Kurkuma je súčasťou nielen ázijskej kuchyne, ale aj ázijské bylinnej lekárničky už tisíce rokov. Ako prírodná látka s veľmi silnými antioxidačnými účinkami sa používa na tlmenie zápalov, proti starnutiu i rakovine. Moderná veda v posledných rokoch uznáva, že kurkumín, účinná látka tohto korenia, skutočne tieto schopnosti má. Ortopédi z Austrálie pri experimentálnej liečbe preukázali, že kurkuma tlmí bolesť pri artritíde kolenného kĺbu. Je účinnejšia ako placebo.

Miesta bolesti bývajú rôzne, kolená patria k najčastejším.
Zdroj: Shutterstock

Výhodou kurkumy je, že nemá žiadne vedľajšie nežiaduce účinky ani pri dlhodobom užívaní a vysokých dávkach. Naopak, je to potravina veľmi zdravá a jej pravidelné a dlhodobé užívanie chráni aj pred rozvojom mnohých ďalších civilizačných chorôb a predčasným starnutím.

Kurkuma Toto indické farbivo a mimoriadne zdravá korenina je nielen vynikajúcim čističom krvi, no uľavuje i bolestivým svalom. Pastu z indickej kurkumy si môžete pripraviť veľmi jednoducho. Jeden diel koreniny povarte asi desať minút v dvoch dieloch vody. Do vychladnutej zmesi pridajte pár kvapiek prírodného oleja a natierajte na bolestivé miesta.
Zdroj: Shutterstock

Ortopédi z Tasmánie testovali kurkumu u pacientov s artritídou kolenného kĺbu. Časť užívala žltý prášok, časť placebo. Pacienti užívajúci kurkumu zaznamenali výrazné utlmenie bolesti - to sa nestalo v skupine užívajúcej placebo. Vyšetrenie kolenného kĺbu ale neodhalilo žiadne zmeny na fyzickej úrovni. Kurkuma teda artritídu nelieči, tlmí iba bolesť spôsobenú poškodenými kĺbmi.

Kurkuma sa nazýva aj hrejivé korenie, pretože zvyšuje teplotu tela, čím sa zrýchľuje metabolizmus
Zdroj: Shutterstock

"Pretože neexistuje účinná liečba osteoartritídy a lieky na tíšenie bolesti fungujú veľmi zle, sú tieto objavy veľmi cenné a stojí za to ich vziať do úvahy," tvrdia autori z University of Tasmania, ktorých štúdiu publikoval odborný časopis Annals of Internal Medicine. Kurkuma je tiež jednou z hlavných zložiek korenia karí.