Zatiaľ sa môžeme tešiť príjemnému jesennému počasiu. Už niekoľko dní v Európe panuje veľmi pokojné a stabilné počasie. Okrem toho je mimoriadne teplo a teploty dokonca lámu historické rekordy. „Tohtoročný október bude patriť k tým najteplejším, aké sme v uplynulých rokoch zažili. Teploty sú mimoriadne nezvyčajné a pohybujú sa až o viac ako desať stupňov vyššie, ako je na súčasné ročné obdobie bežné,“ vysvetľuje Peter Minárik.

Sick,Businesswoman,With,Winter,Chills,And,A,Fever,Sitting,Shivering
Zdroj: Shutterstock

Rekordy zaznamenali na Orave. „Vo vyššie položených regiónoch ako Orava, Liptov, Spiš, Kysuce a Horehronie sme zvyknutí, že býva najchladnejšie. No v týchto dňoch je to presne naopak. Najteplejšie bolo na stanici Rabča, kde sme namerali až 22,3 stupňa!” informuje meteorológ Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

„Vďaka zmenšenej oblačnosti môžeme pozorovať to, že zatiaľ čo na západe sa teploty pohybujú nad desať stupňov, tak na severe stúpajú až nad dvadsať,” hovorí Peter Minárik. U našich susedov je dokonca ešte teplejšie. „V susednom Česku dokonca cez víkend zaznamenali teplotu takmer 27 stupňov, čo je na koniec októbra už skutočne veľa,” podotýka.

Článok pokračuje na ďalšej strane. >>>