Artróza

S pribúdajúcim vekom sa z kĺbov stráca tekutina, chrupavka je drsnejšia. Kĺb nie je dostatočne odpružený a dochádza k trvalému dráždeniu a bolesti. Typickými symptómami ochorenia sú bolesti a nehybnosť kĺbov. Bývajú citlivé na chlad, napríklad pri zmene počasia. Bolesť sa dostavuje aj pri namáhavej činnosti.

Ilustačné foto
Ilustačné foto
Zdroj: shutterstock.com

Pomoc: pri nadváhe je veľmi dôležité schudnúť - tým sa kĺbom veľmi uľaví. Výživu je potrebné obohatiť o vitamín C a E (napríklad ovocie, ryby), kvalitné oleje. Tuky sú dôležité pre obnovu chrupavky. Pohyb je pre kĺby nevyhnutný, aj keď už artrózou trpíte. Najhoršie je prestať sa hýbať - tým sa stav ešte zhoršuje.

Bolesti v sedacej časti chrbtice

Ich pôvod je v nervovom uzle, ktorý je tu umiestnený. V oblasti panvy sa totiž stretávajú nervy bedrových stavcov, ktoré prechádzajú nohami a spoločne tak vytvárajú nervový ischias - zápal sedacieho nervu. Keď je podráždený (od prechladnutia, či priškripnutia), môžete pociťovať aj pálivú bolesť vystreľujúcu do nôh aj do celej panvy.

Každý deň si nájdite chvíľku na to, aby ste si mohli poriadne zadýchať.
Každý deň si nájdite chvíľku na to, aby ste si mohli poriadne zadýchať.
Zdroj: Shutterstock

Pomoc: polihovanie v pokoji, robiť opatrné, plynulé pohyby. Pre uvoľnenie panvových svalov si ľahnite na chrbát a pod kolená si podložte vankúš.