Reklama

Buďme zdravé: Čo robiť, keď vás trápi jačmeň?

Ilustračné foto

Zdroj: Nový Čas pre ženy

Reklama

Z ničoho nič vám tečú slzy, v oku vás páli či štípe. Máte pocit, že vám doň niečo spadlo, a keď sa prizriete lepšie, nájdete malú hrčku na okraji viečka.

Je to tzv. očný jačmeň.

✚ Čo to vlastne je?
Jačmeň je ľudové označenie pre zápal mazovej žliazky mihalnice. Tzv. jačmenné zrno, čiže odborne hordeolum, je akútny zápal mazovej žliazky pri okraji riasy, ktorý často vyvoláva infekcia, hlavne stafylokoky. Okolie zdureniny býva červené, bolí či hnisá.

✚ Ako sa prejavuje?
Postihnutý pociťuje rezanie priamo pod viečkom, o jeden až dva dni sa vytvorí bolestivá zdurenina, niekedy naplnená hnisom. Celé viečko je citlivé, bolestivé a veľmi napuchnuté. Po niekoľkých dňoch jačmeň praskne a zmizne.

✚ Koho najviac postihuje?
Zrno môže postihnúť kohokoľvek, ale najčastejšie sa vyskytuje u detí a ľudí s oslabenou imunitou alebo cukrovkou.

✚ Prečo sa nám to vlastne stane?
Jednou z príčin opakujúceho sa jačmeňa môže byť aj nevykorigovaná refrakčná chyba, nesprávna liečba, chronický zápal okraja mihalnice alebo poruchy imunity.

✚ Môže sa jačmeň na oku prenášať?
Keďže má infekčný pôvod, nedá sa vylúčiť ani výskyt v rodine, ale to nebýva pravidlom.

✚ Môže zápal vyvolať aj riasa v oku?
Áno, ak zápal vyvolala riasa obrátená dovnútra, možno ju opatrne odstrániť, a tým sa problém vyrieši.

✚ Kedy treba navštíviť lekára?
Ak je zápal silný a opakuje sa, neostáva vám nič iné, len navštíviť odborného lekára. Na prvom mieste by to mal byť očný lekár. Je možné, že skončíte u imunológa, ktorý zistí stav vášho imunitného systému.

✚ Je to nebezpečné?
Jačmeň väčšinou neohrozuje zrak, ale býva veľmi nepríjemný. Pri jeho opakovaných atakoch netreba odkladať návštevu lekára, pretože by mohol prejsť do chronického zápalu. V niektorých prípadoch je nevyhnutné chirurgicky otvoriť zapálené miesto a odstrániť hnis.

✚ Ako sa lieči?
Základom liečby sú teplé obklady a antibiotické masti. Ak je zápalové ložisko zreteľne ohraničené, dá sa odstrániť drobným zákrokom, vtedy sa liečenie skracuje.

✚ Čo môžeme samy urobiť pre oči?
Celé hodiny sedíme pred počítačmi či televízorom a denne si veľmi zaťažujeme zrak. Oči sú často vystavené klimatizácii aj zlému osvetleniu, čo spôsobuje ich únavu. Neraz nás štípu, máme zapálené spojovky, bolí nás hlava. Ideálne je zrelaxovať si ich domácimi prostriedkami alebo prípravkami z lekárne.