Reklama

Ako sa zbaviť pľuzgierov a otlakov? Babské triky, ktoré sa oplatí vyskúšať: Účinok zaručený!

Ako sa účinne zbaviť otlakov a pľuzgierov?

Zdroj: Getty Images

Reklama

Malé nepríjemnosti, ale o to väčšia bolesť. Také sú kurie oká, otlaky, mozole, pľuzgiere alebo zádery na koži. Čo robiť, aby ste ich nemali?

Mozole

Čo to vlastne je:

Vznikajú ako obrana pokožky pred neprimeranou záťažou. Väčšinou na rukách, napríklad keď pracujete s kosou, alebo na nohách – mechanickým dlhodobým otlačením kože. Mozoľ nie je ostro ohraničený, sfarbený je rovnako ako koža a dokáže naozaj poriadne bolieť. Dosť často sa v ňom navyše začnú tvoriť ešte aj bolestivé trhliny alebo sa z neho odlupujú šupiny kože.

Prvá pomoc:

Prestaňte robiť to, čo mozoľ spôsobilo, a premasťujte ho masťou s obsahom kyseliny salicylovej alebo mravčej.

Čo ešte zaberá:

Jasmínový kvet – podrvte ho na kašu v mažiari a naneste na postihnuté miesto. Prelepte a nechajte pôsobiť.

Cesnak a citrón – mozoľ potierajte čerstvo rozkrojeným strúčikom cesnaku a citrónovou šťavou.

Vedeli ste, že...

...vaše chodidlá sa skladajú z vyše 50 kostí, 60 spojov a 200 svalov, bez ktorých by sme sa nemohli pohybovať?

Kurie oká

Čo to vlastne je:

Príbuzné mozoľov kurie oká sa od nich líšia tým, že sú hlbšie a majú svoj stred. Ich vzhľad je voskovitý a najpravdepodobnejšie sa zjavia na nohách medzi prstami, hoci ani chodidlo voči nim nie je imúnne. Kurie oko vzniká nosením príliš tesných topánok, trením nečistôt medzi prstami alebo aj deformáciou nohy, keď prsty na seba neprirodzene tlačia.

Prvá pomoc:

Najistejšia je návšteva pedikérky, ktorá kurie oko odborne zreže žiletkou alebo odstráni laserom. Preventívne si svoje chodidlá pravidelne obrusujte pemzou a hydratujte špeciálnymi krémami na nohy. Po umytí si hlavne veľmi starostlivo vysušte kožu medzi prstami a dbajte na to, aby na týchto miestach nezostala žiadna nečistota.

Čo ešte zaberá:

Všetky spomínané prostriedky na mozole plus nasledujúce.

Cibuľa – namočte plátok cibule na niekoľko hodín do octu a večer ho priložte na kurie oko. Nechajte pôsobiť do rána, nohu umyte teplou vodou. Postup opakujte, kým sa oko celkom nevylúpne. Kúpeľ nôh – namočte nohu do teplej vody či roztoku kyseliny salicylovej, kým kurie oko nezbelie, a potom ho opatrne zoškrabnite. Ak sa vám to nepodarí, postup opakujte každý druhý deň, až kým neodstránite aj toto chúlostivé epicentrum.

Náplasti – v lekárni zoženiete náplasti na kurie oká aj s izolačnou poduškou proti otlaku. Sú napustené kyselinou salicylovou, po ktorej sa kurie oko uvoľní a odlúpne. Niekedy ihneď, inokedy to trvá dlhšie.

Kyselina mravčia – potierajte kurie oko kyselinou mravčou, ktorú dostanete v lekárni.

Pľuzgiere

Čo to vlastne je:

Ak kožu dlhodobo triete, vznikne pľuzgier. Oddelí sa vrchná vrstva kože od škáry (spodnej vrstvy) a vznikne vrecko, ktoré sa naplní tekutinou. Pľuzgiere vznikajú najčastejšie v nových, ešte nevyšliapaných topánkach. Trenie je intenzívnejšie aj vtedy, keď máte spotené nohy, a náchylnejšie sme na ne v teple, keď nám opúchajú nohy.

