Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ako sa už VOPRED zbaviť sviatočných kíl? Začnite robiť TOTO a na Vianoce si budete môcť dopriať

Zhadzovanie z brucha má svoje pravidlá.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

So zimou sa už tradične spájajú športy na snehu – klasické lyžovanie, ktoré nás učia na kurze už počas základnej školy, či na pohľad menej náročné bežkovanie, pri ktorom vychutnáme aj krásy prírody. Ktoré si vybrať?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hneď mäkké MEDOVNÍČKY: Takto ich pečie známa medovnikárka Júlia
    Zdroj: NMH

    Niekto sa ich nevie nabažiť, iný sa im oblúkom vyhýba. Pravda však je, že tak ako každý iný šport, aj bežkovanie a lyžovanie majú pre nás zdravotné benefity a pomôžu nám spáliť kalórie, ktoré naberieme počas najkrajších sviatkov v roku. Rozhodnúť sa pre bežecké alebo zjazdové lyže? Ktoré sú pre vás vhodnejšie? A najmä, ako si správne vybrať tie svoje?

    Zjazdové lyžovanie – pre milovníkov dynamiky

    Vedeli ste o tom, že lyžovanie sa v minulosti spájalo s lovom a prepravou potravy? Zaujímavé je aj to, že najstaršie lyže pochádzajú už z obdobia 8 000 až 7 000 rokov pred Kristom. No nie je prekvapivé, že ich našli v Rusku. Odvtedy sa lyžovanie stalo najpopulárnejším zimným športom, ktorý sa označuje za dynamický šport – zapájate pri ňom viacero svalových partií súčasne a prenášate váhu z jednej strany na druhú. Pri lyžovaní dostanú zabrať najmä stehenné a lýtkové svaly.

    Zdroj: shutterstock

    Pri lyžovaní myslite na kompletnú výbavu, helma je nevyhnutnosť.

    Príjemné s užitočným

    Už ste neraz premýšľali nad tým, že sa dáte na lyžovanie? Odrádza vás predstava, že si hneď musíte zakúpiť poriadnu výbavu a možno vám to ani nepôjde, ako by ste chceli? Nevešajte hlavu. Na začiatku si môžete lyže požičať a skúsiť to s inštruktorom, ktorý vás naučí základy. Ak vás to chytí, pokojne s ním pokračujte a do ďalšej sezóny si na výstroj našetrite. Potom už bude pre vás radosť športovať a zároveň tráviť čas v našich krásnych horách. Lyžovanie totiž spája pobyt na čerstvom vzduchu, dynamický pohyb, ktorý vás udrží fit, a ešte sa aj pokocháte prírodou. A to už stojí za zváženie.

    Nepodceňujte prípravu

    Tak ako pri každom športe, aj pri lyžovaní je dôležitá príprava. Funkčné oblečenie, kvalitné lyžiarky, lyže, lyžiarske okuliare a nevyhnutná helma tvoria základ. Netreba však zabudnúť na rozcvičku. Určite si pamätáte, že aj na kurze zo školy ste sa najprv rozcvičili, až potom ste sa vyviezli na kopec a brázdili svah. Poriadne sa preto rozhýbte, inak by ste si mohli nepekne ublížiť a to rozhodne nechcete. Strečingovými cvikmi si ponaťahujte ruky, nohy a trup a skvelý spôsob rozcvičenia sú aj drepy a výpady. Ak sa chystáte zakúpiť si vlastné lyže, nechajte si poradiť od odborníka. Ich výber totiž závisí od viacerých faktorov, napríklad terén, vaše schopnosti, výška a váha.

    Zdroj: shutterstock

    Pri výbere lyžiarskej obuvi si nechajte poradiť v špecializovanej predajni.

    Bežkovanie je jednoduché?Nedajte sa oklamať!

    Ak ste si povedali, že sa dáte radšej na bežecké lyžovanie, pretože sa vám zdá ľahšie, musíme vás sklamať. Beh na lyžiach nie je len také kĺzanie sa po snehu s dokonalým relaxom v bielej prírode. Svojmu telu dáte poriadne zabrať. Zapojíte pri ňom totiž rôzne partie svalov. Zabrať dostanú ruky, paže, dolné končatiny aj trup. Skvelá správa však je, že bežkovanie je vhodné naozaj pre každého. Teda aj pre ľudí, ktorí zo zdravotného hľadiska nemôžu vykonávať klasický beh.

