Reklama

Blesková viróza

Archív

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ešte ráno vaše dieťa skákalo, behalo, poobede je už ako bez duše, bolí ho hlavička, a keď mu zmeriate teplotu, zistíte, že vybehla na 38 stupňov. Psychicky sa pripravujete na týždňovú óčeerku, ale zrazu na druhý deň po chorobe akoby ani stopy...

Čo sa deje? Nejde o žiadnu tajomnú neznámu chorobu. Je to tzv. dvoj- až trojdňová viróza, ktorá môže postihnúť vaše deti, ale aj dospelých. Okolo nás lieta vyše 200 druhov rôznych respiračných vírusov, a tak sa stane, že nejaký určite chytíme. Ak však máme dobrý imunitný systém, dokážeme sa s nimi vyrovnať aj za pár dní bez lekára a bez ďalších komplikácií.

Teplota vybehla? Nepanikárte!

Ak zrazu z ničoho nič nameriate dieťaťu 38 stupňov, nemusíte ihneď bežať k lekárovi. V čakárni by sa nakazilo možno ešte viac. „V každom prípade platí, že dieťa so zvýšenou teplotou určite nepošlite na druhý deň do škôlky či školy, nechajte ho doma v pokoji a vyčkajte, ako sa choroba rozvinie. Zvýšená teplota je súčasťou boja organizmu proti pôvodcom infekcie a podporuje vylučovanie toxických látok. Teplotu do 38 stupňov vôbec nemusíte zrážať,“ hovorí detská lekárka MUDr. Marta Špániková. Ak má dieťa doma pokoj, vitamíny a veľa tekutín, viróza sa skončí happyendom do 2 až 3 dní. Mamičky podľa skúseností pediatrov však robia pravý opak, teplotu zrazia, dieťaťu naordinujú lieky proti bolesti hlavy, na zníženie teploty, pastilky na znecitlivenie boľavého hrdla a pošlú ho do školy. Rozvíjajúca sa viróza sa v takomto prípade určite neskončí do 2 či 3 dní, ale môže sa skomplikovať tak, že dieťa naozaj vážnejšie ochorie a musí brať aj antibiotiká.

Kedy je horúčka nebezpečná

S lekárom sa poraďte, ak zostáva teplota nad 38 °C dlhšie ako 48 hodín alebo vystúpi nad 40 °C. Vtedy už takáto horúčka pôsobí na organizmus nepriaznivo, najmä na srdce a celý obehový systém.

Čo robiť, ak príde vírus?

1. Nenúťte ho ležať Dieťa s teplotou nemusíte za každú cenu udržať v posteli. Ľahký pohyb mu neublíži, nemalo by však chodiť von či behať po byte a príliš sa namáhať. Nezabúdajte, že keď sa bude cítiť zle, samo si ľahne. Nie je potrebné ho nútiť ležať bez pohybu v posteli niekoľko dní.

2. Nenúťte ho potiť sa Ak dieťa zakryjete dvoma perinami a nalievate horúcim čajom, aby sa potilo, robíte chybu! Dieťa sa pri horúčke prehrieva, dehydruje a stráca dôležité minerály organizmu.

3. Nenúťte ho nasilu do jedla Jedným z prejavom ochorenia je, že chorým nechutí. Dieťaťu stačí ľahké jedlo, osviežiť ho môže aj ovocie, napríklad nastrúhané jabĺčka.

4. Nenúťte ho byť v teplučku Vetrajte. Čerstvý vzduch dieťa osvieži viac ako vyhriata miestnosť, v ktorej sa baktériám skvele darí.