Reklama

Bolí vás chrbát? Začnite niečo robiť! Lekár upozorňuje najmä na TÚTO jednu vec...TOTO pomáha

Keď nás bolí chrbát, môže to byť aj...

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Každá z nás sa s ňou už stretla. Bolesť chrbta je veľmi nepríjemná a dokáže nás nadlho vykoľajiť z bežného fungovania.Čo sa za ňou skrýva a ako jej predísť?

Okrem bolesti je veľmi nepríjemné obmedzenie, ktoré s ňou prichádza. Či už ide o akútnu bolesť chrbta alebo tú, ktorá je spojená už s existujúcim ochorením chrbtice, každá je veľmi nepríjemná. Cítime ju pri sedení, státí, ležaní, dvíhaní bremien. Pre ňu môže byť aj taká jednoduchá činnosť, ako je obúvanie topánok, priam heroickým výkonom.

Odkiaľ prichádza


„Chrbtica má svoj typický tvar. Zo zadného pohľadu je priama, ale z bočného pohľadu je prehnutá do tvaru „S“ – s krčnou lordózou, hrudnou kyfózou a opäť s lordózou v bedrovej časti. Chorobné je bočné vybočenie – skolióza –,ale aj narušenie prirodzených zakrivení, či už ide o zvýraznenie hrudnej kyfózy (hyperkyfóza alebo ľudovo hrb) alebo napriamenie krčnej a bedrovej lordózy,“ vysvetľuje neurológ doc. MUDr. Michal Minár, PhD. A čo sa skrýva za vznikom týchto ochorení? „Dôvodom vzniku je oslabenie početných drobných svalov okolo chrbtice (paravertebrálnych svalov), ktorých úlohou je práve stabilizácia a správne držanie chrbtice.


Chcete sa im vyhnúť?


Ako týmto ochoreniam predchádzať? „Jedinou prevenciou je pravidelná fyzická aktivita a nácvik správneho držania tela v stoji aj pri sedení.“ Dobrou správou je, že ak už trpíme niektorým ochorením chrbtice, príznaky sa dajú zmierniť. Ako hovorí doktor Minár, vo väčšine prípadov ochorení chrbtice ide o funkčné, teda zvratné, reverzibilné poruchy. „V akútnom štádiu, keď dominuje silnejšia bolesť, je nevyhnutný prísny pokojový režim, vhodne doplnený liekmi proti bolesti či svalovým kŕčom. Po odznení tohto akútneho štádia treba začať s cielenou rehabilitáciou, aby sme chrbticu spevnili a vyhli sa podobným ťažkostiam v budúcnosti.“

Znepríjemňuje nám život


Ochorenie chrbtice však dokáže pekne potrápiť. „Bolesť chrbtice – ale všeobecne akákoľvek bolesť – negatívne vplýva na spánok, náladu, pracovný výkon, čo výrazne znižuje celkovú kvalitu života pacientov.“ Mnohých však okrem ochorenia chrbtice trápi akútna bolesť. Podľa slov pána doktora Minára je jej najčastejšou príčinou zlý, neprirodzený pohyb pre chrbticu. „Samozrejme, čím je chrbtica nestabilnejšia (ochabnuté paravertebrálne svaly), tým horšie sa tento pohyb prejaví.“

Dokážete si pomôcť

Ak vás už prepadne akútna bolesť chrbta, viete si pomôcť aj samy doma. „Lieky proti bolesti síce chrbticu nevyliečia, ale pomôžu prekonať akútnu bolesť. Ešte vhodnejší ako tabletka je lokálny krém, napríklad s obsahom aceklofenaku, ktorý nezaťaží tráviaci trakt ani pečeň a zároveň uľaví od bolesti. V akútnom štádiu je najdôležitejší pokoj na lôžku, aby sa ubolená chrbtica a svaly uvoľnili. Teplo na oblasť chrbta pôsobí proti svalovým kŕčom a zmierňuje bolesť,“ odporúča pán doktor Minár.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chcete vedieť, čo všetko sa skrýva za bolesťou chrbta? My vám to prezradíme


    Civilizačná choroba?

    V súčasnosti akútna bolesť chrbta postihuje čoraz mladších ľudí. Môže za to sedavý spôsob života, zlá životospráva a s ňou spojený nedostatok pohybu. Môže za to aj skutočnosť, že veľa času presedíme za počítačom? „Nie je dôležité, či sedíme pri počítači, ale ako pri ňom sedíme. Všeobecne sedavé zamestnanie, teda aj profesionálne šoférovanie, vedie k ochabnutiu hlavne zadnej skupiny svalov, čím sa chrbtica stáva nestabilnou a náchylnou na problémy. Pacienti väčšinu pracovného času sedia, potom v aute či dopravnom prostriedku, následne doma pred televízorom. Celkovo sa vytráca fyzická aktivita, čo je jeden z najvýznamnejších rizikových faktorov pre ochorenie chrbta,“ objasňuje skutočnosť neurológ doc. MUDr. Michal Minár, PhD.


    TOP potraviny pre chrbát

    1. Ananás


    Kvôli chrbtu a kĺbom jedzte ananás. Polovica denne, ideálne v biokvalite, vám pomôže zbaviť sa bolestí. Bromelanín v zrelých a šťavnatých plodoch má protizápalové účinky a okrem toho urýchľuje hojenie po chirurgických zákrokoch a lieči aj popáleniny. Pomôže, ak denne vypijete veľký pohár organickej ananásovej šťavy.

    2. Brokolica


    Hrsť surovej brokolice denne je skvelá na zachovanie zdravej chrbtice. Ak sa rozhodnete uvariť ju, väčšinu svojich výživných látok si zachová, len ak zostane pevná a chrumkavá.

    3. Divoký losos

    Divoký losos pripravený na miernom ohni a otočený kožou dole poskytuje kombináciu nenasýtených mastných kyselín, ktoré pomáhajú mierniť bolesť.

    Toto pomáha


    Masáž alebo elektroliečba

    Je skvelá pri preťažení svalstva. Ak vás bolí chrbát v dôsledku prechladnutia, masáž nie je v tomto prípade vhodná.

    Cvičenie

    Pohyb pomôže, ale nie pri akútnej bolesti. Cvičenie by malo byť vedené fyzioterapeutom vzdelaným v tejto oblasti. Pravidelným a zdravým pohybom sa dá predchádzať bolesti chrbta.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Boľavý chrbát? Vyskúšajte tieto cviky na uvoľnenie!

      Tabletky

      Analgetiká proti bolesti prinášajú úľavu, ale neriešia príčinu vzniku bolestí. Okrem tabliet fungujú len dočasne a niekedy vôbec infúzie, obstreky či injekcie. Prinesú úľavu a utlmujú bolesť, ktorá sa však vráti. Treba myslieť na trvalé riešenie, ktorým môže byť aj zmena životného štýlu.


      Vitamín B

      Pomáha so zápalom a zlepšuje ohybnosť svalov. Účinok proti bolesti majú najmä vitamíny B1, B6 a B12. V lekárni si vypýtajte priamo béčka, ktoré sú určené na problémy a bolesti chrbtice. Kosti potrebujú tiež vápni

      Autor článku

      Soňa Andrisíková

      redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
      Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.