Prvá pomoc:

Ak problém riešite niekde vonku v prírode, kde nemáte poruke ani ihlu, ani náplasť či dezinfekciu, nechajte pľuzgier tak a snažte sa ho oddeliť a ochrániť od ďalšieho trenia (napríklad bavlnenou vreckovkou či kúskom látky). Zabránite tak vzniku infekcie, keby náhodou praskol. Po príchode domov odborníci odporúčajú pľuzgier opatrne prepichnúť vydezinfikovanou ihlou, odsať tekutinu, miesto dezinfikovať a prelepiť vlhčenou náplasťou na mokré hojenie. Kým sa miesto nezahojí, musíte ho udržiavať sterilne kryté.

Zdroj: Shutterstock

Ako sa účinne zbaviť otlakov a pľuzgierov?

Čo ešte zaberá:

Pálenka – na noc priložte na pľuzgier handričku namočenú v pálenke, ktorá ho vysuší a dezinfikuje.

Aloe vera – ranu po prasknutom pľuzgieri potrite rozkrojeným listom Aloe vera.

Skorocel – na prasknutý pľuzgier priložte list skorocelu a následne ranu zalepte.

Zádery

Čo to vlastne je:

Sú to drobné kožné oddelenia v okolí nechta. Vzniknú, keď máme veľmi suchú pokožku na končekoch prstov, kde je zároveň najtenšia tuková ochrana kože z celej ruky. Zádery určite poznáte, ak sa rada hrabete v záhonoch, manuálne pracujete, máčate si ruky v saponátoch alebo si okusujete nechty.

Prvá pomoc:

Natrhnuté časti kožtičky zastrihnite hneď, ako vzniknú, aby sa neoddeľovali ešte viac. Aby ste sa vyhli poraneniu, chvíľu pred zákrokom zmäkčite kožtičku nechtovým olejom. Nikdy ju nestŕhajte. Ak je záder veľmi bolestivý, na noc ho natrite zmäkčujúcim olejom a zalepte. V noci bude hydratovaný a zahojí sa rýchlejšie. Ako prevenciu po každom umytí vtierajte do pokožky balzam na ruky, telové mlieko alebo slnečnicový či olivový olej. Noste tubu s krémom v kabelke, aby ste ju mali vždy poruke.

Čo ešte zaberá:

Kúpele rúk – do 0,5 l teplej vody pridajte 4 lyžičky oleja do kúpeľa a v roztoku si pár minút máčajte ruky. Potom si urobte manikúru a nakoniec naneste výživný krém.

Dobré rady sme získali od odborníčky a lektorky v odbore pedikúry Zuzany Mišíkovej Černej.

Ako si urobiť pedikúru doma?

– Jednoduchú pedikúru určite zvládnete aj sama medzi návštevami pedikéra. Doma je vhodné ošetrovať si chodidlá nasucho. Na trhu sú dostupné prístroje, s ktorými to ide naozaj ľahko, napríklad Scholl Velvet Smooth Express Pedi with Diamond Crystal.

Aké problémy si môžeme spôsobiť nesprávnou starostlivosťou či jej zanedbaním?

– Najčastejšie sa stretávam so zarastenými nechtami, ktoré spôsobilo nesprávne strihanie. Rovnako s prasklinami na chodidlách či s veľmi zhrubnutou kožou. Práve tento problém vzniká často z nesprávneho ošetrovania pokožky chodidiel, hlavne namokro, kedy je pokožka vlhká a mäkká. Žiletkou, britvou či hrubou pemzou si odstránite veľké množstvo kože. V domnienke ako dobre ste si ošetrili chodidlá, si neuvedomujete, že ste si skôr poškodili a sama si spôsobili ryhy, ktoré môžu viesť až k prasklinám. Taktiež opakovaným nadmerným odstránením kože vyvoláte práve jej rýchlejšiu tvorbu.

Tipy z prírody:

Banánová šupka na kurie oko

– kúsok z banánovej šupky priložte na noc na kurie oko. Prelepte leukoplastom alebo previažte obväzom.

Kúpeľ nôh z pŕhľavy

– čerstvé stonky a listy pŕhľavy namočte na 12 hodín do 5 litrov vlažnej vody. Potom studený výluh zohrejte a byliny nechajte v ňom. Vo výluhu si máčajte nohy vždy 20 minút.

Pripravte si zmes kryštálového cukru a olivového oleja. Zmesou pravidelne masírujte chodidlá.