Aj vás bolí chrbát? TOTO sú najčastejších bolesti chrbta: 7 super tipov, ako si nimi poradiť
21. 9. 2019, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 17:41)

Zdroj: Shutterstock
Najrôznejšie bolesti chrbtice trápia takmer tri štvrtiny dospelých. Ktoré z nich sú najčastejšie? A čo sa s tým dá robiť?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Artróza
S pribúdajúcim vekom sa z kĺbov stráca tekutina, chrupavka je drsnejšia. Kĺb nie je dostatočne odpružený a dochádza k trvalému dráždeniu a bolesti. Typickými symptómami ochorenia sú bolesti a nehybnosť kĺbov. Bývajú citlivé na chlad, napríklad pri zmene počasia. Bolesť sa dostavuje aj pri namáhavej činnosti.
Zdroj: shutterstock.com
Ilustačné foto
Pomoc: pri nadváhe je veľmi dôležité schudnúť - tým sa kĺbom veľmi uľaví. Výživu je potrebné obohatiť o vitamín C a E (napríklad ovocie, ryby), kvalitné oleje. Tuky sú dôležité pre obnovu chrupavky. Pohyb je pre kĺby nevyhnutný, aj keď už artrózou trpíte. Najhoršie je prestať sa hýbať - tým sa stav ešte zhoršuje.
Bolesti v sedacej časti chrbtice
Ich pôvod je v nervovom uzle, ktorý je tu umiestnený. V oblasti panvy sa totiž stretávajú nervy bedrových stavcov, ktoré prechádzajú nohami a spoločne tak vytvárajú nervový ischias - zápal sedacieho nervu. Keď je podráždený (od prechladnutia, či priškripnutia), môžete pociťovať aj pálivú bolesť vystreľujúcu do nôh aj do celej panvy.
Zdroj: Shutterstock
Každý deň si nájdite chvíľku na to, aby ste si mohli poriadne zadýchať.
Pomoc: polihovanie v pokoji, robiť opatrné, plynulé pohyby. Pre uvoľnenie panvových svalov si ľahnite na chrbát a pod kolená si podložte vankúš.
Bolesť svalových úponov
Príčinou môže byť jednostranné a kŕčovité držanie tela, neobvyklý, náhly pohyb, nedostatočné stravovanie a dôležitá je aj psychická pohoda. Ľudí často bolí krčná chrbtica zo stresu!
Zdroj: Shutterstock
Bolesti vznikajú narušením rovnováhy medzi
Pomoc: dôležité je, aby vás bolesť nedonútila k nehybnosti. Napríklad počas umývania zubov sa zakaždým postavte na jednu nohu a choďte do podrepu (každý, kam mu sily stačia). Dvakrát na pravej nohe, dvakrát na ľavej.
Bolesť v bedrovej oblasti
Často je jej príčinou zdvíhanie ťažkých predmetov, prechladnutie, poškodená platnička, posunutý stavec.
Zdroj: Shutterstock
Netreba veľa. Stačí pár minút a chrbát sa vám
Pomoc: najlepšie zaberá teplo v kombinácii s vhodnými liekmi. Osvedčili sa aj kúpele s extraktom rozmarínu, ale aj horúca sprcha a v nej opatrné preťahovanie.
Osteoporóza
Naše kosti sa neustále vyvíjajú. Od 20.roku života strácame ročne približne 0,4 percenta kostnej hmoty. V prípade osteoporózy sa tento proces urýchľuje až desaťnásobne. Klesá aj stabilita kostí, tie strácajú na hmotnosti a ľahšie sa lámu.
Zdroj: Shutterstock
Skôr, ako siahnete po utišujúcich tabletkách,
Pomoc: jedzte stravu bohatú na vápnik (mliečne výrobky, zelenú zeleninu) pite obohatené minerálky a doprajte si aj vitamín D (morské ryby, mlieko, vajcia). Okrem toho je dôležitý pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu (pre tvorbu vitamínu D na slnku). To všetko bráni úbytku svalov a kostí. Keď už osteoporózu máte, veľmi vám prospejú prechádzky - ideálne je s palicami (nordic walking).
Pomliaždeniny a natiahnutie šľachy
Problémy sa objavia väčšinou pri prudkých, silných pohyboch svalov, šliach a väzov, tiež pri pádoch a podobne.
Zdroj: Shutterstock
Cvik na bolavý chrbát 3.
Pomoc: dobrou ochranou sú trénované svaly a zahriatie sa pred každou športovou činnosťou. Pomôžu studené obklady, ako napríklad vrecko s ľadom - nie je dobré ho ale klásť priamo na pokožku (použite napríklad vreckovku). Chlaďte asi 10 minút a potom niekoľkokrát opakujte).
Problémy s platničkami
Keď platničky medzi stavcami nemajú dostatočnú výživu, alebo sú príliš namáhané, krehnú a môžu popraskať. V takom prípade prídu o tekutinu z jadra, vznikne opuch, čo môže podráždiť nervy. Dôsledkom sú potom silné bolesti.
Zdroj: Shutterstock
Špeciálne cviky tiež pôsobia uzdravujúco.
Pomoc: pomôže teplo - ideálne je ohrievacia fľaša alebo infračervená lampa. Skúste aj toto: opatrne si ľahnite na chrbát a nohy vyložte na stoličku tak, aby vznikol uhol 90 stupňov.