Prechladnutie a chrípka patria k najčastejším infekčným chorobám, ktoré sa šíria vzduchom. Prenášajú sa jednoducho, a to kvapôčkovou infekciou, keď sa do ovzdušia dostane infikovaný hlien z dýchacích ciest chorého človeka. Pri prechladnutí môže ísť o množstvo rôznych typov vírusov, pri chrípke sú to tri základné typy (A, B, C). Tie zároveň dokážu meniť svoju podobu.

Číhajú na nás
Obe ochorenia sú spôsobené vírusmi, ktoré infikujú dýchacie cesty. Vyskytujú sa pomerne často najmä vtedy, ak sa združujete vo väčšom kolektíve, a ľahko sa šíria z človeka na človeka. Ale prechladnutie spôsobujú iné vírusy ako chrípku, zároveň však majú podobné príznaky. Preto je ťažké ich rozoznať, ale dá sa to. Existuje totiž hneď niekoľko rozdielov, na ktoré si môžete dávať pozor a na­učiť sa ich rozlíšiť. Ktoré sú to?

Prechladnutie
Môže byť spôsobené viacerými vírusmi. Príznaky prechladnutia sú zvyčajne mierne, napríklad bolesť hrdla, nádcha alebo upchatý nos i kýchanie. Pri prechladnutí sa môže vyskytnúť aj horúčka, ale nie vysoká. Hoci sa pri tomto ochorení budete cítiť horšie ako zvyčajne, dokážete pri ňom pokračovať v bežných činnostiach.
Ako to majú naše deti? Zvyčajne sa cítia celkom dobre. Majú normálnu až mierne zníženú chuť do jedla a normálnu úroveň energie.

Zdroj: shutterstock

Chrípka
Je spôsobená vírusom chrípky, a hoci môže byť len mierna, často má tendenciu byť vážnejšia ako prechladnutie. Vyskytuje sa pri nej aj horúčka a bolesti svalov, čo vyžaduje niekoľko dní strávených v posteli. Ak nevzniknú komplikácie, zvyčajne trvá sedem dní a po uplynutí tohto obdobia by mali ustúpiť príznaky chrípky. Môže však trvať aj niekoľko týždňov, kým dôjde k úplnému uzdraveniu.
Ako to majú naše deti? Deti s chrípkou môžu mať vysokú horúčku, ktorá sa objaví náhle. Ďalej zimnicu, bolesť hlavy a bolesti celého tela. Môžu mať tiež bolesti hrdla, nádchu a kašeľ. Všeobecne sa cítia unavené a sú akoby „nesvoje“. Strácajú chuť do jedla, môžu sa vyskytnúť aj bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie alebo hnačka.

Zdroj: Shutterstock

Prečo v zime?
Keď u nás začne úradovať pani zima, čoraz viac času trávime vnútri. V uzavretých a zle vetraných priestoroch sa nákazy lepšie šíria a nižšie vonkajšie teploty vysušujú sliznice dýchacieho systému. To je dôvod, prečo sa v nich vírusy ľahšie usídľujú. Zároveň máme v zimných mesiacoch málo slnečných lúčov a práve tie podporujú tvorbu vitamínu D. A ten je veľmi dôležitý pre imunitu.