Reklama

Angína, chrípka, prechladnutie: Teraz ich už rozpoznáte

Reklama

Príznaky chrípky, nádchy a angíny sú si veľmi podobné. Majú však svoje špecifiká a rozoznáte ich aj na základe nasledujúcich otázok.

1. Objavili sa ťažkosti náhle, v priebehu niekoľkých hodín?
2. Máte horúčku?
3. Vyskytuje sa teraz chrípka vo vašom regióne, alebo ste prišli do kontaktu s chorým človekom?
4. Cítite sa slabý, unavený, „zbitý“?
5. Potíte sa alebo máte triašku?
6. Trpíte prenikavou bolesťou hlavy?
7. Máte bolesti svalov a kĺbov?
8. Trápi vás suchý kašeľ alebo bolesti hrdla?

Ak ste odpovedali kladne na prvé tri otázky a zároveň spĺňate dve z ďalších kritérií, je vysoká pravdepodobnosť, že máte chrípku.

Rozdiel medzi vírusom a baktériou

Antibiotiká sú na chrípku prikrátke, pretože ide o vírusové ochorenie. Od bakteriálnych chorôb sa líši spôsobom liečby a formou šírenia.

Baktéria:

→ Je to bunkový živý organizmus, väčší ako vírus a tvorí základnú stavebnú jednotku živých sústav.
→ Medzi bakteriálne ochorenia patria zápal pľúc, angína, dráždivý kašeľ, záškrt, tetanus, týfus, mor, cholera, tuberkulóza, salmonelóza, syfi lis, kvapavka, borelióza atď.
→ Rast baktérií ničia, alebo aspoň spomaľujú antibiotiká určené na potláčanie ochorenia.

Vírus:

→ Nebunkový živý organizmus, najmenšia častica živej hmoty.
→ Rozmnožuje sa blízkym kontaktom alebo rozhovorom s chorými. Postihnutý ochorie v priebehu niekoľkých hodín (18 – 72 hod.). Vírus sa do tela dostane aj dotýkaním sa rôznych hladkých povrchov (napr. kľučiek), na ktorých je vírus a potom následným dotykom nášho nosa alebo úst rukami.
→ Medzi vírusové ochorenia patria chrípka, infekčná mononukleóza, črevná chrípka, zápal spojiviek, opary, herpes, aids.
→ Antibiotiká pri chrípke nezaberajú, na jej liečbu sa používajú antivirotiká.

Angína

Angína sa vyskytuje zväčša v detstve, najčastejšie ju vyvolávajú streptokoky alebo iné baktérie a vírusy. Vírusový zápal mandlí zvyčajne prejde počas týždňa aj bez liečby. Bakteriálny zápal je závažnejšie ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu, aby sa zabránilo postihnutiu ďalších orgánov.

Príznaky angíny

• náhle sa zjavujúca bolesť v krku narastajúca pri hltaní – môže zasahovať až do ucha
• horúčka, bolesť hlavy a vracanie
• zdurenie lymfatických uzlín na krku

Liečba a komplikácie angíny

Streptokoková angína sa zvyčajne lieči užívaním penicilínu alebo iných antibiotík asi 10 dní. Paracetamol je vhodný na zníženie horúčky a bolesti – deťom sa nepodáva acylpyrín, pretože môže vyvolať Reyeov syndróm, zriedkavé ochorenie poškodzujúce pečeň a mozog. Pri opakovaných zápaloch, chronickom opuchu a zápale mandlí sa odporúča odstránenie krčných mandlí. Neliečená streptokoková angína môže poškodiť srdcové chlopne a obličky.

Chrípka

Chrípka patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia. Každoročne sa nakazí celosvetovo až 10 % populácie a v čase pandémie to môže byť dokonca až 40 – 50 %.

Príznaky chrípky

Ich nástup je veľmi rýchly. Ráno sa môžete cítiť v poriadku a večer vás bolí celé telo. V prípade nekomplikovanej chrípky sa príznaky intenzívne prejavujú počas prvých 3 až 5 dní. Postupne odznievajú, ale niektoré z nich, ako napríklad únava a vyčerpanosť, môžu pretrvať aj dva týždne.

Chrípku signalizujú:

• náhle sa zjavujúca bolesť v krku narastajúca pri hltaní – môže zasahovať až do ucha
• zdurenie lymfatických uzlín na krku
• horúčka, bolesť hlavy a vracanie

Liečba a komplikácie chrípky

Liečba chrípky si vyžaduje pokojový režim, pacient musí ležať, piť veľa tekutín, prípadne užívať antivirotiká. V opačnom prípade si môže spôsobiť aj iné závažné ochorenia a komplikácie, ktoré sú spôsobené buď samotným vírusom, alebo takzvanou bakteriálnou superinfekciou (baktérie napádajú organizmus oslabený vírusom). K najčastejším patria zápal pľúc, priedušiek alebo stredného ucha. K vzácnym komplikáciám patrí zápal srdcového svalu.

Prechladnutie

Stredoeurópan sa s ním stretáva v priemere raz ročne. Hlavne u detí nie je ničím výnimočným, mávajú ho aj 5 – 10-krát za rok. Pri tomto ochorení sa oslabený organizmus stretáva s pôvodcom infekcie – vírusom alebo baktériou, ktoré napádajú horné dýchacie cesty. Choroba sa často objavuje po pôsobení chladu.

Príznaky prechladnutia

Prvé príznaky sa obyčajne začnú prejavovať niekoľko hodín až dva dni po nákaze:

• kýchanie, kašeľ, nádcha, slzenie očí
• bolesť hrdla, zachrípnutie
• bolesť svalov či celého tela
• pocit únavy, malátnosť

Liečba a komplikácie prechladnutia

Odporúča sa užívanie liekov zmierňujúcich chorobný pocit, napríklad bolesti hlavy a hrdla, nosné kvapky, prípravky proti kašľu. Ak ide o bakteriálny zápal, treba začať užívať antibiotiká. Niekedy sa môže k prechladnutiu pridružiť bakteriálna infekcia, najmä ak sa nelieči a jeho príznaky naďalej vyčerpávajú organizmus, ktorý je potom menej odolný proti ďalším „útokom“. Medzi časté komplikácie patrí zápal prínosových dutín, zápal hltanových („krčných“) mandlí, zápal stredného ucha, priedušiek či pľúc. Tie už väčšinou treba liečiť antibiotikami. Typickým príznakom býva hnisavá, žltkasto-zelenkavá sekrécia zapálenej nosovej sliznice.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!