Väčšina z nás má aspoň jednu čiernu plombu v ústach. Severské krajiny amalgám tento rok už zakázali, iné zákaz zvažujú. Je naozaj taký nebezpečný? Hrozí nám poškodenie zdravia?
Zdroj: Rodinný archív
Zdroj: Rodinný archív
Zdroj: Rodinný archív
Galéria k článku
Akú si vyberiete? Tak takýto výber pacienti zubárov v Nórsku, Švédsku a Dánsku od tohto roka už nemajú. Európska únia už dlhší čas zvažuje zákaz, prípadne obmedzenie používania amalgámu v stomatológii. Znamená to, že tmavé amalgámové výplne nás môžu ohroziť a mali by sme sa im vyhýbať? Zubní lekári, ktorých sme oslovili, tvrdia, že to nie je vôbec také jednoznačné. Čo stomatológ – to odlišný názor.
Prečo má zlú povesť
Amalgám, ktorý nosíme v zuboch už vyše 150 rokov, je zrejme najdiskutovanejším materiálom v stomatológii. Dôvodom je okrem iného zvýšený únik ortuti v krematóriách pri spaľovaní tiel. Z amalgámových zubných plomb sa tiež vylučuje do organizmu ortuť, ktorá je vo väčších množstvách pre človeka nebezpečná. Amalgámu sa najviac vyčíta, že môže dôjsť k vylúčeniu ortuti do tela človeka. „Táto obava je eliminovaná faktom, že súčasné amalgámy sú kvalitné a z prípravy amalgámu bol vylúčený ľudský faktor,“ hovorí MUDr. Darina Ščavnická.
Neohrozuje naše zdravie
Zatiaľ nie je známa žiadna odborná štúdia, ktorá by preukázala ochorenie človeka, ktorého príčinou by bolo používanie amalgámu ako výplňového materiálu. V stanovisku Svetovej federácie zubných lekárov sa píše, že amalgámové výplne síce majú vedľajšie účinky, ale zatiaľ nie sú dôkazy o tom, že existujú súvislosti týchto výplní so vznikom chôrob.
Profesorka MUDr. Neda Markovská, hlavná odborníčka pre stomatológiu, tvrdí, že napriek tomu, že amalgám má pomerne nepriaznivú povesť, používanie moderných amalgámových zubných plomb markantne neohrozuje ľudské zdravie. Vážnejšie problémy môžu vzniknúť iba u ľudí, ktorí na túto látku reagujú citlivo, keďže sú alergickí na niektorý z kovov, ktoré plomba obsahuje. Toxicita pritom prichádza do úvahy u pacientov s precitlivenosťou na ortuť a iné kovy, ktoré sú dôležité na bezprostredné vyleštenie výplne po ošetrení. Odporúča sa obmedziť alebo vylúčiť jeho použitie u tehotných a dojčiacich žien a u detí v predškolskom veku.
Kedy je amalgám nebezpečný
Amalgám vzniká miešaním pilín kovov a ortute tesne pred aplikovaním výplne. Existujú rôzne druhy amalgámu, ktoré sa líšia zložením aj vlastnosťami. Najnebezpečnejším okamihom podľa niektorých odborníkov je, keď sa z amalgámu uvoľňuje ortuť, a to je príprava plomby v ordinácii. „Dnes používame najmodernejšie kapsulové amalgámy, distribuujú sa v kapsulách, kde je pomer presne stanovený a miešanie zabezpečuje stroj. Ľudský faktor je z procesu vylúčený, takže časy, keď amalgám miešala sestra, je vo väčšine ordinácií už preč,“ vysvetľuje MUDr. Darina Ščavnická. V súčasnosti sa však ešte stále distribuujú aj ručne dávkované a miešateľné amalgámy.
Biele plomby viac kazia zuby?
Podľa niektorých zubárov je o niečo vyššia pravdepodobnosť, že zub s bielou plombou napadne ďalší kaz. Je pravda, že amalgámové výplne pôsobia na baktérie v ústnej dutine deštruktívne a biela plomba, naopak, ich priam priťahuje a zvyšuje bakteriálne osídlenie?
Odpovedá MUDr. Patrik Gabura, súkromná stomatologická ambulancia, Bratislava:
„Medzi ľuďmi kolujú rôzne mýty o tom, že biele výplne priťahujú baktérie, zuby sa viacej kazia a podobne. Je potrebné uvedomiť si, že dlhodobá úspešnosť akejkoľvek výplne nie je závislá od použitého výplňového materiálu, ale od jeho spracovania a precíznej ústnej hygieny pacienta.“
Kedy sa amalgámu vyhnúť?
O amalgámovej výplni sa hovorilo, že je toxická a nebezpečná aj pre dieťa dojčiacej matky. Hypotéza sa však vedecky nepotvrdila. Používanie amalgámu treba radšej zvážiť u tehotných žien, malých detí a pacientov s obmedzenou funkciou obličiek a, samozrejme, aj pri alergii na ortuť. Nevýhodou amalgámu je, prirodzene, aj jeho estetický efekt.
Pozitíva a negatíva
1. Biele plomby majú nezastupiteľné miesto v prednej – najviac viditelnej časti chrupu, sú vhodné najmä z estetického hľadiska, no sú o pár stoviek drahšie.
2. Podľa niektorých stomatológov ani biele plomby nie sú bez rizika. Sú totiž zo živicových zmesí a živica je častý alergén.
3. Biele majú omnoho kratšiu trvanlivosť než amalgámové, zatiaľ nie sú schopné úplne nahradiť strieborný amalgám najmä na stoličkách.
4. Na stoličkách, kde je zvýšený žuvací tlak, je životnosť bielej výplne asi tri roky, kým životnosť amalgámu môže byť desať i viac rokov. Skúsení a zruční zubári však oponujú, že aj biele výplne sa dajú urobiť tak, aby vydržali rovnako dlho ako z amalgámu.