Reklama

Bielizeň je základ, ale týchto kúskov sa radšej zbavte!

Bielizeň

Zdroj: Eva

Reklama

Postavte do pozoru gaťky, „ podprdy“, pančušky a taktne ich upozornite, že to bude trocha bolieť. Ide sa prepúšťať. Zo zdravotných dôvodov.

Orezali, otlačila? Prásk s nimi do prania namiesto do koša. Veď kto to už kedy videl vyhadzovať zánovnú bielizeň? Silonky bez očka za 7 eur? Podprsenka za 30? Aj keby ma mali zožrať, nedám ani za svet. Nebojte sa, nechystáme sa nechať vás s holou. Len s lekármi poradíme, ako spraviť v bielizni inventúru tak, aby bolo všetko, ako má byť.

Gynekológ MUDr. Peter Ilavský

Kauza tangá: Zo štatistického hľadiska na škodu nie sú (odkedy ich máme, zlepšujú demografi cké ukazovatele...). Ak si niekto myslí, že sa baktérie šplhajú po nohavičkách hrúbky dentálnej nite ako horolezci po lane, je na omyle. Baktérie sa úplne rovnako správajú aj na bombardiakoch. Pointa: na príčine nie sú tangá.

Klasické nohavičky: Môžu v lete dokonca narobiť viac škody. Vlhká plocha je väčšia ako pri tangách a viac sa v nich potíte. Pointa: V infektoch sú však opäť nohavičky nevinne. Narušená rovnováha medzi laktobacilmi (prirodzení obyvatelia pošvy) a E. coli a kandidami (prirodzení obyvatelia konečníka) vedie k problémom. Baktérie robia turistiku hore-dolu najčastejšie vinou nesprávneho utierania!

Syntetika verzus bavlna: Prikláňam sa k prírodným materiálom, ktoré sú vzdušnejšie, je pod nimi menšie riziko kvasenia a tkanivo sa pod nimi menej potí. Syntetika, ešte aj farbená, potenciálne zaváňa alergénmi. V kombinácii s potom – jasná správa.

Bielizeň nejasného pôvodu: Často z Ázie, kde sa používajú viac, ako by kázali dobré mravy, látky, ktoré vyvolávajú problémy končiace v ambulanciách. Pozor teda nielen na zloženie, ale aj na pôvod bielizne!

Podprsenky: Pre jemné tkanivo – kožu na prsníkoch a samotnú bradavku – platí presne to, čo pre nohavičky. Savé, mäkké, jemné, nedráždivé materiály, na deň čo najpohodlnejšie.

A ešte kostice: Hypotéza, že kostice zvyšujú možnosť rakoviny prsníka, v skutočnosti medicínsky nikdy nebola dokázaná.

Intímky: Kde sa vzali, tu sa vzali, ale sú tu a tešia sa obľube hlavne u žien so silným fyziologickým výtokom. Platí len zásada: vymieňať! Jedna intímka nerovná sa jeden celý deň! A na parfumované zvysoka kašlite.

Deň a noc: Na denné nosenie siahajte po najmäkšom a najpohodlnejšom! Večer si navlečte, čo len ráčite. Tých 12 minút, čo to na vás vydrží, škody nenapácha. Ozaj, čipky sú fajn, ale pozor na odreniny – to je odvrátená strana bielizne so špeciálnymi efektmi. Vo vlhkom prostredí sa dlho a zle hoja.

Údržba: Vždy otestujte, čo vám na pokožku robí a nerobí dobre. Bielizeň neodporúčam prať v aviváži, ktorá likviduje jej vlastnosti, tvar, pevnosť, gumičky. Ale to je pohľad lekára, možno iné by na to povedal chemický inžinier. Ak máte opakované mykózy, treba si uvedomiť, že pranie na 40 stupňoch nezlikviduje zárodky plesní. Vyššie pracie teploty však zlikvidujú bielizeň. Riešenie: žehlenie nohavičiek.

Záver: Úlohu spodnej bielizne nechcem nijako podceniť, ale o ňu až tak nejde. Našim starým mamám nikto nemusel optimalizovať šatník, aby mali zdravé pošvové prostredie. Najčastejšie letné problémy tam dole súvisia s promiskuitou, so zložením stravy, s hormonálnou antikoncepciou, poruchami imunity a cukrovkou. V lete noste sukne namiesto obtiahnutých rifl í, prezliekajte si včas mokré plavky a vlhké nohavičky, rozmaznávajte svoju ženskosť ako vo vatičke – a neuvidíme sa!

Dermatovenerologička MUDr. Mária Brozmanová

Zabudnite na:

• Bielizeň o nejaké to číslo menšiu. Na koži a slizniciach spôsobuje odreniny.

