Bolia vás kĺby, hlava a chrbát? Tieto tipy vás môžu od chronickej bolesti nadobro OSLOBODIŤ
8. 1. 2022, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:02)

Zdroj: shutterstock
Pre milióny ľudí s chronickou bolesťou je najväčším želaním zbaviť sa jej. Neustále tlačenie, pulzovanie, brnenie alebo štípanie je veľmi vyčerpávajúce a dokáže vážne zhoršiť kvalitu života. Skúste naše tipy, možno sa od nej nadobro oslobodíte.

Na jednej strane má bolesť vlastne dôležitú funkciu, pretože signalizuje, že niečo nie je v poriadku a že existuje riziko poškodenia organizmu. Akútna bolesť nás varuje a my môžeme podniknúť protiopatrenia, napríklad uvoľnením tlaku alebo ochladením narazeného miesta. Ale niekedy príznaky nezmiznú alebo sa vracajú v nepravidelných intervaloch. Nájsť príčinu nie je vždy jednoduché.
Ženy trpia viac
Z prieskumov sa zistilo, že chronická bolesť je častejšia u sociálne slabšej časti obyvateľstva. Zároveň u ľudí s nižším vzdelaním. Podľa výskumov u motivovaného či úspešného človeka je menšia pravdepodobnosť, že bude trpieť chronickou bolesťou. Ukázalo sa, že častejšie ňou trpia ženy, a to vzhľadom na biologické predpoklady, ako je napríklad vplyv hormónov. Zároveň majú ženy viac chronických ochorení. Napríklad aj nediagnostikovaná endometrióza dokáže žene celé roky spôsobovať nepríjemné bolesti. Medzi časté chronické bolesti u žien patria aj bolesti hlavy, bolesti počas menštruácie, migrény.
Akútna vs chronická
Odborníci sa zhodujú že prevenciou chronickej bolesti je včasná a zároveň účinná liečba, a to nielen akútnej bolesti, ale aj základného ochorenia. Ak pociťujete akútnu bolesť vysokej intenzity, môže vyvolať také zmeny v centrálnej nervovej sústave, ktoré majú za následok chronickú bolesť. Diagnostika chronickej bolesti je komplikovaná, pretože často nie je objektívny nález a pacient má napriek tomu silné bolesti. V tomto prípade treba vyhľadať pomoc algeziológa. Ten je odborník na diagnostiku bolesti, vyzná sa nielen v kombináciách liekov, ale aj iných liečebných metódach. Akútna bolesť väčšinou priamo súvisí s konkrétnym problémom či ochorením, preto jej diagnostika nie je až taká náročná.
Ako si uľaviť?
Čo môžete urobiť s chronickou bolesťou vo svojom každodennom živote? Tri najčastejšie problémové oblasti sú hlava, kĺby a chrbát. Ponúkame vám pár tipov, ako s nimi zatočiť.
Bolesť hlavy
Aké sú príčiny? Bolesti hlavy sa môžu vyskytovať v spánkoch, na čele alebo v zadnej časti hlavy. Sprevádzajú iné ochorenia, napríklad prechladnutie, alebo sa môžu spustiť priamo. Zvyčajne stresom, nedostatkom spánku alebo nedostatkom tekutín. Migréna a chronické bolesti hlavy si vyžadujú špeciálne terapie.
Zdroj: shutterstock
Bolesť hlavy
Prostriedky z prírody: Klasikou je mätový olej, ktorý sa podľa potreby nanáša na spánky a čelo. Pomáha aj čaj z vŕbovej kôry, pretože obsahuje prírodnú kyselinu acetylsalicylovú, ktorá je účinným analgetikom, antipyretikom a potlačuje zápaly. Jednu lyžicu sušenej kôry vŕby bielej zalejte 2 dl vriacej vody a nechajte lúhovať 10 až 15 minút.
Zdroj: shutterstock
Prostriedky z prírody
Cvičenie na každý deň: Cvičiť môžete v ľahu, ale aj v sede, no ideálne s opretou hlavou. Prsty na rukách si dajte doprostred záhlavia a jemnými krúživými pohybmi prejdite celú oblasť po dĺžke lebky až nad uši. Jemne premasírujte svaly, ktoré spájajú hlavu a krk. Opakujte 10-krát.
