Atopická dermatitída (AD) je chronické kožné ochorenie, prejavujúce sa silným svrbením a vznikom červených, suchých ložísk na tele. Koža je citlivá k pôsobeniu vonkajších vplyvov. Prvé prejavy môžu vzniknúť v ktoromkoľvek veku, všeobecne sa u 2/3 pacientov vyskytnú do 2 roku veku života

Ako sa starať o kožu?

Základným krokom úspešnej liečby je dôsledné premazávanie pokožky niekoľkokrát denne krémom, ktorý ju dobre premastí. Do premazávania sa však nezapočítava aplikácia krémov s kortikosteroidmi. Terapia atopického ekzému je predovšetkým lokálna, medzi primárne prejavy patrí svrbenie kože, ktorá je suchá. Dobre zvolený krém dokáže tlmiť svrbenie, hydratuje, premasťuje a zmierňuje zápal.

TIP: Vyskúšajte telové mlieko Atopiance od značky Mixa, odborníka na citlivú pleť, ktoré je špeciálne vyvinutý pre potreby pokožky so sklonmi k atopii. Okamžite a trvalo odstraňuje nepohodlie spôsobené náchylnosťou pleti k atopii a pomáha predchádzať vysúšaniu a svrbeniu až po dobu 24 hodín. Je vhodný nielen pre dospelých, ale aj deti.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Mixa

Záleží tiež na klinickom štádiu kožného ochorenia a výberu účinných látok. Na mokvajúce, naživo červené, podráždené časti kože sa aplikujú obklady, ktoré majú upokojujúci a vysušujúci účinok, napr. Jarischov roztok, slabo ružový roztok hypermangánu alebo odvar z čierneho čaju. Vykonáva sa gázou, ktorá sa namočí v roztoku, potom sa vytlačí a priloží na postihnuté miesta, po vychladnutí (1-2 min.) Obväz je nutné vymieňať. Celkový čas obkladávania sa odporúča 10-15 min, pri opakovaní 3x denne. Ložiská sa nesmú nepriedušne zakrývať z dôvodu možnosti zhoršenia ekzému. Obklady sa neodporúča aplikovať na vysušenú pokožku, viedlo by to len k ďalšiemu vysušeniu pokožky.
V terapii sa osvedčujú tiež liečebné kúpele napr. s obsahom morskej soli, dubovej kôry, alebo slabo ružového roztoku hypermangánu.

Premasťovanie kože je základom správnej terapie. Spotreba masti alebo krému za 1 mesiac by mala byť u dojčaťa 500 g, u väčšieho dieťaťa až 2 kg. Je nutné poučiť pacienta a rodiča, že správne ošetrovanie spočíva v nanášaní menšieho množstva krému alebo masti, ale čím častejšie, tým lepšie. Pri zhoršení ekzému je nutné premazávanie niekoľkokrát denne (pri začiatku cca 10x, po 2-3 týždňoch 2-3xdenně). Rôzne kozmetické prostriedky môžu kožu dráždiť z dôvodu obsahu konzervačných látok a parfumových zložiek, ale zhoršenie môže nastať tiež po aplikácii "prírodnej" kozmetiky (harmanček a iné byliny).

Detská kozmetika musí zvlhčovať, premasťovať, ale nedráždiť. Na červené ložiská sa aplikujú krémy s obsahom kortikosteroidov. Používanie týchto látok je bezpečné, ak sú dodržiavané pravidlá ich aplikácie. Pôsobia protisvrbivo a majú protizápalové účinky. Upokojujú prejavy ekzému, ale neodstraňujú jeho príčinu. Liečba by mala byť intervalová. Je doporučovaná aplikácia 1-2 x denne len na miesta postihnuté (aplikácia za ½ hodiny po premastení, na noc), doba liečby je individuálna. Celkovo sa užívajú najčastejšie antihistaminiká.

Ďalšou možnosťou je homeopatická liečba, čo je metóda alternatívnej medicíny, kedy sú používané zriedené prírodné látky. Avšak podávaný liek neobsahuje preukázateľné množstvo účinnej látky a účinok tak nie je vedecky dokázaný.

Ako na prevenciu?

S prevenciou je nutné začať už od útleho veku. Preventívne opatrenia spočívajú v zabránení výskytu vyvolávajúcej príčiny. Dieťa je preto potrebné primerane obliekať, aby nedochádzalo k zapoteniu, používať priedušné, jemné tkaniny, svetlé farby, čiapky a rukavice podšité bavlneným materiálom, oblečenie tiež nesmie nikde drieť. Pre dieťaťa je vhodné nenosiť chlpaté svetre. Do konca prvého roka dieťaťa vynechajte niektoré potraviny, napr. vajcia, mlieko, mliečne výrobky, citrusové plody, kivi, ananás, mango, broskyne, marhule, orechy, mandle, pistácie, slnečnicové, tekvicové semienka, sladkosti, med, paradajky, zeler, papriku, reďkovky, chren, strukoviny a tiež kyslú kapustu.