Alkohol & ženy je veľké TABU! Pričom mladé alkoholičky pribúdajú nenápadne a rýchlo! Príčina?
14. 4. 2024, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:27)

Zdroj: shutterstock
V našej spoločnosti piť alkohol je normálne! Alkohol sa stal bežnou súčasťou života. Popíjame popoludní, pri stretnutí s kamarátkami, večer s priateľmi, počas rodinných osláv. Kedy sa mať na pozore?

Pohár vína si bežne dáme pred televíziou, pri varení, žehlení, dokonca aj pri písaní úloh s deťmi, aby nás toľko nerozčuľovali. Či už na získanie väčšieho pocitu uvoľnenia a pohody, alebo na upokojenie, dôvodov je veľa...
Život je veselší
Sociálne siete, filmy, seriály aj reklama v médiách nám ukazujú, že piť je normálne. Život s pohárom v ruke je podľa týchto vzorcov veselší, znesiteľnejší a príjemnejší. Má však aj svoju odvrátenú tvár. Hranice medzi tým, keď alkohol vyvoláva pohodu a keď začne devastovať naše telá, psychiku, bankové konto aj vzťahy s rodinou a kolegami, sú tenké.
Vzdelané a mladé pijú častejšie
Prieskum agentúry Focus z roku 2021 zistil, že 27 percent žien na Slovensku pije alkohol aspoň raz týždenne. 10 percent žien pije alkohol denne alebo takmer denne. 15 percent žien uviedlo, že v minulom roku zažilo problémy súvisiace s alkoholom. Rozdiely v pití alkoholu sa medzi mužmi a ženami z roka na rok znižujú. Ženy s vyšším vzdelaním a príjmom pijú alkohol častejšie ako ženy s nižším vzdelaním a príjmom. Mladé ženy pijú alkohol častejšie ako staršie ženy. A práve skupina žien v rozmedzí 25 až 40 rokov je veľmi riziková.
Zdroj: shutterstock
Začína to ako príležitostné pitie s kamarátmi, pri zábave, na uvoľnenie...
Začíname vínom
Odborníci si všímajú veľkú skupinu žien alkoholičiek, ktorým na prvý pohľad nič nechýba, často pôsobia úspešne, upravene aj na sociálnych sieťach. Prvých pár rokov to nikto nemusí spoznať, postupne sa však množia problémy zdravotné aj rodinné a často sa to končí veľmi smutne. A väčšinou sa to začína len pohárom vína, ktoré je všeobecne spoločensky tolerované. Otvoriť si každý večer fľašku nie je nič divné. Bohužiaľ, takto sa to začína. Končí sa to fľašou vodky schovanou v bielizníku… Často je to nemožnosť uniknúť z problémovej situácie alebo ide o obrovský pocit zlyhania.
Vieme to skrývať
Poviete si, že nie je možné si to nevšimnúť. V zamestnaní, v susedstve, širšom aj blízkom príbuzenstve, medzi známymi… Asi každý z nás pozná niekoho, kto sa stal závislý od alkoholu. No ženy svoje pitie maskujú viac ako muži. „Muži často pijú verejne niekde v krčme, ženy skôr osamote v domácnosti. Začína sa to priznanou fľašou na kuchynskej linke, ktorú otvárajú večer, neskôr ju schovajú a otvárajú už dopoludnia a po celý deň si udržujú „hladinku“, vysvetľujú odborníci. Adiktológ a psychoterapeut Ondřej Sklenář vysvetľuje, čím to je: „Spoločnosť sa na závislých ľudí stále pozerá cez prsty a u žien to platí dvojnásobne. Rodina nimi pohŕda, moralizuje ich, kritizuje, ako niečo také mohli dopustiť, keď majú deti. Toto muži nepočúvajú, preto to majú ženy v tomto smere ťažšie.“
Zdroj: shutterstock
Niektoré príbehy končia naozaj tragicky. Ženy prichádzajú aj o deti.
Príbehy sú smutné
„Sama poznám niekoľko žien, ktoré boli alkoholičky. Minulý čas nevolím preto, že sa vyliečili, ale preto, že zomreli,“ priznáva jedna naša čitateľka. „Počas posledných dvoch rokov v mojom širšom okolí umrelo päť žien vo veku od 31 do 76 rokov vinou alkoholu. Až na jednu, ktorá sa narodila rodičom alkoholikom, to boli ženy s normálnym zázemím. Ženy múdre, vzdelané, vo svojich profesiách úspešné, s partnermi i deťmi. A kedysi dávno to boli tiež veľmi pekné ženy. Na konci z nich boli osamelé trosky s podlomeným zdravím, bez priateľov, bez peňazí, s minimálnymi rodinnými kontaktmi. Jednej dokonca súd odobral dieťa, pretože sa oň nedokázala starať. Z diaľky už nejaký čas sledujem bývalú spolužiačku, ktorá má vplyvom závislosti od alkoholu nábeh na podobný osud. Pitím sa roky devastuje, alkohol je z nej cítiť v ktorúkoľvek dennú hodinu. Príznačná bola v tomto smere jej fotka na Instagrame z nedávnej dovolenky v Paríži. „Dopoludňajšie posedenie v kaviarni,“ znel popis pri snímke rodiny – deti pili džús, manžel minerálku, pred ňou stál Aperol. „Všetko sa začalo pred rokmi, keď bola na materskej,“ hovorí jej najbližšia kamarátka.
