Čas hádok a hádzania váz je tu zas? Zacvičte s PMS!
24. 5. 2012, 2:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:47)

Zdroj: Shutterstock
Hormóny sú zlý pán a ešte horší radca, ale o tom by asi vedelo rozprávať skôr vaše okolie. Zbavte sa s EVOU predmenštruačného syndrómu v tichosti a mieri.

Zdroj: Ilustrácia Rasťo Polenkovič

Zdroj: Ilustrácia Rasťo Polenkovič

Zdroj: Ilustrácia Rasťo Polenkovič
Galéria k článku
Predmenštruačný syndróm zahŕňa zhruba 150 príznakov. Za oficiálnu trpiteľku sa môžete vyhlásiť, ak v troch za sebou nasledujúcich cykloch pozorujete: vyčerpanosť, pocit nafúknutia, napätie v prsníkoch, tvorbu akné, tráviace ťažkosti, zvýšenú chuť do jedla, zmeny nálad, nadmernú citlivosť, úzkosť a ešte zúrivosť, a už sme kompletní.
Čo s tým?
Pomôžu jednoduché ásany, polohy známe z jogy.
Pred cvičením: nejedzte približne 2 hodiny, počas cvičenia nepite. Polohy nerobte švihom, ani sa do nich nesnažte dostať nasilu. Dýchajte rovnomerne a plynulo nosom, pri pohyboch smerom hore sa nadychujte, pri predklonoch a výkrutoch vydychujte. Do polôh harmonicky zapájajte celé telo.
1. Dieťa
Stočená poloha dieťaťa v maternici vracia pocit pokoja, bezpečia zúrivosť, a už sme kompletní. a ochrany. Jemný tlak na podbrušie zbavuje napätia od pupka smerom nadol. Výraznému tlaku na maternicu sa v období PMS vyhnite.
2. Výkrut B
Poloha výrazne stimuluje vnútorné orgány a prehlbuje dýchanie. Vďaka tejto polohe dospejete k potrebnému utíšeniu a vyrovnaniu vnútorného napätia.
3. Predklon
Nesnažte sa silou-mocou prilipnúť hrudníkom k stehnám. Účinok na úľavu od bolestí v krížovej oblasti má aj podo polohy na obrázku.
4. Výkrut A
Prehlbuje sa uvedomenie si dýchania, relaxácia, všetko sa vyrovnáva, nastupuje uvoľnenie a prekrvenie v panvovej oblasti.
5. Horizont
Zlepšuje uvedomenie si súhry všetkých častí tela, posilňuje sa trávenie a zadržiavaním vody pozastavené vylučovanie.
6. Trojuholník
Zlepšuje prúd lymfy v tele a pomáha odplavovať škodliviny z organizmu. Otvára hrudník a napomáha koordináciu, ktorá v čase stresu spôsobeného PMS klesá.
7. Ryba
Pri tejto polohe sa masírujú vnútorné orgány, upravuje produkcia hormónov a uľavuje od vnútorného napätia.
V každej z polôh zostaňte 2 – 3 minúty. Sústreďte sa na pravidelné a kontinuálne dýchanie a cvičenie ukončite rovnako 2 – 3-minútovou relaxáciou na chrbte s dlaňami vytočenými nahor. Poloha sa nazýva aj poloha blaženosti – šavásana. Pomáha telu uvoľniť sa a príjemne nechať doznieť celé cvičenie. 16 až 24 minút cvičenia vás vytrhne z drvivého zovretia PMS. Vystrihnite, odložte a posuňte aj najlepšej kamoške.