Bolí má brucho: Kedy ísť k lekárovi?
16. 8. 2009, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: Shutterstock
Trávenie v žalúdku musí prebiehať tak, že si ho neuvedomíte. Nemali by ste mať pocit, že vám príjem stravy spôsobuje problémy. Aké sú najčastejšie ochorenia žalúdka a ako sa prejavujú?
Žalúdočná neuróza
Ide o pretrvávajúce problémy, ktoré sa označujú ako žalúdočne dyspepsie. Po lekárskom vyšetrení je preukázateľne orgán v poriadku, napriek tomu problémy pretrvávajú.
Ako sa prejavuje?
Bolesťami brucha, pocitom stiahnutého žalúdka (hlavne pred dôležitými udalosťami), nechutenstvom, pocitom na zvracanie, hnačkou.
Čo robiť?
Často pomôže zmena životného štýlu, zmiernenie pracovného tempa, úprava jedálneho lístka. Ak je rozhodujúcim faktorom stres, snažte sa ho odstrániť – relaxom, športom, wellnesom.
Pálenie záhy
Najčastejšie ho spôsobuje spätné vtekanie žalúdočných kyselín do pažeráka, takzvaný reflux. K páleniu záhy najčastejšie dochádza pri chybných stravovacích návykoch.
Ako sa prejavuje?
Pálčivou bolesťou, ktorá sa občas zamieňa dokonca s bolesťou pri infarkte.
Čo robiť?
Užite antacidum (je dostupný bez lekárskeho predpisu), prináša okamžitú úľavú. Keď vás páli záha 2- až 3-krát týždenne dlhšie ako mesiac, môže ísť o žalúdočné vredy.
Žalúdočný vred
Vyskytuje sa v každom veku, najčastejšie v dospelosti a starobe. Riziko jeho vzniku zvyšuje užívanie acylpyrínu, ibuprofenu a ďalších liekov. Stres vredy nevyvoláva, ale môže zhoršovať ich príznaky.
Ako sa prejavuje?
Tupou alebo pálivou bolesťou v nadbrušku a pod hrudnou kosťou, pálením záhy, nevoľnosťou, vracaním.
Čo robiť?
Lekár vám predpíše lieky s protizápalovým a analgetickým účinkom. Štandardnou súčasťou liečby sú antacidá (zmierňujú bolesť, podporujú hojenie). Pri prasknutí alebo pri krvácaní je nevyhnutný operačný zákrok.
Gastritída
Akútny alebo chronický zápal sliznice žalúdka.
Ako sa prejavuje?
Tlakom alebo bolesťami v žalúdku, nevoľnosťou, zvracaním, stratou chuti do jedla.
Čo robiť?
Podľa závažnosti ochorenia sa predpisujú antibiotiká, dôležitá je úprava jedálneho lístka.
Rakovina žalúdka
Je to zhubný nádor, ktorý často postihuje ľudí vo veku od 40 do 60 rokov, hlavne mužov. Vyhliadky na vyliečenie majú postihnutí len vtedy, ak sa nádor včas zistí a lieči.
Ako sa prejavuje?
Spočiatku prebieha takmer bez príznakov. Neskôr sa objavia tráviace ťažkosti, strata chuti do jedla, vracanie (neskôr aj vracanie s krvou), chudnutie, čierna stolica.
Čo robiť?
Úspech liečby závisí od umiestnenia a veľkosti nádoru. K základným liečebným metódam patria chirurgická operácia, chemoterapia, rádioterapia.
Okamžite choďte k lekárovi, ak:
• vraciate čerstvú krv alebo zvratky pripomínajú kávovú usadeninu
• pociťujete ostrú bolesť v žalúdku
• máte žalúdočný vred a ste naraz malátni a bledí, je vám na odpadnutie, máte zimnicu, potíte sa
• stolica je tmavočervená až čierna alebo obsahuje krv
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!