Bolí vás chrbát? Možno máte diastázu: Netýka sa len žien po pôrode: Uff, ako ju odhaliť?
11. 10. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:22)

Zdroj: shutterstock
Hoci je na prvý pohľad považované najmä za estetický problém, v skutočnosti môže spôsobovať i rôzne zdravotné ťažkosti.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Diastáza nie je len problém prevísajúceho brucha. Treba ju vnímať celkovo v zmysle oslabenia brušnej steny, pretože ide o funkčný problém organizmu. Dnešná doba a životný štýl k jej vzniku prispievajú v zmysle nesprávnych návykov, sedavého zamestnania či nedostatku pohybu. Obrátili sme sa na odborníka z oblasti chirurgie, ktorý nám vysvetlil, prečo diastáza vzniká, u koho sa vyskytuje najčastejšie, ale aj to, ako si ju diagnostikovať sama doma.
Odpovedá MUDr. Július Muranský, MPH.chirurg z jednodňovej chirurgie Revive v Bratislave.
Čo je diastáza, koho najviac postihuje a aké sú príčiny jej vzniku?
Diastázu si môžeme predstaviť ako rozšírenie spojenia dvoch priamych brušných svalov, pravého a ľavého, a to v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku. Štandardná medzera medzi nimi je približne pol až jeden centimeter. Ak je tento šľachovitý pruh širší, hovoríme o diastáze, ktorá môže mať šírku dokonca až päť alebo desať centimetrov. V mieste roztiahnutia nie sú prítomné priame brušné svaly, ale iba oslabená šľacha. Mení sa tak anatómia brucha zvnútra, výstelky však zostávajú rovnaké. Diastáza sa vyskytuje v prevažnej väčšine u tehotných žien, respektíve u žien po pôrode. Objaviť sa však môže aj u ľudí, ktorí výraznejšie priberú do brucha a vykonávajú ťažšiu fyzickú prácu.
Ktoré funkčné problémy brucha stoja práve za diastázou?
Väčšina žien vníma diastázu len ako estetický problém. V skutočnosti však môže spôsobovať aj zdravotné ťažkosti. Patria k nim, napríklad bolesti chrbtice (krčnej, hrudnej i driekovej), problémy s trávením, peristaltikou čriev, oslabeným panvovým dnom a dokonca aj s inkontinenciou (únikom moču). Diastáza nebolí, pacientka však môže mať pocit jemného pálenia. Zaujímavosťou je, že sa v nej môže vytvoriť menšia hernia, do ktorej sa väčšinou dostane tuk. Vtedy vzniká bolesť a je nutné operovať okamžite, respektíve čo najskôr.
Prečo v dôsledku diastázy bolí aj chrbát a ako tomu zabrániť?
Brušné svaly sú veľmi dôležitou oporou chrbtice. Problém spočíva v tom, že pri diastáze sú aktivované hlavne povrchové svaly. Hlboké svaly naopak ochabujú, dôsledkom čoho môžu byť práve spomínané bolesti chrbta. Pri brušnej diastáze u tehotných je prevencia veľmi zložitá. Žena totiž nedokáže ovplyvniť, ako veľmi jej bruško narastie, teda ako veľmi sa rozostúpia brušné svaly. Ideálne je, aby sa venovala primeranej športovej aktivite už pred samotným tehotenstvom a spevnila tak svoje brušné svaly. Ako sme už spomínali, okrem tehotných žien sa diastáza vyskytuje u ľudí s výrazným prírastkom váhy. Tu by som odporučil snažiť sa zdravo stravovať, športovať a pravidelne kontrolovať svoju hmotnosť.
Prečo je diastáza závislá od vnútrobrušného tlaku? Súvisí s pôrodom a jeho priebehom?
Diastáza brušných svalov počas tehotenstva je úplne prirodzený jav. Keďže bábätko stále rastie a spolu s ním aj maternica, dochádza k postupnému rozostúpeniu pravej a ľavej časti priameho brušného svalu. Znamená to, že medzi nimi vzniká stále väčšia a väčšia medzera. Po pôrode by sa malo bruško ženy vrátiť do pôvodného stavu. V prípade, že je väzivo oslabené alebo málo elastické, tak to nedokáže a vzniká spomínaná diastáza brušných svalov. Tá spomínaná medzera zostáva aj keď bruško zmizne. U žien, ktoré rodili cisárskym rezom, môže byť diastáza takisto dôsledkom rezu alebo chýbajúcej popôrodnej rehabilitácie.
Ako je možné eliminovať problémy diastázy, prípadne ju úplne odstrániť?
Čo sa týka odstránenia diastázy, záleží od zložitosti nálezu. V jednoduchších prípadoch môže postačovať na spevnenie brušných svalov cvičenie. Je však dôležité upozorniť na to, že fyzická aktivita musí byť primeraná a ideálne pod odborným dohľadom rehabilitačného pracovníka. Veľmi intenzívne, respektíve nadmerné cvičenie totiž môže stav diastázy zhoršiť. Naopak, jemné posilňovanie môže pozitívne korigovať nález, teda spevniť brušné svaly. V prípade, že cvičenie nepomáha, a teda rozostúpenie svalov je väčšie, riešením je operácia. Ako sme už povedali, diastáza je uvoľnená časť prednej steny brucha. Keďže neobsahuje žiadne štruktúry, operácia nie je indikovaná ako akútna. V závislosti od zložitosti trvá jednu až dve a pol hodiny a prebieha v celkovej anestézii. Najjednoduchším riešením je spevnenie brušných svalov pomocou špeciálnej sieťky. Druhou možnosťou, náročnejšou na skúsenosť a zručnosť operatéra, je spevnenie vlastným tkanivom. Bez ohľadu na to, ktorú operačnú techniku operatér — chirurg využije, pacient by mal dva týždne po výkone oddychovať na lôžku. Následne sa môže vrátiť do bežného života. Nasledujúce dva mesiace nedvíhajte ťažké bremená a nevystavujte sa výraznej fyzickej záťaži. Vzhľadom na to, že do samotnej brušnej dutiny sa nedostávame, operácia je maximálne bezpečná. Zanecháva však jazvu v strede brucha.
Ako zistiť samovyšetrením, či máme diastázu, napríklad u žien po pôrode?
Prítomnosť diastázy brušných svalov je možné zistiť veľmi jednoduchým samovyšetrením v pohodlí domova, a to už dva až tri mesiace po pôrode. Stačí, ak si žena ľahne na chrbát, pokrčí kolená, zdvihne hlavu mierne hore a napne brušné svaly (akoby robila „brušáky“)
Môže sa vrátiť?
Len pevné brucho môže byť správnou oporou pre vaše vnútorné orgány. Ak sa nezmenia nesprávne pohybové návyky, diastáza má tendenciu vrátiť sa. Preto je pri riešení problému diastázy veľmi dôležité napraviť nesprávne pohybové návyky.