„Bolesti chrbta sú ako časovaná bomba, ktorá zvyčajne vybuchne vtedy, keď to najmenej čakáme,“ tvrdí fyzioterapeut Ľubomír Mišút. Čím skôr človek začne svoje problémy riešiť, tým lepšia je prognóza na zlepšenie stavu.

Bolesť je subjektívny vnem

Bolesť chrbtice nám dokáže poriadne znepríjemniť život. Obmedzuje nás v akejkoľvek dennej činnosti, pri sedení, státí, dvíhaní bremien. Je dokonca jeden z najčastejších dôvodov práceneschopnosti. „Bolesť je nepríjemný zmyslový a emočný zážitok spojený s poškodeným tkanivom. Ide vždy o subjektívny vnem,“ vysvetľuje fyzioterapeut Mišút. Podľa trvania ju rozdeľujeme na akútnu a chronickú.

Nepreťažujte chrbticu

● Za bolesť najčastejšie môže dlhodobé preťažovanie chrbtice. To vedie k poruchám fun­kcie pohybového aparátu. Následne dochádza k degeneratívnym zmenám na medzistavcových platničkách aj na okolitých štruktúrach. Tlak na nervový koreň spôsobuje bolesť, tŕpnutie, mravčenie, ktoré sa pohybuje alebo vyžaruje do iných častí tela.

● Náhle seknutie v krížoch je podľa Mišúta ako pretečený pohár. „Jednoducho vysvetlené, človek si doň prikvapkával choroby postupne po celý život, a to nesprávnym preťažovaním chrbtice, nedostatkom pohybovej aktivity alebo nadmerným jednostranným zaťažením napríklad pri športe alebo v práci,“ hovorí.

● Bolesti chrbta vyvoláva tiež abnormálne zakrivenie chrbtice, ochorenie vnútorných orgánov, úrazy, nádorové ochorenie a podobne. Rizikové faktory sú najmä vek, telesná kondícia, nadváha a zamestnanie, ale aj genetika, tehotenstvo a psychika človeka.

Pri bolesti vám môže pomôcť ortopéd, neurológ, neurochirurg, rehabilitačný lekár alebo fyzioterapeut.
Pri bolesti vám môže pomôcť ortopéd, neurológ, neurochirurg, rehabilitačný lekár alebo fyzioterapeut.
Zdroj: shutterstock

Čo pomáha pri dlhodobom sedení

Jednou z hlavných príčin bolesti chrbta (krčnej chrbtice, krížov) je jednostranné zaťaženie. Tým je sed a sedavý spôsob života. Fyzioterapeut radí, aby človek minimálne jedenkrát za hodinu zmenil polohu, vstal, prešiel sa, urobil iný pohyb, zacvičil si.

S bolesťou chrbta sa stretol takmer každý

Štatistiky uvádzajú, že až 80 % ľudí trpí alebo trpelo nejakou formou bolesti chrbta. Mišút však hovorí, že dnes je už 95 % ľudí, ktorí majú bolesti, respektíve problémy s chrbtom, krčnou chrbticou či krížami. Tie sa dajú vo väčšine prípadoch vyliečiť rehabilitáciou.

O rehabilitácii sa poraďte s lekárom

Pri bolestiach chrbta, krížov je potrebné navštíviť ortopéda, neurológa, neurochirurga alebo fyzioterapeuta, ktorý vie diagnostikovať, o aký typ problému ide. „Rehabilitácia pri bolestivých poruchách sústavy býva dnes samozrejmosťou,“ dodáva Mišút.

Najčastejšia príčina akútnej bolesti chrbta:

jednostranné zaťaženie (napríklad sedavý spôsob života),

nesprávne dvíhanie bremena,

preťaženie pri športe, pri práci,

nedostatok pohybovej aktivity,

dlhodobý stres,

prechladnutie.

