Andrea Palková (45) Z Nitry:
Váha predtým: 92,6 kg
Váha teraz: 72 kg

Andrea priznáva, že už ako malá trpela nadváhou a rokmi sa kilá ešte nazbierali. Skúšala všelijaké diéty, ale výsledný efekt bol len jojo, čo ju podľa vlastných slov demotivovalo. „Raz som bola na návšteve u kamarátky, ktorá schudla s odborníkmi na chudnutie, a tak som si povedala, že to skúsim aj ja. Na začiatku je človek skeptický, ale keď vidí výsledky, že kila ubúdajú, motivuje ho to,“ spomína Andrea, ktorá už 18 rokov žije vo Viedni.

Zdroj: archív Andrei Palkovej

Prišli bolesti hlavy
Samozrejme, ani jej začiatky neboli ľahké. Ťažkosti jej robila zmena stravovacieho režimu a hlavne vylúčenie nezdravého cukru, o ktorom si myslela, že jej dodáva najväčšiu energiu počas dňa. „Keďže telo nedostávalo cukry v podobe sladkostí, prejavovalo sa to u mňa bolesťami hlavy. Myslím si, že v tele prebiehal detox, no nakoniec som aj toto ťažké obdobie zvládla,“ konštatuje.

Zdroj: archív Andrei Palkovej

Najlepšie rozhodnutie
Ďalším problémom bolo, že Andrea nebola zvyknutá jesť pravidelne a päťkrát denne. „Na začiatku sa mi zdalo, že jem stále, ale časom sa telo naučilo. Myslím si, že chudnutie pod dohľadom expertov bolo moje najlepšie rozhodnutie, keďže človek nehladuje a nemá pocit, že čaká na to, kedy sa to skončí, tak ako pri diétach. Ide o zmenu životného štýlu,“ hovorí dnes s istotou.

Zdroj: archív Andrei Palkovej

Prílev energie
Netají, že nie je športový typ, a preto hľadala, čo ju bude baviť. „Plávanie sa ukázalo ako najlepšia voľba, snažím sa chodiť dvakrát týždenne,“ pochvaľuje si. Keď sa rozhodla začať chudnúť a zdravo sa stravovať, najviac ju podporovala najmä rodina, kolegovia aj známi. „Človek stratou kilogramov a zmenou životného štýlu nadobudne viac energie, elánu do života. Čo sa týka môjho terajšieho stravovania, snažím sa ďalej stravovať zdravo, aj keď občas zhreším. Chcem si to udržať, pretože sa cítim lepšie a plná energie.“

Už ste počuli  náš podcast?