Ako sa správne stravovať? Niekde píšu päťkrát denne menšie porcie, inde trikrát denne väčšie porcie... Snažím sa začať novú etapu života, začala som sa viac hýbať, zatiaľ cvičím jogu a pilates, chodievam na prechádzky, upravila som stravu, prijímam viac zeleniny a ovocia, ale celkovo sa neviem vyznať v strave. Všade píšu o zdravej, vyváženej, veku primeranej strave. Aká to je? Mám 28 rokov,165 cm a 58 kg.

Potraviny pre mladú a krásnu pokožku
Zdroj: shutterstock

 


Mnohokrát sú informácie pre človeka zmätočné. Internet je úžasná vec, je tam množstvo informácií, ale často sa v nich nevieme vyznať. Kedysi sa hovorilo, že jesť treba päťkrát denne malé porcie alebo aj trikrát denne a väčšie porcie. Čo je teda správne? Dôležité je spoznať samu seba a svoje telo. Osobne preferujem „fasting“, teda šestnásť hodín nejem a osem hodín jem. Ráno sa zobudím, trénujem nalačno a prvé jedlo si dám až po tom, keď prídem z tréningu okolo desiatej dopoludnia. Jem tri – až štyrikrát za deň, ale nie veľké porcie. Odporúčam jesť ani nie veľké, no ani malé porcie. No čo je to veľká porcia? Pre každého je to niečo iné. Pre veľkého chlapa znamená veľká porcia niečo iné ako pre ženu. Dôležité je neprejedať sa, najesť sa tak, aby si sa nasýtila a zároveň neprejedla. Treba počúvať svoje telo, to je číslo jeden. Nie je správne jesť napríklad hneď po prebudení, ak nie si hladná, len preto, že je to zaužívané. Zároveň nie je dobré nechať telo hladovať a jesť iba dvakrát za deň, to je hlúposť. Dôležité a správne je strážiť si kalorický príjem a výdaj. Nekonzumovať menej, ako je bazálny metabolizmus, ani zjesť viac, ako denne vydáme. V tomto rozmedzí sa treba pohybovať. Nastavenie stravy je preto individuálne. Každý má na to svoj kľúč a spôsob. Odporúčam buď „fasting“, jesť tri – až päťkrát, pričom to piate jedlo môže byť už len nejaký snack, napríklad proteínový nápoj, malá tyčinka, kus ovocia. Ale aspoň dve, tri väčšie jedlá denne by naozaj človek mal zjesť.

Ázijská miska je nielen pekná na pohľad, ale aj veľmi zdravá.
Zdroj: shutterstock

Nezabúdajte sledovať videá Krotiteľa tukov Janyho Landla na našom webe Novycasprezeny.sk. Sú v nich rady a odporúčania, ktoré vás určite namotivujú cvičiť.