Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Alergie a jej efekt na kožu

Ilustračné foto.

Zdroj: Mixa

Reklama

Alergické kožné reakcie patria medzi časté prejavy. Každý človek je individuálny a inak citlivý na rôzne alergény.

Na koži vznikajú červené ložiská, môžu byť ostro ohraničené, ploché, hladké, alebo vystúpené ako po popŕhlení žihľavou, pri väčšej reakcii vznikajú dokonca pľuzgiere a mokvanie.

Pokiaľ dochádza k opakovanému vystaveniu alergénu, koža je suchá, šupinatá, drsná, môžu byť tiež prítomné tzv. pozápalové pigmentácie. Prejavy vznikajú v mieste pôsobenia látky, alebo aj inde na tele. Príčiny môžu byť rôzne.

Z vonkajšieho prostredia sme vystavení mnohým vplyvom: napr. chemickým, prírodným, umelým látkam, fyzikálnym faktorom, bodnutie hmyzom, peľu, alebo potravinám. Kontaktná alergická reakcia vzniká na základe tzv. senzibilizácie, to znamená, že opakované vystavenie alergénu vedie k vzniku tzv. pamäťových buniek (z radov bielych krviniek) a vzniku alergickej reakcie pri následnom ďalšom vystavení. Najčastejšie sa reakcia vyskytuje v strednom veku, sklon k alergickej reakcii môže trvať niekoľko mesiacov, rokov, ale tiež môže úplne vymiznúť. Viac ohrozenými ľuďmi sú ľudia pracujúci v tzv. mokrých profesiách (kaderníčky, upratovačky, robotníci, manikérky), ďalej mamičky používajúce napr. vlhčené obrúsky - môžu mať ekzém na rukách. Priebeh záleží na času odhalenie príčiny a vylúčenie alergénu.

Ako zistiť na ktorý alergén sme citliví?

Pre zistenie sa používajú tzv. epikutánne kožné testy. Náplasti s rôznymi alergénmi sú nalepené na chrbát, po 48 hodinách sú dané dole, nesmú sa zmývať z dôvodu opakovaných odpočtov po 48, 72 a 96 hodinách. Po ukončení odpočtu je nutné chrbát osprchovať, nie je však doporučovaný kúpeľ vo vani. Najčastejšie kontaktné alergény sú kozmetické prípravky vrátane farby na vlasy, obruby okuliarov, farby textílií, bižutéria, prostriedky z domáceho alebo pracovného prostredia, prípadne gumené topánky. Ďalšími častými alergénmi sú pele, trávy, roztoče, plesne a potraviny, ktoré môžu vyvolať zhoršenie atopického ekzému, žihľavky alebo napr. opuch pier. Z potravín medzi alergény patria napríklad orechy, sója, citrusové plody, čokoláda, mliečne výrobky a múka.

Na liečbu sa používajú lokálne prípravky s obsahom kortikosteroidov, antihistaminka a je dôležité premazávanie kožného povrchu z dôvodu dehydratácie kože, jej suchosti a poškodenia kožnej bariéry. Premazávanie je potrebné vykonávať niekoľkokrát denne, vhodné sú prípravky hypoalergénne.

TIP: Vyskúšajte telové mlieka od značky Mixa, odborníka na citlivú pleť. Nielenže sú hypoalergénne, ale tiež veľmi šetrné k citlivej pokožke. Vyberte si z niekoľkých druhov podľa potrieb vašej pokožky.

Autor: MUDr. Lucie Jarešová

Zdroj: Mixa

Ilustračné foto.

PR článok

Vyberáme pre vás niečo PLUS