Reklama

Ako vybabrať s menopauzou: Dostaňte hormóny do laty!

Archív

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Najlepšie, čo môžete urobiť s úhlavným nepriateľom, je skamarátiť sa s ním. Spravte si s hormónmi poriadok a buďte tá, ktorá diktuje odkiaľ pokiaľ.

Môžem sama ovplyvniť, kedy a ako mi klesne hladina estrogénu a ako veľmi sa to prejaví na mojom tele?

Keď hormóny zavelia na odchod, nebude to príjemné. Ale dobrá správa je, že sa to nestane z večera na ráno. Trvá niekoľko rokov, kým ubudne estrogénu a progesterónu, najdôležitejších ženských hormónov v organizme toľko, že sa skončí pravidelné mesačné krvácanie.

Spravidla sa vek prechodu takpovediac dedí v prvej línii, to znamená, že je dobré popýtať sa, kedy sa prechod začal u vašej mamy. Pravdepodobne na tom budete podobne. A ešte niečo. Nie sme svätice, ale keď už sa pýtate, v rámci výstražnej preventívnej osvety dodávame, že ak fajčíte, koledujete si o podstatne rýchlejší odchod hormónov z tela, a ak máte vrúcny vzťah s alkoholom, nestihnete ani zakričať: Ja sa polepším!

Pomôže mi sója?

Možno ste už niekde počuli, že ženy z ázijských krajín nepoznajú návaly horúčavy, výbuchy hnevu, potenie a iné nepríjemnosti prechodu, pretože pravidelne jedávajú sóju. Obsahuje totiž fytohormóny, ktoré pôsobia na ženský organizmus podobne ako telu vlastné pohlavné hormóny, dali by sa nazvať aj rastlinnými estrogénmi. Bolo by nesmierne fajn, keby to bolo celé také jednoduché, ibaže nie je.

Sóju, mlieko, syry alebo iné výrobky si síce pokojne môžete dopriať, ale ak ich začnete konzumovať až vo chvíli, keď vám horí za pätami, patáliám s prechodom sa nevyhnete.

Takže prečo majú Ázijčanky šťastie, milé vedecké kapacity? Nuž najskôr preto, že sóju jedávajú od detstva. V zrelom veku ich organizmus iba využíva to, čo si nazbieral počas celého života. Jednoducho – sója k sóji, do tela sa pravidelne dostávajú rastlinné hormóny a potom je v omnoho lepšej forme než u priemerne zdevastovanej európskej ženy.

Je pravda, že pohyb je to pravé orechové?

Je. Ak ste aj doposiaľ preplávali životom v páčivej telesnej schránke zdedenej po štíhlych prapredkoch, v strednom veku je ideálny (a nevyhnutný) čas na zmenu názoru. Odborníci nepochybujú o tom, že trochu si potrápiť telo je jediný zaručený spôsob, ako sťažiť hormónom odchod. Venujte osobitnú pozornosť slovám jediný a zaručený.

Potvrdil to výskum doktorky Mony Laqué, ktorá vypracovala program cvičenia pre ženy v prechode a výsledky boli vynikajúce. Všetkým, ktoré sa doň zapojili, rozhýbali sa a pravidelne cvičili, sa výrazne zlepšila hladina cholesterolu, krvného tlaku i cukru a tiež metabolizmus. No a to všetko spôsobilo, že nepociťovali tak výrazne nižšiu hladinu hormónov.

Jóbovka nakoniec: Nepomáha zacvičiť si len občas. Buďte vytrvalé, robíte to len a len pre seba. Venujte sa tomu, čo vám najviac vyhovuje – plávajte, behajte, cvičte aerobik, skvelé je bicyklovanie. Vyjednávanie so svojím telom môže pre vás dopadnúť iba zle. Keď už sa do toho zahryznete, nepoľavujte.

Skupina amerických žien okolo päťdesiatky, ktorá začala pravidelne bicyklovať tri razy v týždni, už po krátkom čase omladla – doslova a do písmena. Mali podobné hodnoty krvného tlaku, cholesterolu a ďalších dôležitých parametrov ako ženy krátko po tridsiatke. A to sú nezaplatiteľné poklady.