Čo sú spúšťače? Ženy ničí stereotyp na materskej i osamelosť
Materská a rodičovská dovolenka sú u žien často spúšťačom, ktorý stojí na začiatku pitia. V alkohole hľadajú útechu. Trápi ich ubíjajúci stereotyp, únava a nevyspatosť, cítia sa osamelé, neuznané. „Izolácia počas materskej a rodičovskej dovolenky hrá veľkú úlohu. Typické je, že rodina má dom na okraji mesta, žena je sama s deťmi, manžel v práci, zarába peniaze, domov sa vracia večer a vyšťavený, tam naňho čaká vyčerpaná žena a obom dochádzajú sily. Fľaša vína je pre ňu náhradou za niečo, čo jej chýba. Napiť sa v takej chvíli je ľahké, pretože už po jednom pohári prichádza uvoľnenie a napätie sa stratí.Alkoholizmus sa však nevyhýba ani úspešným ženám. Pijú zdravotné sestry, učiteľky, vedkyne, manažérky, podnikateľky, umelkyne, modelky, influencerky, moderátorky. Na prvý pohľad ženy, ktoré majú uznanie, rodinu, slávu aj peniaze. Z pohľadu ľudí zvonku im nič nechýba, v skutočnosti ich drví obrovský tlak na výkon aj očakávania spoločnosti. V súkromí sú to manželky a matky, ktoré idú na plný plyn, rovnako s obrovským nasadením aj pracujú. „Tento veľký stres a napätie riešia alkoholom.“
Zdroj: shutterstock
Ženy to vedia lepšie skrývať, popíjajú tajne a hranica medzi alkoholizmom a bežným užívaním alkoholu sa stáva neviditeľná aj pre blízkych ľudí.
Ako rýchlo vzniká závislosť?
Ako rýchlo sa dá prepiť k závislosti? To je veľmi individuálne a záleží na mnohých faktoroch – predispozícia, psychické rozpoloženie, schopnosť zvládať stres, stavba tela, metabolizmus... Môže tobyť otázka mnohých rokov, ale aj mesiacov. Pritom alkoholičkou sa nestávate v momente, keď vypijete určitý počet pohárov, ale vtedy, keď alkohol začne ovplyvňovať niektorú oblasť v živote, napríklad starostlivosť o dieťa, zdravie, partnerský vzťah, prácu. Jedna čitateľka priznala, že sa prepila k závislosti počas niekoľkých mesiacov, keď potrebovala denne aspoň liter vína. Príznakom bolo, že keď sa pitie sama snažila obmedziť, bolo jej zle. Nakoniec nebola schopná robiť bežné činnosti bez alkoholu. Existuje mnoho definícií alkoholizmu, adiktológ a terapeut Ondřej Sklenár sa klientov pýta, či majú pocit, že im pitie niekde v živote škodí a ubližuje. „Ak už tam je závislosť, odpoveď je kladná – zničilo mi to manželstvo, vzťah s deťmi, zdravie, vyhodili ma z práce... Druhá významná vec je, že väčšina závislých má pre pitie pocity viny a výčitky. Keď sa ich na to spýtam, drvivá väčšina to prizná.“
Je to tradícia?
Za veľkou obľubou alkoholu u nás stojí množstvo faktorov. Je to aj akási tradícia zdedená ešte z čias minulého režimu, keď sa pilo prakticky všade a v ktorúkoľvek dennú aj nočnú hodinu. Prispieva k tomu dostupnosť alkoholu, v podstate si môžete kdekoľvek a za pár eur kúpiť alkohol. Dostanete ho prakticky nonstop. Ide o najdostupnejšiu drogu. Organizmus žien pritom alkohol znáša horšie ako ten mužský. Vypijú menej, pritom sa opijú rýchlejšie, za čo môže pomer tukov a vody v tele. Ženský organizmus má vody menej, alkohol sa tak v tele viac koncentruje. Ženy tiež majú menšiu pečeň, v ktorej sa alkohol odbúrava. Alkohol ženám komplikuje schopnosť otehotnieť a stojí za výskytom celého radu vážnych chorôb.