Opraviť najprv seba

Nie sme rukojemníkmi svojich génov, nešťastia, zlých skúseností alebo osudu. Zdravie a pohoda súvisia s naším prístupom a vnímaním. Stres je asi ten najvplyvnejší faktor mnohých našich chorôb a psychologických problémov. Autorka knihy Ako sa uzdraviť, keď už nič nepomáha v snahe uzdraviť sa vyskúšala každý detox, diétu či liečbu, no napokon si uvedomila, že niet čo opravovať okrem nej samej.

Pozitíva sebaliečenia

Tým, že si osvojíte sebaliečenie, naučíte sa cítiť bezpečne vo vlastných rukách, získate istotu, že za každých okolností „môžete byť v poriadku“ a „môžete si pomôcť“. To, že ste prebrali liečenie do vlastných rúk, posiela telu, ktoré je bezpečné a schopné, silný odkaz. Sebaliečenie funguje ako samostatný prostriedok liečenia. Čoskoro zistíte, že vy ste kľúčom k procesu, ktorý ste predtým považovali za celkom nekontrolovateľný. Na úspech treba jedinú podmienku: musíme urobiť časť svojej práce. Dokonca aj keď využívame pomoc medicíny alebo iných alternatív, nemôžeme vynechať vlastnú účasť na veľkej časti procesu.

Ľudia sa často cítia pod tlakom, aby si vybrali jeden alebo druhý spôsob – západnú medicínu alebo prírodné liečenie. Pravda však je, že nejestvuje správna alebo nesprávna cesta. Len musíme vyjsť zvolenému spôsobu v ústrety. Rovnako podstatné je to, aby sme v sebe vytvorili prostredie, v ktorom sa uzdravenie môže uskutočniť. Musíme mu vyčistiť pôdu. Najlepší spôsob je urobiť to zapojením celého ja – mysle (mentálne vzorce), tela (fyzické ja vrátane energetických vzorcov v tele) aj ducha (energia, ktorá zosobňuje podstatu našej bytosti).

Doprajte si relax a čas pre seba.
Doprajte si relax a čas pre seba.
Zdroj: Shutterstock

Podvoľ sa, akceptuj a nechaj plynúť

Skôr ako sa začnete liečiť, musíte sa podvoliť tomu, v čom sa nachádzate. Musíte sa dokázať pozrieť na seba ako na strom s poškodeným lístím rastúcim z pôdy, ktorej by sa iste zišla láska, a prijať tú pozíciu, v ktorej práve ste, zmieriť sa s ňou. Znie to hrozne, lebo keď sa zúfalo snažíte dostať niekam na lepšie miesto, vôbec sa vám nechce myslieť na to, kde ste, a už vôbec nie akceptovať to.

Ale je to jediná možnosť, ako sa posunúť ďalej. Situácia, v ktorej sa práve nachádzate, je nesmierne dôležitá. Oceniť ju, naučiť sa odpustiť si, zasmiať sa na sebe a prestať sa bičovať za to, kde ste a kým ste, je, paradoxne, jeden z dôvodov, prečo ste tu. Musíte sa naučiť byť k sebe zhovievavé. Musíte prestať plytvať svojou energiou a nebojovať so sebou tak tvrdo. Napraviť veci je síce vaším cieľom, ale naučiť sa prijať to, čo chcete napraviť, je zásadnou súčasťou vašej cesty.

Ako akceptovať hroznú realitu?

Predstavte si, že plávate v mori kilometre ďaleko. Nebo je belasé a máte pocit, že svet je nádherný. Ale o minútu neskôr sa všetko zmení. Rozmýšľate: Kde sa vzali tie oblaky? Prečo je voda taká rozbúrená? Začnete sa báť o svoju bezpečnosť a začnete bojovať. Kopete a metáte sa a každú štipku energie použijete na to, aby ste sa udržali nad hladinou. Počas prvých piatich minút ste sa celkom vyčerpali a teraz sotva udržíte hlavu nad vodou. Čo by sa stalo, keby ste zmenili prístup? Čo keby ste sa podvolili a prijali momentálnu realitu? Som v mori, ktoré ma desí. Vlny sú vysoké. Teraz nemôžem cez ne preplávať. Robím, čo môžem. Chcem to napraviť, ale v tejto chvíli sa to nedá.

