Bolí vás krčná chrbtica? Pozor, nepodceňujte to, táto príčina bolesti môže byť fatálna pre vaše zdravie
21. 12. 2017, 16:30 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:44)

Zdroj: iStockphoto
Keď človek ochorie, jeho život sa od základov zmení... Bolesti krčnej chrbtice by sme nikdy nemali podceňovať.
Nepodstatné veci odkladáme na neskôr, myseľ donekonečna analyzuje chorobu, psychika často reaguje negatívne. Ľudské vzťahy trpia, financie sa stenčujú. Na našom zdraví toho skrátka „stojí a padá“ veľa.
„Málokto venuje pozornosť tomu, že celé naše telo, a tým pádom aj naše zdravie, doslova visí na jedinom kúsku nášho organizmu. A tým je atlas – prvý stavec krčnej chrbtice. Touto časťou krku by sme sa mali zaoberať, pokiaľ hľadáme cestu ku zdraviu. Práve tam môže ležať pôvod mnohých ťažôb a zdravotných problémov,“ hovorí Dr. Boris Subotić z Centra tradičnej čínskej medicíny.
Zdroj: iStockphoto
Human Skeleton Vertebral Column (Cervical Spine) Anatomy
Atlas je prvý krčný stavec človeka. Na rozdiel od všetkých ostatných krčných stavcov nemá telo, jeho miesto je nahradené kosteným oblúkom. Ten má v strede dopredu smerujúci výstupok a vzadu v strede plochú priehlbinu, miesto skĺbenia so zubom druhého krčného stavca – čapovca. Zadný oblúk atlasu sa spája s predným a vytvárajú tak typický prstencovitý tvar tohto stavca. Atlas sa nazýva aj nosič, ľudovo sa o ňom hovorí, že nesie hlavu. A nielen ju, nesie doslova celé telo, čo vytvára už spomínaný efekt, ako keby sme na atlase viseli. Posunutie atlasu niektorým smerom je veľmi malá anatomická chyba, ktorá ale môže byť fatálna pre naše zdravie
Zdroj: iStockphoto
Mature woman suffering from backache at home
Daň za evolúciu
My, ľudia, nie sme ani dokončení, ani dokonalí. Vývojové zmeny nastávajú aj v súčasných generáciách. Choroby vznikajú pôsobením vonkajších patogénnych faktorov vrátane rôznych infekcií, ako aj vnútorných patogénnych faktorov. Infekcie z okolia sú významnými iniciátormi chorôb, no výrazný vplyv predstavujú aj vnútorné faktory. Medzi ne patrí posunutý atlas.
Zdroj: iStockphoto
Cervical spine
Nik s istotou nedokáže určiť, prečo sa homo erectus postavil a začal chodiť na dvoch nohách. Hoci je teórii veľa, ostáva faktom, že vďaka priaznivým prírodným zmenám ľudia ovládli planétu. Lenže ani v evolúcii nič nie je zadarmo. Vystretá poloha a vďaka tomu zúžený hrudný kôš spôsobili zmenu rozloženia orgánov. Zároveň človek začal jesť všetko, k čomu sa mohol dostať, takže bolo nevyhnutné, aby sa zväčšila pečeň. Stala sa oveľa ťažšou, čo posunulo rovnováhu ľavej a pravej strany tela.
Aký môže byť pôvod našich bolestí
Ako sme už spomínali, na atlase doslova visí celá naše telo. Pri vzpriamenej polohe navyše fyzikálny tlak okolitého prostredia pôsobí priamo nadol. V tomto smere sa nachádza hlava s dnom lebky, ktorá stále vyvíja tlak na atlas. Na dne lebky sa nachádza otvor a cezeň prechádza miecha. Vedľa sa nachádzajú dva kostné výrastky obložené chrupavkou, ktoré sa nakláňajú nad priehlbiny v atlase, ktoré sú tiež z chrupavky.
Zdroj: iStockphoto
Doctor showing a Cervicodorsal hinge in the skeleton
Ak má niekde v tele vládnuť symetria, malo by to byť práve na tomto mieste. Žiaľ, nie je to tak. Výskumy ukazujú, že u väčšiny ľudí je zvýšený tlak hlavy na pravej strane. Mnoho ľudí po polovici života počuje pri otáčaní hlavy škrípanie pre posunutý atlas, ako aj tenšiu chrupavku na atlase a na axise (čapovci, druhom krčnom stavci).
Zdroj: iStockphoto
Young woman with neck pain
Tlak a nerovnováha tela vznikajúce zo vzpriamenej polohy posúvajú atlas, kvôli čomu sa kriví chrbtica i samotné telo. Prietok nervových signálov a látok sa zmenšuje, v dôsledku čoho sa zhoršuje naše zdravie. Spája sa s tým zároveň slabšia regenerácia a horšie fungovanie organizmu. O kondíciu atlasu sa naozaj oplatí starať každému.
Zdroj: iStockphoto
Neck painful - cervica spine skeleton x-ray, 3D illustration.
Ako si udržať krčnú chrbticu fit a čo robiť, ak už zdravotné problémy máte, to sa dozviete v ďalších pokračovaniach seriálu o zdravom atlase na www.casprezeny.sk. Ak chcete Dr. Borisovi Subotićovi položiť otázku, napíšte na centrumctm@stonline.sk alebo sa pýtajte priamo na www.borissubotic.sk.