Problémy s pozornosťou má dnes viac ľudí, ako kedykoľvek predtým. Tento fenomén si dokonca vyžiadal vznik nového výskumného odboru – vedy o koncentrácii. Spomienky, strach, fantázie... naša pozornosť je takmer neustále v pohotovosti. K tomu sa ešte nazbierajú podnety zvonku, ako sú ruch a hudba v obchodnom centre, hlásenie navigácie alebo neustále vibrujúce smartfóny... Každý životný okamih si vyžaduje našu pozornosť a následkom je, že sa nedokážeme naozaj sústredene venovať tomu, čo práve robíme.

Chráňte myseľ pred rušivými momentmi

Najprv musíme porozumieť tomu, čo sa deje v mozgu pri rozptýlení. Každý nový impulz vnímaný senzormi sa postará o to, že náš mozog zaplavia hormóny šťastia endorfíny. Mozog na to zareaguje tak, že sa viac nedokážeme koncentrovať. Ba čo viac, spomínané pocity šťastia chceme zažívať opäť a postupne sa od rozptýlenia staneme závislými. Milióny ľudí sa dnes vedome či nevedome rozhodujú pre tzv. multitasking, čiže paralelnú prácu na viacerých veciach súčasne. V minulosti sa to považovalo za závideniahodnú schopnosť, no dnes sa mnohí vedci nad tým len pousmejú. Podľa nich nie je pravda, že multitasking šetrí čas. Ak vašu pozornosť zaujme niečo iné, uletíte v myšlienkach inam a čas, ktorý budete potrebovať na to, aby ste si ich opäť utriedili, je dlhší, ako trvalo rozptýlenie.

Ako to vyzerá s vašou pozornosťou? Dva super testy, ktoré odhalia, ako ste na tom s koncentráciou

Britskí vedci sa pýtali ľudí, či a ako často potrebujú druhú obrazovku (napríklad počítačovú počas sledovania televízie) a potom skenovali ich mozgy. Výsledok? Čím častejšie opýtaní počas bežného dňa sledovali dve obrazovky naraz, tým menšia bola hustota ich sivých mozgových buniek. To je prvý dôkaz, že multitasking nielenže nie je efektívny, ale dokonca výkon nášho mozgu znižuje. Samozrejme, lakovať si nechty a popritom sa rozprávať s partnerom je pre nás hračka, ak však ide o náročné úlohy, každá ďalšia činnosť býva na úkor času a kvality. Kto si chce zlepšiť koncentráciu, mal by sa upriamiť len na jednu činnosť. Americký výskumník Daniel Goleman, ktorý sa dlhodobo zaoberá ľudskou pozornosťou, je presvedčený, že koncentrácia sa dá natrénovať. Vyskúšajte si to sama! Pripravili sme pre vás niekoľko cvičení a testov na zvýšenie pozornosti a zníženie rozptýlenia.

3 tipy navyše:

Ak musíte riešiť viacero úloh naraz, zapíšte si ich do kalendára. Nemusíte ich tak držať v hlave a budete vedieť, čo a kedy vás čaká.

Myslite na to, čo práve robíte. Nevpúšťajte do vedomia nič okrem toho, čo potrebujete. Sústredenosť vám dodá energiu, nesústredenosť vás, naopak, o ňu oberie.

Koncentrovať sa vám najlepšie podarí, ak si vytvoríte pozitívnu motiváciu pre to, čo idete robiť. Vytvorte si silné pozitívne emócie k tomu, na čo sa idete sústrediť.

TESTY

Ako sa dokážem koncentrovať?

Každú chvíľu sme odvšadiaľ zaplavení miliónmi informácií, z ktorých náš mozog dokáže v skutočnosti spracovať len zlomok. Väčšina podnetov sa okamžite stratí. Pre našu myseľ je náročné sústrediť sa na niečo, keď nás neustále rozptyľujú ďalšie a ďalšie informácie. Z výsledkov nasledujúcich dvoch testov sa dozviete, akú vysokú pozornosť si dokážete udržať a či sa necháte ľahko rozptýliť.

Test 1: Akú farbu majú nasledujúce slová?

Mnohí zamestnávatelia na pohovoroch testujú schopnosť koncentrácie uchádzačov. Napríklad aj pomocou testu zameraného na vnímanie farieb a textu.

Pokyny: Nahlas čítajte farby nasledujúcich slov zľava doprava. Ak je teda slovo biela napísané modrou farbou, povedzte modrá.

Vyhodnotenie: Ak ste na to potrebovali viac ako 40 sekúnd, pravdepodobne trpíte ľahkou poruchou koncentrácie. Naše cvičenia vám pomôžu proti tomu bojovať.

Test 1
Test 1
Zdroj: Nový Čas pre ženy

Test 2: Rozpoznajte správne čísla

Vysoká koncentrácia sa vyznačuje tým, že úlohy dokážete riešiť relatívne rýchlo a bezchybne. V tejto časti si otestujete práve túto schopnosť.

Pokyny: Čo možno najrýchlejšie zakrúžkujte v nasledujúcej tabuľke čísla, ktorých prvá cifra je párna a druhá nepárna (napr. 47). Stopnite si čas.

Vyhodnotenie: Mali ste zakrúžkovať 25 čísel. Ak ste to zvládli asi v priebehu 100 sekúnd, máte dobrý čas. Platí, že čím rýchlejšie ste zakrúžkovali správne čísla, tým vyššia je vaša koncentrácia.

Test 2
Test 2
Zdroj: Nový Čas pre ženy