Reklama

Bolesť hrdla či nádcha? VIEME, ako rozoznať chrípku od prechladnutia: TOTO sú hlavné znaky!

Bolesť hrdla či nádcha? VIEME, ako rozoznať chrípku od prechladnutia: TOTO sú hlavné znaky!

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Trápi vás bolesť hrdla, nádcha alebo upchatý nos a vy neviete, či je to len neškodné prechladnutie alebo ide o chrípku? Poradíme vám, ako ich rozoznať.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako si pomôcť už pri prvých príznakoch ochorení? TOP osvedčení domáci bojovníci proti chorobám!

    Prechladnutie a chrípka patria k najčastejším infekčným chorobám, ktoré sa šíria vzduchom. Prenášajú sa jednoducho, a to kvapôčkovou infekciou, keď sa do ovzdušia dostane infikovaný hlien z dýchacích ciest chorého človeka. Pri prechladnutí môže ísť o množstvo rôznych typov vírusov, pri chrípke sú to tri základné typy (A, B, C). Tie zároveň dokážu meniť svoju podobu.

    Číhajú na nás
    Obe ochorenia sú spôsobené vírusmi, ktoré infikujú dýchacie cesty. Vyskytujú sa pomerne často najmä vtedy, ak sa združujete vo väčšom kolektíve, a ľahko sa šíria z človeka na človeka. Ale prechladnutie spôsobujú iné vírusy ako chrípku, zároveň však majú podobné príznaky. Preto je ťažké ich rozoznať, ale dá sa to. Existuje totiž hneď niekoľko rozdielov, na ktoré si môžete dávať pozor a na­učiť sa ich rozlíšiť. Ktoré sú to?

    Prechladnutie
    Môže byť spôsobené viacerými vírusmi. Príznaky prechladnutia sú zvyčajne mierne, napríklad bolesť hrdla, nádcha alebo upchatý nos i kýchanie. Pri prechladnutí sa môže vyskytnúť aj horúčka, ale nie vysoká. Hoci sa pri tomto ochorení budete cítiť horšie ako zvyčajne, dokážete pri ňom pokračovať v bežných činnostiach.
    Ako to majú naše deti? Zvyčajne sa cítia celkom dobre. Majú normálnu až mierne zníženú chuť do jedla a normálnu úroveň energie.

    Chrípka
    Je spôsobená vírusom chrípky, a hoci môže byť len mierna, často má tendenciu byť vážnejšia ako prechladnutie. Vyskytuje sa pri nej aj horúčka a bolesti svalov, čo vyžaduje niekoľko dní strávených v posteli. Ak nevzniknú komplikácie, zvyčajne trvá sedem dní a po uplynutí tohto obdobia by mali ustúpiť príznaky chrípky. Môže však trvať aj niekoľko týždňov, kým dôjde k úplnému uzdraveniu.
    Ako to majú naše deti? Deti s chrípkou môžu mať vysokú horúčku, ktorá sa objaví náhle. Ďalej zimnicu, bolesť hlavy a bolesti celého tela. Môžu mať tiež bolesti hrdla, nádchu a kašeľ. Všeobecne sa cítia unavené a sú akoby „nesvoje“. Strácajú chuť do jedla, môžu sa vyskytnúť aj bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie alebo hnačka.

    Prečo v zime?
    Keď u nás začne úradovať pani zima, čoraz viac času trávime vnútri. V uzavretých a zle vetraných priestoroch sa nákazy lepšie šíria a nižšie vonkajšie teploty vysušujú sliznice dýchacieho systému. To je dôvod, prečo sa v nich vírusy ľahšie usídľujú. Zároveň máme v zimných mesiacoch málo slnečných lúčov a práve tie podporujú tvorbu vitamínu D. A ten je veľmi dôležitý pre imunitu.

    Proti nákaze

    Bohužiaľ, k nákaze vírusmi prechladnutia alebo chrípky často prispieva aj nedostatočná hygiena rúk. Drobné kvapky majú totiž schopnosť dlho prežívať na plochách, ktorých sa počas dňa často dotýkame, napríklad na kľučkách, klávesniciach počítačov, držiakoch v prostriedkoch hromadnej dopravy. Umývať si často a najmä správne ruky je veľmi dôležité. Ako na to? Umývajte ich najmenej 20 sekúnd mydlom a vodou alebo po­užite dezinfekčný prostriedok na ruky najmenej so 60 % alkoholom. Najmä v tomto období často čistite už spomínané povrchy a často vetrajte.

    Príznaky chrípky a prechladnutia:

    Prechladnutie
    Príznaky prechladnutia sa vyvíjajú postupne:
    ● nádcha alebo upchatý nos,
    ● kýchanie,
    ● vodnaté oči,
    ● šteklenie v hrdle.

    Chrípka
    Príznaky chrípky sa vyvíjajú náhle:
    ● svalové bolesti,
    ● vysoká teplota 38 až 40 °C,
    ● triaška,
    ● pocit letargie bez energie.

    Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

    ● Ak sa váš zdravotný stav zhoršuje.
    ● V prípade, že máte problémy s dýchaním.
    ● Nastúpila vysoká horúčka.
    ● Trpíte silnou bolesťou hlavy.
    ● Pociťujete silnú bolesť v krku.
    ● Ste dezorientovaní a zmätení.
    ● Máte tlak v hrudníku.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.