Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Artróza: Myslite na svoje kĺby skôr, než bude neskoro!

.

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Artróza neohrozuje náš život, ale postupune znižuje možnosť pohybu. Ak sa nezačneme o svoje kĺby starať, môžeme byť odsúdené na život v bolesti.

Naše chrupavky sa začínajú opotrebovávať hneď, ako prestanú rásť, a po štyridsiatom roku ich kvalita a odolnosť prudko klesá. Chrupavkovitá vrstva v kĺbe sa stenčuje a kosti sa o seba začínajú trieť. Postupne sa môže narušiť funkcia celého kĺbu. Ak sa objavia kostné výrastky, zhorší sa funkcia väziva a okolitých kĺbov, začne sa rozvíjať artróza.

Choroba mladých i starých

Rozhodne neplatí, že sa artróza týka len staršej populácie. Lekári varujú, že sa dá hovoriť takmer o epidémii. Výnimkou nie sú ani mladí ľudia, ktorí trpia opotrebovaním kĺbov. U nich sú hlavnou príčinou predovšetkým športové úrazy a vrodené chyby.

Bolesť a zase bolesť

Je typickým prejavom tohto ochorenia. Ale môže sa stať, že sa artróza dlho nijako neprejaví a potom takmer zo dňa na deň pacient rýchlo stráca pohyblivosť. Bolia hlavne bedra a kolena, ďalej chrbtica, drobné kĺby rúk a zápästia. Prvé bolesti sa najprv objavujú po väčšej námahe, neskôr sa ich chorí nezbavia ani v pokoji. Ďalším klasickým príznakom je stuhnutosť. Stačí chvíľa bez pohybu a aby začali kĺby znovu fungovať, je potrebné ich rozhýbať cvičením. Postupne opúchajú a deformujú sa. Ak sa naplnia najčernejšie predpoklady, skostnatejú a nakoniec môžu prakticky znehybnieť.

Prevencia nadovšetko

Artrózu nie je zatiaľ možné úplne vyliečiť. Pri liečbe sa dlhodobo potláča bolesť a lekári sa snažia zachovať funkciu kĺbov a spomaliť úbytok kĺbovej chrupavky. Ak nepomôžu lieky ani rehabilitácia, treba chorý kĺb vymeniť za umelý. K chirurgickému zákroku sa však pristupuje až vo chvíli, keď ostatné metódy zlyhajú. Najlepšou liečbou je chorobe predchádzať. Snažte sa bez väčších výkyvov udržiavať si optimálnu váhu, športujte, ale vyhnite sa pri tom jednostrannému preťažovaniu, používajte správnu obuv a vyvarujte sa úrazov.

Náš tip: Ideálnym pohybom je plávanie, cyklistika alebo jazda na lyžiach.

Pilulky do boja

Základom liečby sú lieky proti bolesti (paracetamol) a protizápalové lieky (ibuprofén alebo diklofenak). Ich dlhodobé užívanie ale zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov či ochorenia srdca a tepien. Svoju úlohu pri odstránení bolesti, zlepšení funkcie kĺbov a spomalení alebo zastavení úbytku kĺbovej chrupavky hrajú prípravky takzvaných pomaly pôsobiacich liekov, ktoré obsahujú účinný chondroitín 4 a 6 sulfát (CS). Jeho štruktúra je totiž takmer rovnaká ako základná súčasť kĺbovej chrupavky, takže zaisťuje jej pružnosť a zároveň bojuje proti látkam, ktoré chrupavku poškodzujú. Podľa štúdie profesorov zo švajčiarskeho Zürichu prináša chondroitín úľavu od najťažších príznakov a dokáže aj úplne zastaviť ubúdanie kĺbovej chrupavky.

Bezpečný a účinný

Artróza je vážna choroba a ako taká by mala byť liečená kvalitnými liekmi. Ak máte chuť siahnuť po potravinových doplnkoch, je potrebné zistiť, aké množstvo chondroitínu obsahujú a či sú naozaj účinné. Ideálne je konzultovať svoje problémy s lekárom a poradiť sa s ním aj o postupe liečby.

Prevratná metóda

Znojemská nemocnice prichádza s unikátnou liečbou artrózy, ktorá sa zatiaľ využíva len v západnej Európe. Ide o stimuláciu chrupavkovitých buniek aplikáciou krvných doštičiek. "Jednou z mála možností, ako zastaviť alebo aspoň spomaliť rozvoj degeneratívneho ochorenia kĺbu sa javí aktivácia zostávajúcich chrupavkovitých buniek, ktoré sú ako jediné schopné tvoriť významné súčasti chrupavky," hovorí profesor Radek Hart, primár ortopedicko-traumatologického oddelenia Nemocnice Znojmo. Táto metóda je vhodná u druhého alebo tretieho stupňa choroby, keď je kĺb pokrytý stále aspoň nejakou chrupavkou. "Pacientovi sa odoberie približne 20 ml krvi, z ktorej sa získavajú 2 až 3 ml krvných doštičiek. Tie sú bezprostredne injekčne aplikované do postihnutého kĺbu. To sa opakuje raz za sedem dní po dobu šiestich týždňov a potom vždy raz za tri mesiace po dobu jedného roka," opisuje zákrok Radek Hart. Krvné doštičky pomáhajú chrupavke vytvoriť nové bunky, takže sa obnovuje ich rast alebo aspoň spomaľuje úbytok.

Kamenný kúpeľ

Pri bolestiach kĺbov pomáhajú aj najrôznejšie kúpele a zábaly. Jedným z účinných je aj kamenný kúpeľ, ktorý obsahuje minerálne látky a vysoké množstvo viazanej síry. Tie pôsobia protizápalovo na stuhnuté svaly i kĺby. Trvá 20 až 25 minút. Kúpeľ vonia po pravekých organizmoch a mineráloch, ktoré môžu pripomínať vôňu čerstvej omietky.

Zdroj: blesk.cz

Vyberáme pre vás niečo PLUS