Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Bolesť hlavy má 160 príčin: Čo robiť, keď začne peklo?

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Prinášame stručný prehľad čo robiť, aby vás hlava nebolela, alebo ešte lepšie, aby vás bolieť vôbec nezačala.

Bolí nás tak často, že už ani nevieme prečo. Oči nám idú vyskočiť z jamiek, hlava ako vo zveráku, na temene nás pichá tisíc ihličiek. Ostrá, tupá, bodavá, často neznesiteľná bolesť. Príde akoby z ničoho nič. Avšak to z ničoho nič má svoje príčiny. Sú ich celé desiatky. To, čo označujeme jednoducho bolesťami hlavy, má neskutočné množstvo príčin. Odhaliť, prečo vás zas bolí hlava, je často aj pre lekárov ťažko rozlúštiteľnou skladačkou z vyše 160-tich rozličných dôvodov. Bolesť hlavy môže spôsobovať chudokrvnosť, ale aj kolísanie krvného tlaku, zápal prínosových dutín, poruchy zraku, štítnej žľazy, nedostatok železa a vysoký tlak.

Ak chcete byť naozaj dôsledné, je ideálne robiť si poznámky, kedy a kde vás hlava začala bolieť. Podľa toho sa potom dajú určiť príčiny. A je lepšie sa na ne pripraviť. Rebríček najčastejších bolestí hlavy suverénne vedú tie z napätia, krčnej chrbtice a migrény.

1. Bolesť z napätia

Tenzná bolesť je najčastejším typom bolesti hlavy. Je tupá, obojstranná, rozširuje sa po celej hlave ako helma, takže ju máte ako vo zveráku. Na rozdiel od migrény sa bolesti pri pohybe zmierňujú. Niekedy vnímate maximum bolesti v oblasti spánkov alebo čela. Ak je postihnuté aj svalstvo krku a ramien, môže vystreľovať zo záhlavia smerom do očí. Tenznú bolesť väčšej intenzity môže výnimočne sprevádzať aj ľahká nevoľnosť či citlivosť na svetlo, čím napodobňuje migrénu.

Ako ju zvládnuť
Tu je každá rada drahá. Mali by ste zmeniť životný štýl a nestresovať sa. Ako hovoria skúsení fyzioterapeuti a maséri, každá z nás si nosí na pleciach batôžtek problémov. Masér môže masážou odstrániť niekoľko kamienkov, no ten zvyšok tam ostáva a tlačí, kým sa ho nezbavíte sama.

Vyskúšajte automasáž
Masírujte si bolestivé úpony svalov na záhlaví ľadom. Položte ruku s vystretými prstami na záhlavie tak, akoby ste ho chceli oblapiť. Palce dočahujú spodný okraj hlavy, ak hlavu trocha predkloníte, nahmatáte body svalu vychádzajúceho zo šije. Masírujte ich silno palcom. Šiju a plecia si môžete tiež masírovať aj samy. Sadnite si na stoličku, oprite sa o operadlo. Nahmatajte si uzliny a vlákna svalov a jednou rukou si ich silno masírujte.

2. Migréna

Býva vraj najčastejšou výhovorkou, ako sa vyhnúť milovaniu s manželom. Tie, čo ju majú pravidelne, tvrdia, že by určite radšej pretrpeli sex s nudným partnerom ako migrenický záchvat. Bolesť je taká intenzívna a neznesiteľná, že ten, kto ju nemal, neuverí. Klasickú migrénu sprevádzajú krátke poruchy zraku, reči, slabosť rúk a nôh, tŕpnutie tváre, rúk či zmätenosť. A, samozrejme, bodavá alebo pulzujúca bolesť na čele, zátylku, v okolí uší, čeľustí či očí.

Ako ju zvládnuť
Ak máte mesačne štyri a viac záchvatov, je vhodná preventívna liečba. Lekár vám môže predpísať lieky na zabránenie vzniku záchvatu.

Vyskúšajte cvik vysúvanie brady
Proti migréne je výborný. Ide o troška nezvyčajnejšie cvičenie hlavou, ktoré by nám nenapadlo robiť len tak z ničoho nič. Pomôže malý trik. Predstavte si, že máte v brade akýsi šuplíček, ktorý s nádychom vysúvate a s výdychom zasúvate. Brada sa pri vysúvaní dopredu nedvíha hore, je stále v jednej priamke.

3. Syndróm krčnej chrbtice

Bolesti spôsobené krčnou chrbticou máte od nesprávneho sedenia v práci, pred televízorom, za volantom. Takže niet toho, kto by ich občas nemal. Tzv. syndróm krčnej chrbtice môže spôsobiť okrem bolesti hlavy aj bolesti vyžarujúce až do pliec a rúk, ale aj závraty, poruchy sluchu, mihotanie pred očami, pocity mravčenia, tŕpnutia v rukách, najmä v noci.

Ako ju zvládnuť
Ak vás bolesti trápia často, treba vyhľadať odborníka. Ortopéd alebo neurológ zistí, v akom stave sú vaše krčné stavce, možno treba napraviť zablokovanú krčnú chrbticu. Všímajte si držanie hlavy čo najčastejšie v zrkadle a napravte si ho. Kontrolná otázka: Máte vhodný matrac a podhlavník? V každom prípade si ich čo najskôr kúpte.

Vyskúšajte masáž v sprche
V sprche alebo vo vani nasmerujte silný prúd teplej vody na bolestivé miesta, môžete si ich nahriať teplým vzduchom z fénu. Uvoľňujúco pôsobí aj sauna, joga a autogénny tréning

Otestujte sa: Máte Atlasov syndróm?

● Rozdelili ste domáce práce medzi členov rodiny?
● Viete odmietnuť, ak vám v práci čoraz viac nakladajú?
● Dokážete problémy vašich blízkych či zlé správy ľahko zahodiť za hlavu?
● Sú pre vás vaše vlastné potreby a priania prioritou?
● Vyhradili ste si každý deň hodinku len pre seba?

Ak ste na väčšinu otázok odpovedali NIE, potom sa bolestiam hlavy nečudujte. Sú to bolesti z napätia, tzv. Atlasov syndróm. Atlas bol obor, ktorý podľa dávnej báje niesol na ramenách nebeskú klenbu. Netušíte, čo sa vám snažíme naznačiť? Nuž to, že si každý deň nakladáte na seba viac povinností, ako vládzete, a neustále ich nosíte na svojich pleciach.

Kedy okamžite k doktorovi?

Niektoré typy bolestí hlavy si vyžadujú rýchlu lekársku pomoc. Medzi ne patrí:
◗ náhla a silná bolesť
◗ prudká bolesť spojená so stuhnutou šijou, zvýšenou teplotou, zmätenosťou alebo stratou vedomia, s trhaním v končatinách
◗ bolesť hlavy po jej úraze
◗ bolesť spojená s bolesťou oka či ucha
◗ pretrvávajúca bolesť hlavy u ľudí, u ktorých sa predtým nevyskytovala
◗ opakujúce sa bolesti v detstve
◗ bolesť hlavy, ktorá bráni v normálnom živote

Úžasná masáž hlavy pri každom type bolesti

Má okamžité regeneračné účinky.
Pohodlne si sadnite a bruškami prstov pomaly krúžte od pokožky nad čelom smerom k zátylku.Potom postupujte od krku späť k zátylku. Prejdite celú oblasť hlavy. Pevne sa chyťte za vlasy a jemne potiahnite tak, aby vám to bolo príjemné. Napokon si prstami prejdite po vlasoch a vytraste ruky. Celá masáž vám zaberie 1 až 2 minútky.

Vyberáme pre vás niečo PLUS