Reklama

V Česku sa šíri vysoko infekčné ochorenie: Situácia je NAJHORŠIA za 20 rokov! Nakazí vás aj...

Chodbičky roztočov si môžete všimnúť ako jemné, špirálovité čiarky, ktoré sú ružové alebo svetlejšie,  ako je bežná farba kože.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Česko bojuje s vysoko infekčným ochorením. Epidemiológ prehovoril o najhoršej situácii za posledných 20 rokov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Cibulková na pohrebe Patejdla: Všetci sa pozerali iba na ňu! ŠATY ako členka kráľovskej rodiny

    Česko v týchto dňoch bojuje s vysoko infekčným kožným ochorením. Ak pracujete alebo študujete v Českej republike, zbystrite pozornosť. Renomovaný epidemiológ to potvrdil a navyše dodal, že situácia je najhoršia za posledných 20 rokov.

    Počet prípadov letí hore. Len za šesť mesiacov lekári v Česku zaznamenali 4 873 prípadov svrabu, čo je výrazný nárast v porovnaní s minulým rokom, kedy bolo nahlásených 5 276 prípadov za celý rok a do polroka iba 2 373, informuje český Blesk, ktorý vyspovedal známeho epidemiológa Romana Prymulu.

    "Svrab sa nevyskytuje na miestach, ktoré sú typické výrazným zrohovatením kože, ako sú napríklad päty," povedal Prymula s tým, že ide o veľmi drobného parazita zákožku svrabovú. "Je to veľmi zaujímavé ochorenie a vedia to spozorovať aj laici. Zákožka si spraví otvor a keď prenikne pod kožu, prejaví sa zápalom okolo chodbičky (otvoru). Následne sa vytvorí drobný prúžok a potom opäť výstup z chodbičky. Na povrchu kože vytvára akési malinké začervenané činky," vysvetlil český epidemiológ.

    Zdroj: Shutterstock

    V Česku sa šíri svrab.

    Šírenie svrabu je podľa Romana Prymulu masívne a môže postihnúť aj tých, ktorí dodržiavajú hygienu. „Môže sa šíriť veľmi intenzívne v rôznych detských kolektívoch a dokonca aj od domácich miláčikov. Nakazení bývajú aj diviaci," varuje Prymula. "Zákožka svrabová je citlivá, takže keď ju zavrieme do nejakého igelitového vreca, tak po pár hodinách nie je schopná prežívať, povedzme pre istotu 48-72 hodín," uviedol Prymula s tým, že dostupná liečba je v súčasnej dobe kvalitná. Zároveň ale tiež zdôraznil, že je dôležité vyliečiť aj miláčikov, aby sa predišlo opakovanej nákaze.