Reklama

Často si praskáte kĺby na rukách alebo milujete zvuk puknutia? Pozor, môžete si zavariť problém

Pukanie prstami mnohé milujeme.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pukanie prstov a praskanie kĺbov sú bežné fyziologické javy a obvykle nie je dôvod na obavy. Ale je lepšie vedieť, prečo to vzniká a čo už škodí...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zas vás trápia boľavé KĹBY? Toto vám zaručene pomôže!

    Kosti nie sú pružné. Preto sa navzájom spájajú v kĺboch, ktoré umožňujú pohyb alebo ohýbanie končatín. Kĺb je teda odborne povedané pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kostí, ktoré sa vo vnútri väzivového puzdra dotýkajú plochami pokrytými chrupkou. No a práve toto je za naším praskaním kĺbov.

    Pukanie prstov nastáva, keď sa v kĺbe uvoľní plyn, čo vedie k vzniku zvuku. Tento zvuk je spôsobený rýchlym oddelením kostí a tvorí sa voľný plynný priestor medzi nimi. Pukanie prstov nie je spojené so žiadnymi zdravotnými rizikami a je obvykle iba estetickým problémom. Pre mnohých ľudí je to dokonca relaxačné... Praskavý zvuk ich uspokojuje.

    Jedna štúdia z roku 2018 naznačuje, že praskanie môže byť spôsobené kolapsom vytvorenej dutiny. Celý proces zrútenia trvá približne 20 minút. To by vysvetľovalo, prečo nemôžete chrumkať ten istý kĺb niekoľkokrát za sebou. Tento fenomén však pravdepodobne nikdy úplne nepochopíme.

    Mnohí ľudia odrádzajú od pukania kĺbov a hovoria, že nám to môže poškodiť. Nie je to pravda. Ide o mýtus. To však neznamená, že sa počas neho nemôže nič stať. Na čo si dávajte naozaj POZOR!

    Kedy to radšej nerobiť, aby ste si nezavarili na problém, čítajte na druhej strane!

    Kedy to radšej nerobiť

    Praskanie nesmie bolieť. Ak vás bolí, nie je niečo v poriadku. Rovnako by potom miesto puknutia nemalo zostať červené. Opuch je tiež zlým znakom. V tomto prípade je dosť možné, že máte v kĺbe nejaký defekt. Typicky ide o dnu, počas ktorej sa v kĺboch koncentruje kyselina močová. Alebo máte artritídu, ktorá môže časom deformovať kĺb. V skutočnosti môže praskanie kĺbov v dôsledku opakovaného manipulovania s kĺbmi alebo prstami viesť k nadmernému opotrebeniu kĺbov a zhoršeniu ich funkcie.

    Zdroj: Shutterstock

    Pozor na to! Praskanie kĺbmi by nemalo bolieť. Ak tomu tak je, máte problém.

    Ak máte problémy s kĺbmi alebo prstami, môžete sa poradiť so svojím lekárom, ktorý vám môže poskytnúť informácie o tom, ako si udržať zdravé kĺby a aké cvičenia môžete robiť, aby ste si uľavili od bolesti kĺbov. Môže vám tiež odporučiť fyzioterapiu alebo iné formy terapie, ak je to potrebné. A pukaním prstov to teda nepreháňajte.

    Je dôležité si teda na záver uvedomiť, že praskanie prstov a kĺbov nie je nevyhnutne spojené s žiadnymi negatívnymi účinkami na zdravie a funkciu kĺbov, ale opakované manipulovanie s kĺbmi môže viesť k nadmernému opotrebeniu kĺbov a zhoršeniu ich funkcie.