Buďme zdravé: Keď nás trápia uši
12. 8. 2009, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: Shutterstock
Uši patria medzi orgány, ktoré nás v lete trápia poriadne často. Škodí im totiž klimatizácia, plávanie, potápanie, lietanie, ale aj nadmerná hygiena.
Ako si teda udržať uši v čo najlepšom poriadku?
- V lete nás často trápi tzv. „plavecké ucho“. O čo ide? Ide o zápal vonkajšieho ucha, ktorý vzniká, ak trávime príliš veľa času vo vode. Pri pobyte vo vode zostane voda vo zvukovode dlhý čas. Mokrá pokožka sa tak môže ľahko infikovať baktériami.
- Ako sa prejavuje? Už po niekoľkých hodinách dochádza k svrbeniu, pocitu upchatého ucha či k bolesti, ktorá sa postupne stupňuje. Varovnými signálmi pri zápale vonkajšieho ucha býva bolesť, ktorá sa zvyšuje pri pohybe sánky alebo tlaku na ušnicu, žltkastý až sivý výtok, začervenanie okolo ucha, bolesť zubov, hlavy, svrbenie a zaľahnutie, ktoré vznikajú kontrakciou svalov okolo ucha.
- Ako sa lieči? Liečba býva vždy závislá od druhu zápalu i toho, či ide o hnisavú alebo nehnisavú formu. V prípade hnisavého zápalu trvá približne 10 dní a má antibiotický charakter, v ostatných prípadoch niekedy postačí iba vloženie gázového prúžka s liečivom do ucha.
- Treba ísť s týmto problémom k lekárovi? Určite, inak môže dôjsť ku komplikáciám v podobe chronického zápalu, trvalého postihnutia sluchu alebo zápalu mozgových blán.
- Kto je týmto problémom najviac ohrozený? Častejšie sú postihnuté deti, predovšetkým vo veku od šiestich mesiacov do troch rokov, čo súvisí najmä s nezrelosťou imunity. Zápal vonkajšieho ucha u nich potom jednoducho prejde do zápalu stredného ucha. Ohrozenejšiou skupinou sú aj alergici, u ktorých býva nosná mandľa zväčšená, tlačí na Eustachovu trubicu a vytvára priaznivé podmienky na vznik zápalu.
- Aké problémy ešte môžeme „chytiť“ pri kúpaní a plávaní? Najčastejšie ochorenia plavcov bývajú: zápal vonkajšieho ucha alebo zvukovodu, menej častým býva zápal stredného ucha alebo zápal spánkovej kosti. Tieto ochorenia vyžadujú dokonca zákaz kúpania, sú totiž veľmi bolestivé.
- Ako sa im vyhnúť? Medzi preventívne opatrenia patrí dôkladné vysušenie uší po každom kúpaní. Deti by vo vode mali tráviť iba primerané množstvo času, tak, aby sa prostredie v ušiach dokázalo regenerovať. Užitočné je tiež používanie plaveckých čiapok a štupľov do uší, ktoré treba pravidelne vymieňať.
- Poriadne nepríjemné dokáže byť aj obyčajné zaľahnutie v ušiach. Zaľahnutie uší sa väčšinou pokladá za chorobu starších ľudí, ale nie je to tak. Spôsobuje dlhodobé a kuriózne problémy najmä mladým ľuďom a deťom, ktorí málokedy s týmto problémom navštívia lekára. Príčinou zaľahnutia býva v letných mesiacoch napríklad prudká zmena tlaku, ktorá nastáva pri potápaní alebo cestovaní lietadlom.
- Kedy treba zaľahnutie riešiť s lekárom? Ak zaľahnutie trvá viac ako tri dni, navštívte odborníka. Ten okrem vyšetrenia, dieťaťu pravdepodobne odporučí aj ušné sviečky, ktoré sú už stáročia osvedčeným prostriedkom na čistenie uší a vyrovnávanie tlaku.
- Často si škodíme aj nesprávnym čistením uší. V čom robíme chybu? Ideálne je po každom kúpaní či sprchovaní dostať vodu z uší von naklonením hlavy, prípadne zatiahnutím ušného laloka alebo jemným fénovaním. Nesnažte uši vyčistiť vatou či ušnými tyčinkami. Ochranný maz, prípadne zvyšky pokožky sa tak zasunú oveľa hlbšie. Väčšina prípadov zápalov ucha je spôsobená práve takýmto neodborným zásahom.