Súvisí zvýšené riziko rakoviny prsníka s hormonálnou terapiou?

Po eufórii z osemdesiatych rokov, keď sa hormonálna terapia ukazovala ako prospešná v prevencii nádorových ochorení prsníka, dlhodobé výskumy ukázali, že hormóny naopak zvyšujú riziko nádorových ochorení vo vyššom veku.

Po posúdení sedliackym rozumom z toho vyplýva asi toľko, že hormonálnu terapiu v menopauze by mali využiť len ženy, ktoré nemajú nijaké iné zdravotné problémy – vysoký krvný tlak, riziko srdcového infarktu či mozgovej porážky a, samozrejme, predispozíciu na rakovinu prsníka.

Každá terapia, ktorá je založená na báze umelého dodávania ženských hormónov, je spätá s rizikom. Závisí to aj od formy, kožné náplasti a gély sú napríklad šetrnejšie k obehovej sústave a nemajú taký vysoký podiel na vzniku kardiovaskulárnych ťažkostí. Veľa lekárov je však skeptických aj k tomuto spôsobu aplikácie. Kontroverzná téma rozdeľuje odborníkov i laikov a vyzerá to tak, že jednoznačného za alebo proti sa tak skoro nedočkáme. Mnohí odborníci sú presvedčení, že hoci sa s umelými hormónmi robilo a robí veľa výskumov, o tom, ako skutočne pôsobia, vieme stále iba málo.

Čo keď nemám nijaké problémy?

Jasajte dlho a nahlas! Vážne existujú aj ženy, ktoré nemávajú návaly, nie sú nervózne a dobre spávajú i v prechode. Jediné, čo sa u nich zmení je, že prestanú mať menštruáciu. Príroda je jedinečná. Menopauza totiž nie je choroba, ktorú treba bezpodmienečne liečiť, a u každej ženy má inú podobu, pretože každá z nás je iná.

Dajú sa hormóny využiť aj ako „botox“?

Trauma, že sa jedného dňa zobudíme a budeme mať o trinásť vrások viac ako včera, prenasleduje slabšie povahy už od magickej tridsiatky. Hormóny sú na rozdiel od botoxu pre naše telo prirodzenejšie. Účinkujú síce pomalšie, ale dlhodobejšie. Kvalitu pokožky ovplyvňujú dva hormóny: rastový hormón a estrogén. Oba viažu v organizme vodu a zvyšujú podiel fi broblastov v pokožke. Fibroblasty sú bunky, ktoré sa starajú o výstavbu kolagénu, estrogén ovplyvňuje prekrvenie pokožky a tým ju robí elastickejšiu.

Hormonálnymi krémami sa dosiahnu prvé výsledky asi po troch mesiacoch používania. V niektorých prípadoch je zlepšenie až zázračné, inokedy takmer nijaké. Keďže estrogén cez pokožku preniká aj do krvného obehu, platia bezpečnostné pravidlá ako pri aplikácii hormonálnej terapie. Alternatívou sú krémy s fytohormónmi, no ani tie nezaručia úžasnú pleť. Najčastejšie sú v nich výťažky zo sóje alebo obilia a pôsobia na rovnaké receptory ako telu prirodzené hormóny. Fytohormóny však majú oproti „pravým“ nevýhodu, že môžu vyvolať alergickú reakciu.

A verná kamoška celulitída, ktorú tak úprimne nenávidíme, má s hormónmi ešte komplikovanejší vzťah. Estrogény sú v tomto prípade kontraproduktívne, lebo zadržiavajú vodu a s ňou aj škodliviny v tele. Tu by skôr pomohli mužské hormóny, ale to hádam neriskuje žiadna z vás! Radšej celulitída, ktorá sa dá zmierniť kozmetickými prípravkami, kúrami a cvičením, ako ochlpenie a akné!

Chránia ma hormóny pred osteoporózou a ostatnými chorobami spojenými s vekom?