• Syntetické materiály, farebnú bielizeň, dráždivý prací prášok, aviváž. Vplyv týchto faktorov nezriedka vyústi do plesňových ochorení a bakteriálnych infekcií. Alergie sa prejavujú svrbením v mieste kontaktu až tvorbou drobných pľuzgierov. Užívanie antihistaminík a kortikoidných mastí pre nohavičky alebo podprsenku stojí za ich výmenu.

• V lete vám následkom potenia a zle zvoleného materiálu a strihu môžu pribudnúť zapareniny a z nich vznikajúce druhotné kvasinkové infekcie.

Prevencia: Jednoznačne bavlna a hodváb. Nevyhadzujte všetku bielizeň skôr, kým nezistíte, či nie je na príčine prášok alebo aviváž.

V princípe však odporúčam voliť svetlé farby. Dokonca existujú predajne, takzvané alergošopy, kde si alergici a atopici môžu kúpiť špeciálnu nedráždivú bielizeň. U alergikov a atopikov sa používanie aviváže odporúča vylúčiť úplne a na zmäkčenie bielizne pridávať do prania troška octu. Nebojte sa, opraté po ňom nie kyslasto cítiť, vôňa je neutrálna.

MUDr. Vladimír Buran, špecialista na fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu

Podprsenky a chrbtica: Špeciálne väčšie prsia zaťažujú horný úsek hrudnej chrbtice, čo ústi do napätia v šiji a bolestí medzi lopatkami. Postupne sa skracujú svalové snopce a vlákna, a to býva zdrojom bolestí. Situácii nepomáha ani hrbenie sa. Ramená predsunuté dopredu sú ďalšou váhou pre chrbticu. Okrem správnych pohybových návykov a držania tela voľte vhodnú bielizeň, ktorá plní nielen estetickú, ale hlavne opornú funkciu. Tým odľahčí namáhané svalstvo chrbtice.

Módna redaktorka Mirka Danielová

o tom, čo bude tohto roku v čarovnom svete bielizne IN: Spodná bielizeň podlieha trendom rovnako ako klasická konfekcia. V tejto sezóne sledujte rustikálnu líniu. Návrhári nás zavedú na vidiek a ženské krivky zahalia do bielej farby, kára a jemnulinkých prúžkov kombinovaných s jemnou čipkou. Zaujímavým trendom sú podprsenky v neónových farbách dráždivo presvitajúcich z blúzok. Jemná lascívnosť je v tomto prípade povolená! Stavte však na kvalitu a neriskujte zdravie pochybnou bielizňou nejasného pôvodu!

Letné „must have“

• Vychytávkou tohto roka sú podprsenky s flexibilnými kosticami. Tušíte správne, majú pohyblivé zakončenia, ktoré sa prispôsobia každému pohybu a tvaru poprsia. • Špeciálnou laserovou technológiou strihané bezšvové nohavičky z jemného priedušného materiálu v telovej farbe, ktoré vytvoria dojem druhej kože. Sú v podstate neviditeľné!

• Klipsy na ramienka do tričiek s odhalenými lopatkami. Zoženiete v každej galantérii – a nič nevykukuje.

Zhrňme si to:

Áno

1. Bavlna a hodváb – na podprsenkách a nohavičkách na denné nosenie.

2. Bielizeň v jemných farbách, a ak farebná, tak len bavlnená.

3. Ak čipky, tak kvalitné. A to si zrejme pri pohľade na ceny rozmyslíte a stavíte na bavlnu.

4. Bavlnené tangá správnej veľkosti (!), bezšvíkové modely, ale hlavne, noste, čo chcete, len nenechajte nič vo vlhku.

5. Pančušky a ponožky – lemy musia byť poddajné a mäkké. Inak riskujete venerologické ochorenie, ktorého prvým príznakom sú nepekné metličky.

6. Sťahujúca bielizeň a pančušky áno, to však nie je to isté čo škrtiaca bielizeň!

Nie

1. Nepriedušné syntetické materiály.

2. Bielizeň neznámeho pôvodu. Najväčšie riziko na vás číha na trhoviskách. Farby či materiály samotné môžu byť toxické.

3. Pozor na čiernu farbu. Ak nohavičky či podprsenka farbia, preč s nimi.

4. Malé a tesné nohavičky – zabraňujú prekrvovaniu dolných končatín!

5. Ošetrovanie bielizne avivážou a agresívnymi pracími prostriedkami.

6. Podprsenky neperte v práčke, ale, jasné, poznáme sa, tak aspoň ich dajte do špeciálneho vrecúška a na 30-stupňový program.