Nechudnete? Môže za to aj závislosť od cukru! Zbavte sa jej, ale túto jednu vec NIKDY nerobte
1. 7. 2016, 8:00

Zdroj: Miro Miklas, Shutterstock
Neviete si predstaviť deň bez cukru a sladkosti sú niečo, čomu jednoducho nikdy neodoláte? Pozor, zbavte sa tejto závislosti, kazí vám postavu, zuby aj celkové zdravie.
Cukor je totiž droga rovnako ako alkohol alebo iné návykové látky. K životu ho nepotrebujeme, napriek tomu si bez neho hocikedy nedokážeme predstaviť ani deň.
Chcete sa zbaviť tejto závislosti, ktorá vám kazí postavu, zuby aj celkové zdravie? Dáme vám niekoľko užitočných rád, ako na to. Vy ale musíte pridať pevnú vôľu, bez nej to nejde.
Ste na sladké alebo na slané?
Vieme, že v mozgu sa pri pohľade na sladké aktivujú tie isté dráhy ako u drogovo závislých vo chvíli, keď dostanú svoju drogu - to je preukázané aj zobrazovacími metódami. Súčasne existujú genetické testy, ktoré dokážu rozlíšiť, či človek dostal do vienka, že viac dáva prednosť sladkým alebo slano-tučným chutiam. Závislosť od sladkého je teda vedecky overená a bojovať s ňou je veľmi ťažké. Ako na to?
Zdroj: Shutterstock.com
Pomôžu gumové medvedíky proti bolesti kĺbov?
Jedzte pravidelne
Aj keď sa teraz objavujú správy, že človeku stačí jesť napríklad len dvakrát denne, nie je to správne. Deň začnite raňajkami s komplexnými sacharidmi, teda napríklad s celozrnným pečivom. A potom jedzte pravidelne po troch hodinách zdravú, vyváženú stravu. Inak si neudržíte stálu hladinu cukru v krvi a pri jej poklese budete zo všetkého najviac túžiť po sladkom.
Pomôžu kvalitné bielkoviny
Výhodné je zasýtiť telo kvalitnými nízkotučnými bielkovinami. Čm viac bielkovín jeme, tým menej máme chuť na sladké. Z bielkovín môžeme do jedálnička zaradiť šunku s viac ako 90% mäsa, ryby, netučné mäso alebo napríklad mliečne výrobky. Tieto potraviny dodajú pocit sýtosti. Takto sa silné nutkanie a chúťky na sladké natoľko neprejavia.
NIKDY sa nespoliehajte na umelé sladidlá
Keď to bez sladkej chuti nemôžete vydržať, je možné si dať napríklad pohár nápoja sladeného nekalorickým sladidlom. Je to ale núdzové, nie dlhodobé riešenie. Umelým sladidlom totiž telo klamete. Keď niečo takto osladené zjeme alebo vypijeme, chuťové poháriky vyšlú do mozgu signál, že prichádzajú cukry. Mozog túto informáciu pošle ďalej do tela, kde sa začnú uvoľňovať príslušné hormóny kvôli štiepeniu cukru. Lenže žiadny cukor v skutočnosti nepríde, a tak skôr či neskôr uvoľnené a nevyužité hormóny spôsobia, že pocítime opäť veľkú chuť na sladké, alebo dokonca hlad.
Zdroj: Shutterstock
vanilkový cukor
Odvykajte si od sladkej chuti
Začnite piť nesladené nápoje a vyhýbajte sa sladkým jedlám. Počítajte s tým, že to na začiatku bude obdobné, ako keď chcete prestať fajčiť. Vyzbrojte sa pevnou vôľou a cukor vynechajte pokiaľ možno úplne. Časom si vaše chuťové poháriky odvyknú a aj trochu osladená káva vám príde dosť sladká. Na genetiku sa nevyhovárajte. Aj keby u vás testy preukázali, že dedične máte väčšiu túžbu po cukroch, nie je to ospravedlnenie. Je to len informácia, že musíte bojovať o to viac.