Reklama

Ako prežiť sedavé zamestnanie? 10 najlepších tipov, ako zabrániť predčasnej smrti

Bolesti vznikajú narušením rovnováhy medzi

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Mnohí ľudia pracujú v kanceláriách a od stola proste len tak utiecť nemôžu. Čo s tým? Existujú  jednoduché rady, ako v zdraví prežiť sedavé zamestnanie.

Viete, že u ľudí, ktorí denne presedia viac ako pätnásť hodín, je o 64% vyššia pravdepodobnosť, že zomrú na cievne ochorenia? Každá hodina strávená v sede zvyšuje riziko. Ako to riešiť, ak pracujete takpovediac od stola?

"Človek je geneticky navrhnutý tak, aby bol viac či menej stále v pohybe," hovorí kouč životného štýlu Martin Škába. "Dnes je ale trend taký, že sedíme osem až desať hodín v práci, potom sa domov dovezieme autom a opäť sa usadíme - pre zmenu k televízii. V takom tele sa potom preukázateľne začnú rozvíjať chorobné procesy," varuje.

Svetová zdravotnícka organizácia dnes uvádza nečinnosť ako štvrtého najväčšieho zabijaka dospelých, ktorý je zodpovedný za 9% predčasných úmrtí! Mnoho z nás však pracuje v kanceláriách a od stola proste len tak utiecť nemôže. Existujú však jednoduché rady, ako si trochu pohybu dopriať aj tak. Nie je treba žiadnych športových výkonov, stačí minúta, ktorá rozhýbe metabolizmus.

Zdravotné následky dlhého sedenia

● V sede je chrbtica strnulo ohnutá v nevhodnej pozícii, ktorá zaťažuje medzistavcové platničky aj svaly, čo vedie nielen k bolesti, dokonca k trvalej degenerácii a deformácii chrbtice a pohybového aparátu.

● Pri dlhodobom sedení je vplyvom nečinnosti narušený obehový systém, dýchanie aj trávenie, a môže tak dochádzať ku komplikovaným zdravotným problémom celého systému, napríklad k trombóze.

● V pasívnej polohe v sede aj narušený obeh lipázy, čo je enzým, ktorý štiepi tuky.

Choďte, cvičte, hýbte sa

1. Každých 30 minút vstaňte zo stoličky a na minútku sa prejdite alebo sa aspoň zdvihnite a pretiahnite - pokojne aj v obleku, stačí len rotácia trupu postojačky a drep s otočením trupu.

2. Vytvorte si alternatívny variant zvýšeného stola, aby ste mohli pracovať aj postojačky.

3. Ak je to možné, neposielajte kolegom stále len maily, zdvihnite sa a bežte mu povedať, čo potrebujete.

4. Zabudnite na výťah, choďte pešo po schodoch.

5. Parkujte ďalej od vchodu do firmy, ako ste zvyknutí.

6. Choďte k svojmu pracovnému stolu dlhšou cestou, každý pohyb a krok sa počíta.

7. Používajte v kancelárii loptu a poseďte si na nej.

8. Počas obeda si urobte malú prechádzku.

9. Každý deň kráčajte aspoň 20 minút tak rýchlo, aby ste sa spotili.

10. Každé ráno urobte pár krokov, drepov alebo špeciálnych a pritom jednoduchých krútiacich cvikov.