Čo keby ste sa prevrátili na chrbát, hľadeli na nevľúdnu oblohu a jednoducho to nechali tak? Viete, čo by sa stalo? Ja viem. Vznášali by ste sa na vode. A potom by ste mohli jednoduchšie plávať hociktorým smerom. Jedna vec sa stane vždy, keď sa podvolíte a bezvýhradne akceptujete svoju situáciu: nájdete spôsob, ako ju prijať (aj seba), a prestanete bojovať. Zbavíte sa prinajmenšom polovice námahy, ktorú vynakladáte.

Identifikuj bloky

Jestvuje niekoľko vecí, ktoré blokujú proces uzdravovania. Aby sme sa vyliečili, musí byť každá jedna súčasť našej bytosti v súlade s naším zdravím a pohodou. Hoci sa zdá, že je to jasné, väčšina ľudí má v sebe istý druh veľkého odporu. Inými slovami, neuvedomujú si, že nie sú v súlade s vlastným uzdravením. Byť v súlade znamená chcieť sa uzdraviť, cítiť, že si zaslúžim zdravie, vedieť, že sa dokážem uzdraviť, vnímať, že som pripravená sa uzdraviť... Ak na vedomej alebo nevedomej úrovni časť z vás prejavuje odpor proti zvládnutiu problému, bude to ako výstup na štít v silnom protivetre.

Ak sa chce človek uzdraviť, musí uveriť, že je toho schopný.
Ak sa chce človek uzdraviť, musí uveriť, že je toho schopný.
Zdroj: Shutterstock

Napravte polaritu tela v prírode

Rovnako ako magnet, aj naše telo má severný a južný pól, pričom južný je spodok chodidiel a severný temeno hlavy. Póly má aj každý orgán a každá bunka tela. Bunky si môžete predstaviť ako malinké batérie. Všeobecne sa dá povedať, že horný povrch tela (brucho, priehlavky nôh, horná časť rúk) by mal mať pozitívnu polaritu a spodné plochy (chrbát, chodidlá, dlane rúk) by mali mať negatívnu. Ale veľmi často je to prehodené, akoby ste mali batérie opačne. Keď sa to stane, nefungujeme správne. Pomáha uzemnenie. Na uzemnenie pólov v tele môžete použiť jednoduchú techniku sedenia pri strome. Nájdite si strom, oprite sa oň, vyrovnajte chrbát a bosé nohy položte na zem – na holú zem, na piesok alebo na trávu. Zostaňte tak. Korene stromu odvádzajú telesnú energiu dolu do zeme a potom ju vracajú naspäť do tela. Pomáha to obnoviť zdravý energetický obeh vo vašom tele. Aplikujte 15 až 30 minút denne. No často stačí aj pár minút, aby ste sa cítili lepšie.

Začiatok liečby je prijatie situácie, v ktorej sa nachádzate, nech je akokoľvek ťažká.
Začiatok liečby je prijatie situácie, v ktorej sa nachádzate, nech je akokoľvek ťažká.
Zdroj: Shutterstock

Tip na knihu

Autorka knihy Amy B. Scher roky trpela vážnou chorobou, ktorú sa jej nedarilo vyliečiť napriek urputnej snahe. Najskôr skúšala klasickú liečbu, potom sa vrhla na alternatívne metódy, ale dlhodobé zlepšenie nenastávalo. Po dlhej a strastiplnej ceste si uvedomila, že jediný spôsob, ako vyliečiť telo, je uzdraviť najskôr dušu a život. Až keď sa naozaj zamerala na svoje nespracované emócie, traumy a vzťah k sebe samej, dostavilo sa skutočné uzdravenie. Kniha prináša jednak autorkin osobný príbeh a jednak praktický návod, ako môžete objaviť reálne príčiny svojich ťažkostí, postupne ich všetky vyriešiť a tým dosiahnuť zdravie a rovnováhu. Vyšlo vo vydavateľstve Noxi.