Zdroj: shutterstock
Výživové tipy
Výživové tipy: Jedzte vyváženú stravu s množstvom čerstvých potravín. Losos má vysoký obsahprotizápalových omega-3 mastných kyselín. Opatrne s červeným vínom a hermelínom. Obsahujú histamíny, ktoré môžu spôsobiť silnú bolesti hlavy.
Čo s bolesťami chrbta? Článok pokračuje na ďalšej strane.
Bolesti chrbta
Aké sú príčiny? Približne 70 percent obyvateľov má v priebehu života pocit napätia v chrbte. Väčšinou ide o krátkodobé svalové napätie v krížoch alebo šiji, ktoré je výsledkom nedostatku pohybu, príliš dlhého sedenia alebo nadváhy. Chronické problémy sa liečia ťažšie, pretože často neexistuje jasná príčina. Pomôcť môžu špeciálne vyškolení terapeuti.
Zdroj: shutterstock
Bolesť chrbta
Prostriedky z prírody: Masť z arniky horskej obsahuje zložky, ktoré zmierňujú bolesti chrbta a tlmia zápaly. Masáže prípravkom napomáhajú uvoľnenie svalového napätia. Masť jednoducho naneste na bolestivé miesta a jemne vmasírujte. Rozmarínový olej stimuluje krvný obeh vďaka esenciálnym olejom. Niekoľko kvapiek v teplom kúpeli uvoľňuje nepríjemné napätie v chrbte. Horúca voda ani bylinky vám však nepomôžu v prípade seknutia.
Zdroj: shutterstock
Prostriedky z prírody
Cvičenie na každý deň: Postavte sa vzpriamene, nohy rozkročte na šírku pliec. Pravú ruku natiahnite nad hlavu a ľavou kĺžte po ľavom stehne smerom dolu. Podržte 15 sekúnd. Zmeňte stranu. Každé ráno opakujte osemkrát na každú stranu.
Zdroj: shutterstock
Výživové tipy
Výživové tipy: Dobrá je zelená listová zelenina – napríklad špenát obsahuje minerály, ktoré aktivizujú tvorbu kostí, a vápnik, ktorý pomáha posilňovať chrbát.
Bolesť kĺbov >>>
Bolesť kĺbov
Aké sú príčiny? Osteoartróza je najčastejšia zo všetkých chorôb kĺbov, napríklad tých kolenných. Podľa odhadov ňou trpí asi 3,6 percenta svetovej populácie. Vrstva chrupavky už nemôže poskytovať dostatočnú ochranu kĺbu a neustále trenie vedie k zápalu, ktorý spôsobuje opuch a silnú bolesť. Ako choroba postupuje, kĺby tuhnú.
Zdroj: shutterstock
Bolesť kĺbov
Prírodné prostriedky: Žihľava obsahuje protizápalové látky, ktoré pôsobia priamo v kĺbových kapsulách, a považuje sa za prírodné analgetikum. Zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, má protizápalové účinky, pomáha posilňovať pohybový systém a udržiavať flexibilné kĺby, svaly a šľachy. Môžete ju užívať vo forme čaju. Dve čajové lyžičky sušenej bylinky zalejte 250 ml vriacej vody, nechajte 10 minút lúhovať. Pite 3 šálky denne. Denná dávka sa nesmie presiahnuť. K tomu vypite aspoň 2 l vody denne, čo výrazne podporuje efekt.
Zdroj: shutterstock
Prírodné prostriedky
Cvičenie na každý deň: Kolenné kĺby sa dajú posilňovať bicyklovaním, prípadne môžete pri umývaní zubov striedavo stáť na jednej nohe.
Výživové tipy: Mäsové a údenárske výrobky jedzte zriedkavo, obsahujú kyselinu arachidonovú podporujúcu zápal. Dobrá je farebná zelenina a ovocie ako paprika, čerešne či baklažány. Obsahujú rastlinné pigmenty, ktoré majú analgetické a protizápalové účinky. Už okolo 50 g baklažánov alebo čučoriedok obsahuje dennú dávku.