Smejte sa

Kedysi sa vravievalo, že zo smiechu sa priberá. No opak je pravdou! Smiech vám pomáha byť štíhlejšou. Vyrovnanosť a veľa smiechu formujú telo. Úprimný smiech od srdca vám môže veľmi efektívne pomôcť spaľovať kalórie. Pri smiechu sa aktivujú mnohé svaly, najmä vnútorné šikmé brušné svaly, ktoré pomáhajú formovať pekné bruško. Biologička Helen Pilcher, ktorá skúmala vplyv smiechu na zdravie a postavu, tvrdí, že najintenzívnejšia forma smiechu vám pomôže spáliť toľko kalórií ako rýchlejšia chôdza – až 120 za hodinu.

Cviky so stoličkou

Nepotrebujete žiadne profesionálne fitnes vybavenie. Postavte sa za stoličku a chyťte sa operadla. Pomalým tempom zdvihnite chodidlo zo zeme a nohu mierne dvíhajte smerom dozadu. Urobte 10 opakovaní a vystriedajte nohy. Rovnaký postup zvoľte aj pri unožovaní – teda pri dvíhaní nohy smerom do boku.

Cviky so stoličkou
Cviky so stoličkou
Zdroj: shutterstock

Ďalšia obmena cviku:

Drepy pri stoličke
Päty dajte k sebe, prsty na nohách smerujú von a chodidlá tak vytvárajú tvar písmena V. Mierne zdvihnite päty a pomaly klesajte smerom dole. Telo sa snažte mať vystreté, svaly spevnené a v najnižšej pozícii chvíľu zotrvajte. Vráťte sa naspäť do vzpriameného stoja a cvik opakujte. Takto si spevňujete nohy aj stred tela.

Správny postoj
Ak cítite bolesť v nejakej časti tela, skúste sa postaviť vzpriamene. Vystrite chrbát a dajte si ruky vbok. V istej štúdii účastníci, ktorí nasledovali túto jednoduchú radu, uviedli pokles vo vnímaní bolesti už o 20 sekúnd. Ide o druh „pozície sily“, ktorá zvyšuje sebavedomie a dáva vám pocit, že máte pod kontrolou to, čo spôsobuje váš problém. Telo tak dostane signál, že má vylúčiť testosterón, hormón, ktorý zmierňuje bolestivé signály. Ak stojíte vzpriamene, zlepšuje sa vám aj rovnováha. Hmotnosť sa totiž primerane rozloží aj na nohy a nezaťažuje chrbticu.
Zaujímavosť: Pokúste sa tak stáť aj pri čakaní na autobus alebo u lekára. Keď stojíte, vaše telo spaľuje o 50 kalórií za hodinu viac než pri sedení.

Malé pohyby s veľkým efektom
Malé pohyby s veľkým efektom
Zdroj: shutterstock

Vyskúšajte toto cvičenie
Postavte sa vzpriamene a predstavte si šnúru, ktorá je spustená zo stropu a upevnená na vašej hlave. Potom si skúste predstaviť, že špagát niekto ťahá. Snažte sa hlavu ťahať smerom nahor, no panvu držte na rovnakej úrovni. Spodná časť tela by sa nemala hýbať a odolajte aj pokušeniu postaviť sa na špičky. Takto si skvele natiahnete svaly celého tela, najmä po dlhšom sedení.

Podupkávajte nohami
Chcete chudnúť bez potenia vo fitku? Skúste začať mikropohybmi – dupkajte nohami alebo bubnujte prstami po stole. Výskumníci z istej kliniky tvrdia, že aj mikropohyby stačia na to, aby ste spálili až 100 kalórií za hodinu, čo je o 30 percent viac, ako keby ste nerobili nič. Tieto drobné pohyby pomáhajú aj metabolizmu, aby celý deň priadol ako dobre vyladený motor. Takže ľudia, ktorí bubnujú prstami po stole alebo podupkávajú nohou, nemusia byť hneď neurotici – možno len spaľujú.

Podupkávajte nohami
Podupkávajte nohami
Zdroj: shutterstock

Jedzte druhou rukou
Možno sa budete cítiť ako nemotorná škôlkarka, ale je dokázané, že keď skúsite jesť druhou rukou, než na ktorú ste zvyknutá, vypne sa váš autopilot a viac si uvedomíte, koľko jete a kedy ste sýta. Výsledok – prestanete jesť skôr a znížite si kalorický príjem o 30 percent.

Jedzte druhou rukou
Jedzte druhou rukou
Zdroj: shutterstock

Stláčanie loptičky a objatia pre nižší tlak
Ak patríte k ženám so zvýšeným krvným tlakom, stláčajte antistresovú loptičku aspoň dve minúty párkrát denne. Výskum z Univerzity v Západnej Virgínii tvrdí, že ak to budete robiť tri dni v týždni, zredukujete si systolický (horný) tlak až o 13 bodov a diastolický o 8 bodov za 4 týždne. Takéto stláčanie upokojuje nervový systém, zlepšuje prietok krvi a zmierňuje námahu srdca. Rovnako skvele funguje aj objatie. Ak vychutnáte aspoň 20-sekundové objatie s milovaným človekom, budete mať tlak o 10 bodov nižší ako tie, ktorým objatie chýba.

Stláčajte loptičku
Stláčajte loptičku
Zdroj: shutterstock

Žujte žuvačky

Jasné, že bruško či boky vám nezmiznú len vďaka žuvačkám, ale je dobré vedieť, že pri intenzívnom žutí sa energetický výdaj zvýši približne o 11 kcal za hodinu. To síce nie je veľa, ale lepšie ako nič. Výhody pravidelného žuvania však nesúvisia iba so spálenými kalóriami. Niektoré výskumy spájajú žutie žuvačiek aj s týmito benefitmi:
● zníženie chuti do jedla,
● menší kalorický príjem,
● zvýšený energetický výdaj,
● odbúravanie stresu,
● lepšia čistota ústnej dutiny.

Schudnite vo vani

Doprajte si horúci kúpeľ! Výskumníci z univerzít v Loughboroughu a Leicesteri zistili, že v horúcej vani sa spaľuje rovnaké množstvo kalórií ako pri 30-minútovej chôdzi. A to znie viac ako dobre, však?

Schudnite vo vani
Schudnite vo vani
Zdroj: shutterstock