catherine Belling, ktorá sa zaoberá výskumom úlohy strachu a úzkosti v zdravotníctve. V prípade súčasnej pandémie koronavírusu hovorí o začarovanom kruhu: „Ľudia sa boja nákazy, nezriedka prepadajú panike. Lenže čím viac stresu zažívame, tým zraniteľnejšími sa stávame proti vírusu, pretože stres tlmí našu imunitnú odpoveď.“ Z toho vyplýva, že čím viac budeme žiť v strachu z potenciálnej nákazy, tým viac zvyšujeme jej pravdepodobnosť. Takže opatrnosť áno, prehnaný strach nie! ■
Hrozba menom SARS
V novembri 2002 zomrel v jednej juhočínskej provincii poľnohospodár s príznakmi nejasnej vírusovej infekcie. Choroba sa šírila, umierali ďalší ľudia. Čínske úrady síce podnikli určité kroky na jej kontrolu, ale Svetová zdravotnícka organizácia bola o situácii informovaná až vo februári nasledujúceho roka. Niektorí odborníci si myslia, že strata štyroch mesiacov mala za následok fatálne oneskorenie v snahe zastaviť šírenie epidémie, z ktorej sa nakoniec vyvinula pandémia. Počas niekoľkých týždňov sa SARS rozšíril po celom svete, objavil sa takmer v 40 krajinách. Vírusové ochorenie s 10-percentnou úmrtnosťou obvykle viedlo k poklesu krvného kyslíka, horúčke, dýchavičnosti a potenciálne smrteľnému zápalu pľúc. Odborníci odporúčali prísnu izoláciu pacienta, ak to bolo možné, v podtlakovej miestnosti, aby sa vírusy nešírili von. Zdravotnícky personál musel pri kontakte s postihnutými dodržiavať maximálny stupeň ochrany. Hoci epidémiu nakoniec zvládli s ôsmimi stovkami obetí, Svetová zdravotnícka organizácia niekoľkokrát varovala, že ešte zďaleka nie je vyhrané.
Zdroj: shutterstock
Bojujte proti vírusom
Smrtiaca chrípka
Pandémia španielskej chrípky na začiatku 20. storočia zahubila viac ľudí, než koľko padlo v prvej svetovej vojne. Pred ňou si milión ľudských životov vyžiadala ruská chrípka, po nej pribudla ešte ázijská a neskôr hongkonská. Pred časom nás desila mexická chrípka. Zakaždým rovnaký typ chrípky, ale iný kmeň, no zakaždým rovnaké obavy a rovnaké nebezpečenstvo. Obavy vzbudzuje aj skutočnosť, že je extrémne nákazlivá a podobné vírusy možno nájsť pri ošípaných a domácej hydine. Úzky kontakt medzi ľuďmi a týmito zvieratami umožňuje výmenu genetického materiálu medzi rôznymi kmeňmi chrípky. Najnegatívnejšie odhady špekulujú, že tak môže vzniknúť podobne ničivý kmeň, ako bol ten španielsky, dodnes považovaný za príčinu najväčšej epidémie v histórii. Faktom je, že väčšina z nás získa imunitu prekonaním choroby, dnes aj očkovaním.