Menej hormónov sa, žiaľ, prejavuje aj na kostiach. Bez nich slabnú, rednú a ľahšie sa lámu. A sme opäť pri dileme: umelé alebo prírodné? Je síce pravda, že hormonálna substitučná terapia môže preventívne ovplyvniť osteoporózu, no zároveň netreba podceňovať zvýšené riziko rakoviny prsníka. Jediný osvedčený a účinný recept na pevné kosti je pravidelný pohyb, zdravé stravovanie a čo najmenej stresov!

Áno, je to ťažké. Ale to, že sa naštvete do nepríčetnosti šesťkrát za deň, nikomu nepomôže. Podnetov okolo vás je nepochybne dosť, ale hnev aj tak zasiahne iba vás a neomylne minie tých, ktorých sa týka. A opakujte si známe – čo ma nezabije, to ma posilní. Cielené užívanie hormónov vám nepomôže ani pri priberaní a zvrátiť ubúdanie anabolických hormónov, ktoré sa starajú o výstavbu svalovej hmoty, môže jedine silový tréning a patrične upravený jedálny lístok.

Náš (celo)životný štýl je presným základom obrazu, ktorý môžeme u seba v kritickom veku očakávať. Ženy, ktorých body mass index je 28,8 a viac, majú až o 39 percent vyšší predpoklad, že ich postihne rakovina prsníka, ženy, ktoré denne vypijú 45 gramov alkoholu, čo je niečo vyše pol litra vína, si riziko zvyšujú na 46 percent... Odhliadnuc od toho, že vínko je vraj dobré na dlhovekosť.

Takže okrem cvičenia a neprejedania sú všetko ostatné len medové motúzy ťahané popod nos s obmedzenými účinkami a na ich konci budete opäť len zúrivá, lebo:

1. Bude to stáť veľa peňazí;

2. Aj tak to nezafunguje.

Existujú špeciálne „hormonálne“ cviky, ktoré zvládnem sama?

Trite o seba dlane a teplé ich priložte na podbrušie, krk a čelo. Pôsobíte nimi na vaječníky, štítnu žľazu a hypofýzu. Potom sa pomaličky natiahnite do stoja, ruky dajte vbok a sadnite si na podložku. Tak premasírujete a prekrvíte žľazy, aby produkovali hormóny. Počas celého cvičenia musíte zadržiavať dych.

Na to, aby sa hormóny „rozbehli“, nestačí pravdaže zopár hodín cvičenia. Polhodinka by však z vášho denného kalendára nemala vypadnúť už nikdy. Toto cvičenie pochádza z nového hitu – hormonálnej jogy, ktorú vyvinula brazílska odborníčka na antiaging, veselá a vitálna osemdesiatnička Dinah Rodriguez. Kombinuje klasické jogové prvky s dýchacími cvičeniami, ktoré podľa nej podnecujú produkciu hormónov a funkciu žliaz.

Mimochodom, po pol roku cvičenia tejto jogy otehotneli aj mnohé neplodné ženy, pozitívne vplýva na pokožku, špeciálne dýchanie je pre vnútorné orgány skvelou masážou a tým pádom sa každá žena cíti mladšia a zdravšia.

Vyriešim niečo aj homeopatiou?

„Zdravé telo si poradí samo, ťažkosti v období prechodu nie sú ochorenie, len prirodzená reakcia tela na zmeny. Homeopatická liečba môže zmierniť návaly tepla i depresívne stavy, ale každá žena potrebuje individuálny prístup,“ hovorí Terézia Stankovská, zakladateľka Centra klasickej homeopatie na Slovensku.

Homeopatia nelieči jednotlivé symptómy prechodu, ale organizmus ako celok, liekmi vyrobenými z prírodných substancií. Najčastejšie používané sú Lachesis, Sepia, Cimifluga, Sulphuricum acidum, Asterias rubens, Calcarea arsenicosa. Pomáhajú prekonať nepríjemné stavy, harmonizujú myseľ, dodávajú energiu, posilňujú vitalitu.