    Skvelá športová voľba

    Ak ste sa rozhodli vyskúšať bežkovanie, ste na správnej ceste, vlastne stope. Pretože práve tú budete sledovať na svojej trase s bežkami na nohách. Pri tomto športe zamestnáte nielen kĺby a svaly, ale pomôžete aj svojmu srdcovo-cievnemu a dýchaciemu systému, centrálnej nervovej sústave a imunitnému systému. Zlepšíte si celkovú koordináciu a hlavne, ak sa vás to týka, zabojujete proti nadváhe. Nehovoriac o tom, že aj vaše psychické zdravie sa dostane do pohody. Na bežky sa môžu postaviť deti, dospelí aj starší ľudia a skvelá správa je, že pri bežkovaní nie sú zdravotné obmedzenia. Zvýšiť opatrnosť by mali len tí, ktorí majú problém s vysokým krvným tlakom.

    Zdroj: shutterstock

    Pri bežkovaní spálite viac kalórií ako pri zjazdovom lyžovaní.

    Dbajte na všetko

    Rovnako ako pri lyžovaní, aj pri bežkovaní je dôležitá príprava. Pri behu na lyžiach sa ľahko môže stať, že ak nepoznáte terén, môžete sa stratiť kdesi v lese. A je naozaj dôležité, aby ste boli vhodne a teplo oblečení. Ideálne je zvoliť niekoľko vrstiev a siahnuť po termooblečení. Povinnou výbavou sú, samozrejme, bežky a palice, ktoré treba prispôsobiť vašej výške, hmotnosti, schopnostiam aj štýlu bežkovania. Opäť si nechajte poradiť od odborníka v špecializovanom obchode. Nezabudnite na slnečné okuliare, opaľovací krém a rozcvičku, ktorou sa zahrejete. Inak riskujete zranenie. Pri bežkovaní je tiež nesmierne dôležitý pitný režim – zbaľte si do termosky nápoj v teplote zhruba 25 °C. Vyššia teplota by spôsobila prekrvenie a tým by sa zvýšilo riziko následného podchladenia. Ak s bežkovaním chcete začať, určite sa obráťte na inštruktora, ktorý vás naučí, ako na to. Ak by ste bežkovali chybne, môžete si spôsobiť viac problémov než úžitku.

    Výhody a nevýhody bežkovania

    Výhody

    ❆ Pomáha spaľovať kalórie, pomáha pri chudnutí, zrýchľuje  metabolizmus.

    ❆ Spevňuje celé telo.

    ❆ Znižuje stres a zlepšuje duševné zdravie.

    ❆ Posilňuje kardiovaskulárne zdravie.

    ❆ Zlepšuje rovnováhu, držanie tela a odstraňuje bolesť chrbtice.

    ❆ Zvyšuje vytrvalosť a zlepšuje vaše športové výkony.

    ❆ Znižuje hladinu kyseliny mliečnej.

    Nevýhody

    ❆ Riziko úrazu (zanedbané zahriatie svalov, pád v rýchlosti cez prekážku či útes, pád pri prekrížení  bežiek, zrážka s inými bežkármi).

    ❆ Riziko dopravnej nehody  s motorovým vozidlom.

    ❆ Riziko podchladenia a omrzlín.

    ❆ Ak nepoznáte terén, môžetesa stratiť.

    ❆ Riziko stretnutia s lesnou  zverou.

    Zdroj: shutterstock

    Výhody a nevýhody

    Výhody a nevýhody lyžovania

    Výhody

    ❆ Pomáha pri spaľovaní kalórií a chudnutí.

    ❆ Zlepší vašu celkovú kondíciu a koordináciu.

    ❆ Spevňuje telo, buduje svalovú hmotu.

    ❆ Vďaka lyžovaniu trávite čas na čerstvom vzduchu.

    ❆ Zvýšite si adrenalín, stúpne hladina glukózy, vďaka čomu srdce pumpuje viac krvi a svaly tak dostanú viac energie.

    Nevýhody

    ❆ Vyššia počiatočná  investícia do výstroja.

    ❆ Nevhodný šport pre  ľudí, ktorí majú problém s kĺbmi,  najmä s kolenami.

    ❆ Riziko úrazu.

    ❆ Riziko silnej  svalovice.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS