Ako sa zbaviť chronickej bolesti chrbta či krížov BEZ LIEKOV? Týchto 5 vecí zaručene funguje
19. 5. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:06)

Zdroj: Shutterstock
Existujú spôsoby, ako si pomôcť a zmierniť bolesť. A to aj v prípade, že je chronická. Ide to aj bez liekov. Bude to možno beh na dlhšiu trať, ale stojí to za to.

Šťastný to človek, ktorého netrápi žiadna bolesť. Alebo ten, ktorého len raz za rok zabolí hlava. Horšie to majú tí, ktorí trpia chronickými problémami a dennodenne im bolesť kriví úsmev na tvári. Sú cesty, ktorými si môžete pomôcť, zmiernite bolesť, odbúrate napätie. Žiadne lieky na to nepotrebujete, stačí len trochu zmeniť životný štýl.
Manažujte stres
Ten totiž zvyšuje už existujúcu bolesť a môže spôsobiť aj novú. Je to tým, že chemikálie, ktoré sú zapojené do stresových reakcií nášho tela, sú tie isté, ktoré sú spojené s bolesťou a buď ju zosilňujú, alebo tlmia. Ak teda naše telo produkuje stresový hormón ako reakciu na stresovú situáciu, napínajú sa svaly, aby boli pripravené na akciu, ktorú pravdepodobne vykonáme. Problém je v tom, že ak je nervový systém citlivý, pretože už „zažil“ bolesť či nejaké zranenie, napnutie svalov túto bolesť zvýši.
Len si spomeňte, keď ste boli v nejakej stresovej situácii a pocítili ste bolesť v krížoch, ktorá vás zvykne trápiť pravidelne. Mali by ste sa vyhnúť aj nezdravým návykom, ako sú napríklad fajčenie či alkohol, ktoré v mozgu spôsobujú uvoľňovanie stresových hormónov. Tieto zlozvyky môžu okrem iného spôsobiť ďalšie zdravotné ťažkosti. Skúste pohyb a relaxáciu. Sú to tie najzdravšie spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom. Sadnúť si pred televízor s dózou zmrzliny vám proti stresu nepomôže. Budete totiž na problém stále myslieť, budete pod stresom, ten spustí bolesť a vy ju budete cítiť intenzívnejšie, než keby ste šli na prechádzku.
Vedeli ste, že...
Lieky, injekcie či operácia sú úspešné u 30 % ľudí s chronickými bolesťami? Preto je potrebné nájsť holistický prístup na zvládanie bolestí pre zvyšných70 % ľudí.
Zdroj: Shutterstock
Manažujte stres
Stravujte sa zdravo
Nič nové pod slnkom, že vďaka zdravej strave sa budete cítiť lepšie. A pomôže vám aj odbúrať bolesť. Ľudia sú stále poriadne prekvapení, že diéta, ktorú držia, má veľký vplyv na bolesť, ktorú cítia. Mnohé látky, ktoré sú v našom tele a majú vplyv na našu náladu, sú produkované v črevách. Takmer 70 % dopamínu vzniká v čreve, odtiaľ je transportovaný do mozgu. Preto svoje črevá zdravo nakŕmte.
Jedzte veľa vlákniny a jedál bohatých na probiotické kultúry. Fermentované potraviny zároveň pomáhajú vyživovať črevnú mikroflóru. Zredukujte príjem spracovaných jedál. Ich konzumácia automaticky zvyšuje hladinu zápalových látok v tele. Dôležité je jesť veľa zdravých tukov. Omega-3 môžu pomôcť so znížením zápalu a zmiernením bolesti. Zaraďte do jedálnička celozrnné potraviny a rastlinnú stravu. Zvýšite tak množstvo antioxidantov, ktoré bojujú so zápalom, znižujú šancu chronického ochorenia a tlmia bolesť.
Náš tip: Jedzte dúhu. Sýtosfarbená zelenina a ovocie sú zvlášť bohaté na antioxidanty.
Zdroj: Shutterstock
Stravujte sa zdravo
Viac pohybu
Pohyb odbúrava stresové hormóny, ktoré zhoršujú bolesť a mohli by spôsobiť v tele zápal. V tele tiež spúšťa produkciu „prírodných liekov“ proti bolesti, akými sú endorfíny a dopamín. Navyše cvičenie pomáha budovať svalovú hmotu, ktorá môže pôsobiť ako akási „dlaha“ pri zraneniach. Určite ste už zažili bolesť chrbtice napríklad z dlhého sedenia za počítačom. Ak by ste cvičili a vaše chrbtové svalstvo by bolo pevné, bolesť by bola miernejšia.
Pevné svaly okolo zraneného väziva či kĺbov pomáhajú s rýchlejším vyliečením. A na cvičenie nie ste nikdy pristará. Výskumy ukazujú, že cvičenie v akomkoľvek veku v skutočnosti buduje nervové obvody a bunky. Je to možné už pri prvom cvičení, keďže pohyb udržuje nervový systém rozprúdený a rozpálený. Takže každý, aj malý pohyb pomáha. Začnite pomaly a postupne pridávajte.
Náš tip: Vyskúšajte jednoduchý strečing. Ten pomôže rozprúdiť krv a dostať ju na miesta bolesti a následne „odplaviť” chemikálie pôsobiace stresovo, vďaka čomu sa zmenší aj bolesť.
Zdroj: Shutterstock
Viac pohybu
Terapia mysle a tela
Pomôže vám zrelaxovať sa, uvoľniť svaly a stlmiť stresové hormóny, ktoré spúšťajú signály bolesti a zápalu. Stačí si vybrať relax, ktorý vás upokojí a dostane do takzvanej hladiny alfa. Neexistuje len jedna správna terapia, ktorá funguje u každého. Najlepšie výsledky má však pravdepodobne fyzioterapia či behaviorálna terapia.
Niektorí ľudia však behaviorálne terapie veľmi neobľubujú, ale môžu upokojiť svoj nervový a imunitný systém napríklad jogou, meditáciou, masážou či navštívením chiropraktika. Kľúčom je nájsť niečo, čo bude vo vašom prípade fungovať. Treba skúšať. Ak by ste však mali za „relax“ platiť horibilné sumy, čo by vás pre rodinný rozpočet mohlo stresovať, radšej sa im vyhnite a zvoľte iný variant.
Náš tip : Ak vás láka joga ako spôsob terapie, no odrádza vás cena za individuálne hodiny, vyskúšajte tie skupinové.
Zdroj: Shutterstock
Terapia mysle a tela
Zdravý spánok
Nekvalitný spánok vám môže spôsobiť, že budete náchylnejšia na bolesť. Ak ju už pociťujete, to, že sa zle vyspíte, ju ešte zhorší. Spánok je totiž nielen čas, keď sa telo samo dobíja, ale zároveň je to aj jediný čas, keď sa prečistí mozog. Ak máte nedostatok spánku, môže to spôsobiť zápal nervového systému mozgu a tým zosilniť bolesť. Spúšťačom chronickej bolesti je v mnohých prípadoch práve nekvalitný spánok. Uistite sa, že sa každý deň dostanete von na denné svetlo.
To pomôže zresetovať váš prirodzený cirkadiánny rytmus, ktorý určuje biologické hodiny vášho tela. Preto je dôležitá pravidelnosť. Vstávajte a choďte spať vždy v rovnakom čase. Vybudujete si tak rutinu. Určite sa vyhnite dlhodobému užívaniu liekov na spanie. Podľa výskumu by sa z dlhodobého hľadiska mohli stať návykovými a v konečnom dôsledku sa zvýši aj riziko, že zomriete skôr.
Náš tip: Ak chcete mať kvalitný spánok, mali by ste spať 7-8 hodín každú noc. Pomôže aj ortopedický matrac či špeciálny vankúš s pamäťovou penou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý spánok