Cvičenie pomáha, ale niekedy je lepší pokojový režim.
Cvičenie pomáha, ale niekedy je lepší pokojový režim.
Zdroj: shutterstock

Názor odborníka

S bolesťou chrbta sa u nás na klinike stretávam každý deň. Každý klient pociťuje bolesť inak, preto aj my k nim pristupujeme individuálne. Najprv klienta vyšetríme a následne volíme správnu liečbu. Tá môže spočívať z cvičení zameraných na danú problematickú oblasť. Ďalšou liečbou pri bolestiach chrbta sú masáže alebo mäkké a mobilizačné techniky. Ako doplňujúca terapia môže byť aj elektroliečba, ktorá často pomáha na zníženie bolesti chrbtice.

Pacient to musí brať vážne

Spomínaný pohyb by mal byť vedený školeným a vzdelaným fyzioterapeutom. Poznáme veľa fyzioterapeutických metód proti bolesti chrbtice. Medzi známejšie metódy patrí SM systém, DNS, pilates, joga či McKenzieho cviky. Pri každej metóde, ktorá sa vykonáva, je potrebné, aby sa pacient k tomu postavil seriózne a pravidelne cvičil. Ale cvičiť a dbať o chrbticu netreba len v prípade, keď máme ťažkosti a bolesti, ale aj preventívne.

Tabletky

Lieky proti bolesti, takzvané analgetiká, síce prinášajú úľavu a sú indikované v akútnej fáze ťažkosti, ale neriešia príčinu vzniku bolesti. „Z praxe tabletky, infúzie, obstreky či injekcie fungujú len dočasne alebo vôbec. Problém teda neriešia, len utlmujú,“ hovorí Mišút. Úľava od bolesti síce príde, ale príčina bolesti zostáva nevyriešená, a preto sa bolesť znova vráti. V tom prípade je dôležitá trvalá zmena životného štýlu.

Cvičenie

Cvičenie pomôže pri odstránení bolesti, ale za predpokladu, že organizmus nie je v ranom štádiu akútnej bolesti (iná kapitola sú pacienti, ktorí pohyb netolerujú a potrebujú pokojový režim). Spomínaný pohyb by mal byť vedený fyzioterapeutom školeným a vzdelaným v tejto oblasti. Pohybom sa dá predchádzať bolestiam chrbta.

Masáže alebo mäkké a mobilizačné techniky sú veľkým prínosom.
Masáže alebo mäkké a mobilizačné techniky sú veľkým prínosom.
Zdroj: shutterstock

Masáž, elektroliečba

Masírovanie sa odporúča len pri preťažení svalstva. Pri bolestivom prechladnutí chrbta nerobí masáž dobre pre zápal, dokonca by sa mohla zväčšiť problematická oblasť či zintenzívniť bolesť. Doplňujúca terapia môže byť aj elektroliečba.

Pomoc z lekárne: vitamín B

Užívanie vitamínu B výrazne skracuje liečbu bolesti, keďže pomáha so zápalom a zlepšuje ohybnosť svalov. Vitamín B by ste mali užívať spolu s analgetikami. Béčka sú skupina vitamínov rozpustných vo vode. Oficiálne ich je dvanásť, ale účinok proti bolesti majú najmä tri, a to B1, B6 a B12.

Pozor! Bežne dostupný vitamín B, ktorý berieme len preventívne, však nemá dostatočnú silu. Treba užívať väčšie množstvá. Pýtajte sa v lekárni na doplnkové vitamíny, ktoré sú určené na ťažkosti s chrbticou. Odborníci dokonca hovoria, že vysoké dávky spomínaných druhov vitamínov dokážu nahradiť až polovičnú dávku analgetík. Takýmto spôsobom sa dajú znížiť nežiaduce účinky liekov na minimum.

Za bolesťami v krížoch môže byť:

svalová ochabnutosť,

platnička,

tlak na nerv,

slabé brušné svaly,

napríklad aj ploché nohy.

Ako zahnať bolesť?

Pri bolesti vám môže pomôcť ortopéd, neurológ, neurochirurg, rehabilitačný lekár alebo fyzioterapeut.

Príčiny bolesti chrbta môžu byť rôzne. Určiť, o čo ide, pomôže odborník.
Príčiny bolesti chrbta môžu byť rôzne. Určiť, o čo ide, pomôže odborník.
Zdroj: shutterstock